Katarzyna Jankowska mistrzynią Polski seniorek w biegu na 10 000 metrów, 5 medali naszych młodzieżowców

19 września na stadionie lekkoatletycznym im. Ireny Szewińskiej w Karpaczu odbyły się Mistrzostwa Polski na dystansie 10 000 metrów. O medale i tytuły mistrzowskie walczyli seniorzy i młodzieżowcy, kobiety i mężczyźni. W biegu kobiet wystartowały 22 zawodniczki. Mistrzynią seniorek została Katarzyna Jankowska z KS Podlasie Białystok, zdobywając swój czwarty tytuł mistrzowski. Czwarta była Sylwia Indeka z LKS Pszczyna. Mistrzynią Polski U23 została Beata Topka z ULKS Talex Borzytuchom, wicemistrzynią Milena Sadowska (PB), a brązowy medal wywalczyła Anna Wiktorczyk — obie WMLKS Nadodrze Powodowo.

W biegu mężczyzn wystartowało aż 62 biegaczy, podzielono ich na trzy grupy. W pierwszej zmierzyli się zawodnicy, legitymujący się najsłabszymi życiówkami, zaś w ostatnim biegu rozstrzygnięto, w czyje ręce trafi złoty medal mistrzostw kraju. Mistrzem został Krystian Zalewski z UKS Barnim Goleniów, wicemistrzem wychowanek klubu ULKS Lipinki Szymon Kulka, obecnie WKS Grunwald Poznań. Mistrzem wśród młodzieżowców został Patryk Kozłowski z RLTL ZTE Radom, wicemistrzem

Nikodem Dworczak z WMLKS Nadodrze Powodowo.

Tegoroczni zwycięzcy w kategorii seniorów w tej wymagającej konkurencji nie zbliżyli się do starzejących się rekordów Polski. Ten wśród pań na dystansie 10 000 metrów należy do Karoliny Jarzyńskiej, która w 2013 roku pobiegła w czasie 31.43,51. Zdecydowanie starszy i bardziej wyśrubowany jest rekord wśród mężczyzn. Ten należy do Jerzego Kowola i pochodzi z 1978 roku (27.53,61).