52. PZLA Mistrzostwa Polski U18 — 57 medali zawodników z klubów Zrzeszenia

W dniach 18-20 września w Radomiu odbyły się 52. PZLA Mistrzostwa Polski U18. Zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS zdobyli na nich łącznie 57 medali — 22 złote, 14 srebrnych i 21 brązowych. Stanowi to 45% wszystkich możliwych do zdobycia medali. W klasyfikacji klubowej na trzecim miejscu uplasował się UKS Orkan Środa Wlkp., a na piątym LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża, którego zawodnicy ostatniego dnia mistrzostw pobili rekord Polski w sztafecie 4×400 m.

W biegu kobiet na 100 m triumfowała Dorota Puzio z GKS Start Długołęka, brązowy medal zdobyła mistrzyni Zrzeszenia na 100 i 200 m Magdalena Niemczyk z UKS Tiki Taka Kolbuszowa. W biegu na 200 m wicemistrzynią została Dorota Puzio (24.47 rekord życiowy), a brązowy medal zdobyła Magdalena Niemczyk.

W biegu mężczyzn na 100 m wszystkie medale zdobyli zawodnicy z klubów Zrzeszenia — Igor Bogaczyński z MKL Jarocin, mistrz Zrzeszenia na 100 i 200 m, zdobył złoto i czasem 10.85 poprawił rekord życiowy, barierę 11 sekundy „przełamał” także drugi na mecie Kamil Kisil z WLKS Wrocław — 10.99, brązowy medal zdobył Dawid Grząka z KS Stal LA Ostrów Wlkp. — 11.03. Swój drugi złoty medal wywalczył na 200 m Igor Bogaczyński, brązowy medal w tym biegu zdobył Cezary Łazowy WMLKS Nadodrze Powodowo, wicemistrz Zrzeszenia na 100 i 200 m.

W biegu na 1500 m mistrzynią Polski została Julia Ścisłowska z KS SMS Szklarska Poręba, wśród mężczyzn brązowy medal na tym dystansie wywalczył Miłosz Wesołowski z KKL Rodło Kwidzyn.

W biegu na 1500 m przez przeszkody srebrny medal zdobyła Aleksandra Sot z UKS Olimp Kozienice, a brązowy Alicja Barszcz LKS Vectra Włocławek z nowym rekordem życiowym. W biegu mężczyzn na 2000 m z przeszkodami brązowy medal zdobył bijąc rekord życiowy Dominik Cyrankowski z LKS Vectra Włocławek.

W biegu na 100 m ppł wszystkie medale zdobyły zawodniczki z klubów Zrzeszenia — mistrzynią kraju została mistrzyni Zrzeszenia Alicja Sielska z KS Wisła Puławy, wicemistrzynią Maja Olszak z LKS Górnik Wałbrzych, a brązowy medal wywalczyła Magdalena Tomczak-Gołowicz z STS Pomerania Szczecinek. W finale mężczyzn na 110 ppł padło 5 rekordów życiowych — mistrzem kraju został Kornel Rybacki z LUKS Hańcza Suwałki.

W finale biegu na 400 m sześć pierwszych zawodniczek ustanowiło rekordy życiowe, a złota medalistka Kornelia Lesiewicz z AZS AWF Gorzów pobiła rekord Polski U18 — 52.73, brązowy medal zdobyła mistrzyni Zrzeszenia Martyna Guzowska z LUKS Orkan Września. W finale biegu mężczyzn na tym dystansie wszyscy finaliści pobili rekordy życiowe — złoty medal z czasem 47.84 wywalczył mistrz Zrzeszenia Jakub Szczepaniak z UMLKS Start Wieruszów, srebrny medal zdobył brązowy medalista mistrzostw Zrzeszenia Maciej Chmiel z MKL Jarocin.

W biegu na 800 m brązowy medal zdobyła Martyna Krawczyńska z LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża, w biegu mężczyzn na tym dystansie mistrzem kraju został Krzysztof Różnicki z GKS Cartusia Kartuzy

W biegu kobiet na 3000 m brązowy medal zdobyła mistrzyni Zrzeszenia Małgorzata Karpiuk z KS Podlasie Białystok.

Bieg na 400 m ppł zdecydowanie wygrała bijąc rekord życiowy 60.93 Karolina Kornacka z KS Drwęca Nowe Miasto Lubawskie, mistrzyni Zrzeszenia, brązowy medal wywalczyła wicemistrzyni Zrzeszenia Julia Świrbutowicz z ALKS AJP Gorzów Wlkp. W biegu mężczyzn na tym samym dystansie 7 pierwszych zawodników pobiło rekordy życiowe — złoty medal zdobył mistrz Zrzeszenia Miłosz Wieczorek z MLKS Echo Twardogóra, brązowy wicemistrz Zrzeszenia Remigiusz Zazula z MKS Agros Chełm.

