50 medali zdobyli lekkoatleci z naszych klubów w Mistrzostwach Polski U16, czyli Małym Memoriale Janusza Kusocińskiego

W dniach 26-27 września na Stadionie 650-lecia w Słupsku odbyły się Mistrzostwa Polski U16, tradycyjnie nazywane Małym Memoriałem Janusza Kusocińskiego. Ponad 800 sportowców w wieku 14-15 lat rywalizowało w 18 konkurencjach kobiet i mężczyzn. Lekkoatleci z klubów Zrzeszenia LZS wywalczyli łącznie 50 medali — 23 złote, 15 srebrnych i 12 brązowych. Poprawiono wiele rekordów życiowych, ustanowiono też rekordy Polski. Eliza Galińska z UKS Filipides Teresin ustanowiła rekord kraju w biegu na 2000 m — 6:23.03, własny najlepszy wynik w historii polskiej lekkoatletyki w biegu na 300 m poprawiła Martyna Seń z KS Agros Zamość — 38.91, 46-letni nieoficjalny rekord Polski w sztafecie 4×100 m wymazały sprinterki KS Stal LA Ostrów Wielkopolski — Olga Szlachta, Oliwia Klar, Dagmara Adamcio i Inga Kanicka. W klasyfikacji medalowej pierwsze miejsce zajął AML Słupsk (9 medali), drugie KS Stal LA Ostrów Wielkopolski (6 medali), piąte KS Agros Zamość i UKS Filipides Teresin (po 2 medale). Cieszy to, że większość konkurencji była silnie obsadzona, wielu zawodników i zawodniczek pokazało się z jak najlepszej strony — czy wystarczy im jednak wytrwałości i determinacji by wytrwać przy sporcie? Czas pokaże.

W biegu na 100 metrów najlepsza była Martyna Seń z KS Agros Zamość, brązowy medal wywalczyła Inga Kanicka z KS Stal LA Ostrow Wlkp. Tytuł mistrza Polski na 100 m obronił Marek Zakrzewski z AML Słupsk, który jako jedyny uzyskał czas poniżej 11 sekund — 10.95, drugi był z rekordem życiowym Daniel Szymański z UMLKS Pegaz Opoczno.

W biegu na 300 m najlepsza była Martyna Seń z KS Agros Zamość, która ustanowiła rekord kraju, srebrny medal wywalczyła Dominika Duraj z LKS Ziemi Puckiej Puck. W biegu chłopców przyznano dwa złote medale, gdyż obydwaj zawodnicy uzyskali ten sam czas i obydwaj ustanowili rekordy życiowe — byli to Jan Gonkiewicz z GKS Start Długołęka i Jakub Pietrusa z UKS bieganie.pl Stryszawa, brązowy medal wywalczył Jan Gostomczyk z AML Słupsk.

W biegu na 600 m dziewcząt złoty medal zdobyła Lena Suchowolak z UKS Filipides Teresin, srebrny Martyna Karolczuk z LUKS Boguszyce. W biegu chłopców na 31 startujących zawodników 21 pobiło rekordy życiowe — mistrzem kraju został Michał Kijewski z UKS Sokół Węgorzewo (PB). Warto w tym miejscu wspomnieć, że w 2018 roku mistrzem Polski U16 na tym dystansie był Krzysztof Różnicki z GKS Cartusia Kartuzy, który dwa lata później został mistrzem Polski seniorów na 800 m.

W biegu na 1000 m wszystkie medale zdobyli zawodnicy z naszych klubów — tytuł mistrza kraju obronił Oliwier Jaworski z SSMKS Parasol Wrocław, srebrny medal wywalczył Jakub Machulec LKS Pszczyna, brązowy Mikołaj Gancarz z LKS Feniks Opoczno — wszyscy pobili rekordy życiowe. W biegu na 2000 m najlepsza była Eliza Galińska z UKS Filipides Teresin, która ustanowiła nowy rekord Polski — 6:23.03. Wśród chłopców na tym dystansie srebrny medal z nowym rekordem życiowym wywalczył Wojciech Kozłowski z LKS Orkan Ostrzeszów.

W biegu na 80 ppł srebrny medal zdobyła Wiktoria Gadajska z RLTL ZTE Radom, w biegu chłopców na 110 ppł srebrny medal wywalczył z nowym rekordem życiowym Wojciech Kaczmarek z ZLKL Zielona Góra. W pięciu biegach na 200 m ppł dziewcząt padło prawie 20 rekordów życiowych, startowało 36 zawodniczek. Srebrny medal wywalczyła Dominika Antonowicz z KS Podlasie Białystok (PB). Podobnie było w biegu chłopców — startowało 39 zawodników, 23 pobiło rekordy życiowe. Złoty medal z dużą przewagą nad pozostałymi płotkarzami wywalczył srebrny medalista z 110 ppł Wojciech Kaczmarek z ZLKL Zielona Góra, jako jedyny zszedł poniżej 27 sekund — 26.58 (PB), brązowy medal zdobył Szymon Pietraszko z KS Podlasie Białystok (PB).

W biegu na 1000 m przez przeszkody wszystkie medale wywalczyły zawodniczki z naszych klubów — złoty Wiktoria Konera UKS Czapla Białe Błota, srebrny Daria Książek AML Słupsk, brązowy z nowym rekordem życiowym Maja Ziółkowska z LUKS Podium Kup. Wśród chłopców w tej konkurencji najlepszy był Marcel Seremak UKS Olimp Kozienice (PB).

W chodzie na 3000 m dziewcząt dwa pierwsze miejsca zajęły zawodniczki UKS 12 Kalisz — złoty medal zdobyła Emilia Wiśniewska, a srebrny Paulina Tomaszewska (PB).

W biegu sztafetowym 4×100 dziewcząt startowało 20 zespołów. Złoty medal zdobyły sprinterki z KS Stal LA Ostrów Wlkp. — Olga Szlachta, Oliwia Klar, Dagmara Adamcio i Inga Kanicka — które wymazały z tabel 46-letni rekord Polski uzyskując 48.61. W sztafecie chłopców startowało 12 zespołów — złoty medal zdobyła sztafeta AML Słupsk w składzie: Jan Osiński, Jan Gostomczyk, Oliwier Kołodziejski i Marek Zakrzewski, srebrny MLKS Agros Żary — Fabian Deć, Kacper Mysiorek, Jakub Szakoła i Szymon Mac.

W skoku wzwyż dziewcząt złoty medal wywalczyła Emilia Twardowska z KS Stal LA Ostrów Wlkp., która w ubiegłym roku była trzecia, srebrny medal zdobyła Milena Patejuk z AML Słupsk (PB), brązowy jej koleżanka klubowa, ubiegłoroczna mistrzyni Hanna Grabowska. W skoku wzwyż chłopców złoty medal zdobył Jakub Walecki z WLKS Nowe Iganie Siedlce, bijąc rekord życiowy, brązowy Kewin Małek z AML Słupsk.

W skoku w dal dziewcząt złoty medal wywalczyła Olga Szlachta z KS Stal LA Ostrów Wlkp., brązowy jej koleżanka klubowa Julia Podruczna, a srebrny Martyna Sterenga z LKS Górnik Wałbrzych. Wśród chłopców najlepszy w tej konkurencji był Szymon Głaszczka z GKS Wilga Garwolin (PB). Wieloskok to konkurencja po raz pierwszy wprowadzona w tym roku do programu mistrzostw. Wśród dziewcząt najlepsza była mistrzyni w skoku w dal Olga Szlachta, która swój drugi złoty medal wywalczyła w ostatnim skoku bijąc rekord życiowy 11.54, brązowy medal zdobyła Malwina Lazar z MKS Czechowice-Dziedzice również bijąc rekord życiowy 10.90. Wśród chłopców najlepszy był brązowy medalista skoku wzwyż Kewin Małek z AML Słupsk.

W pchnięciu kulą brązowy medal zdobyła Aleksandra Mioskowska z LKS Fenix Słupsk (PB), wśród chłopców brązowy medal wywalczył Olaf Pera z LKS OSiR Pleszew. W rzucie dyskiem dziewcząt srebrny medal zdobyła Alicja Gnyp z LKS Górnik Wałbrzych. W rzucie młotem srebrny medal wywalczyła Weronika Majek z KS Wisła Puławy. Wśród chłopców w tej konkurencji najlepszy był Wiktor Kruszwic z MUKS Park Zduńska Wola, brązowy medal zdobył Kamil Marczak z MLKS Nadwiślanin Chełmno. Rzut Oszczepem wygrała Małgorzata Miedziewska z AML Słupsk, wśród chłopców najlepszy był Piotr Kulpiński z LKS Jantar Ustka.

Fot. PZLA Facebook