W sztafecie 4×100 kobiet złoty medal zdobyły sprinterki z KS Wisła Puławy, w sztafecie mężczyzn wicemistrzami kraju zostali sprinterzy KS Stal LA Ostrów Wlkp., brązowy medal wywalczyli zawodnicy LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża.

W chodzie kobiet na 5000 m wicemistrzynią kraju z nowym rekordem życiowym została mistrzyni Zrzeszenia Magdalena Czwojdrak z UKS Orkan Środa Wlkp., brązowy medal zdobyła też z rekordem życiowym Amelia Błażejewska z UKS 12 Kalisz.

W skoku wzwyż mężczyzn trzech zawodników skoczyło 204 cm — złoty medal (rekord życiowy) zdobył skoczek z AZS AWF Biała Podlaska Piotr Jaroszkiewicz, dwóch pozostałych zdobyło srebrne medale, w tym wicemistrz Zrzeszenia Sebastian Moszczyński z OKLA Ostrołęka. W skoku wzwyż kobiet srebrny medal zdobyła mistrzyni Zrzeszenia Adrianna Litwin z AML Słupsk bijąc rekord życiowy 172 cm.

W skoku o tyczce mistrzem kraju został Eryk Fursewicz z ZLKL Zielona Góra ustanawiając nowy rekord życiowy 4.55.

W skoku w dal kobiet brązowy medal z rekordem życiowym 5.69 zdobyła Anna Rugowska z WLKS Wrocław. Wśród mężczyzn mistrzem kraju został Michał Zazula z MKS Bolesłavia Bolesławiec (6.97), wicemistrzem Jakub Tuczyński z KS Stal LZS Ostrów Wlkp. — 6.94 nowy rekord życiowy. W trójskoku mistrzynią kraju została Julia Wyrwas z LKS Lubusz Słubice ustanawiając rekord życiowy 12.50, wicemistrzynią Zofia Nagórska LKS Narew Kurpiewski Łomża, brązowy medal wywalczyła mistrzyni Zrzeszenia Kinga Staszczuk z KS Agros Zamość. Wśród mężczyzn brązowy medal wywalczył mistrz Zrzeszenia Krzysztof Stelmasik z LLKS Pomorze Stargard.

Mistrzynią kraju w pchnięciu kulą została mistrzyni Zrzeszenia Zuzanna Maślana z MLKL Płock bijąc rekord życiowy 15.84, wśród mężczyzn złoty medal wywalczył wicemistrz Zrzeszenia Damian Rodziak z UKS Orkan Środa Wlkp., jako jedyny przekraczając 18 metrów — 18.01.

W rzucie młotem wszystkie trzy medalistki pobiły rekordy życiowe — brązowy medal wywalczyła Izabela Duda LKS Vectra Włocławek, w finale mężczyzn złoty medal zdobył Mateusz Szczerbiak z LKS Vectra Włocławek bijąc rekord życiowy 64.09.

W rzucie oszczepem mistrzynią kraju została Gabriela Butkiewicz z LUKS Hańcza Suwałki, wicemistrzynią mistrzyni Zrzeszenia Roksana Lepa z LKS Polkowice. Wśród mężczyzn mistrzem Polski został wicemistrz Zrzeszenia Artur Cytlał z KS Polonia Pasłęk bijąc rekord życiowy 65.24, a wicemistrzem mistrz Zrzeszenia Andrzej Dzwonkowski z KKL Rodło Kwidzyn.

W rzucie dyskiem mistrzem kraju został Jakub Korejba z LUKS Chemik Kędzierzyn Koźle ustanawiając nowy rekord życiowy 57.87.

W 7-boju kobiet wicemistrzynią kraju z nowym rekordem życiowym (8839) została Paulina Kubis z WLKS Wrocław, brązowy medal zdobyła Weronika Kadłubowicz z UKS Orkan Środa Wlkp. w 10-boju mężczyzn na 23 startujących zawodników 21 pobiło rekordy życiowe. Mistrzem kraju został Marcin Jung z MLKS Agros Żary, który wynikiem 6467 ustanowił rekord życiowy a srebrnego medalistę wyprzedził o 451 punktów!

W sztafecie 4×400 m brązowy medal wywalczyły zawodniczki MKL Jarocin, w sztafecie mężczyzn mistrzami zostali zawodnicy LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża.