Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Kajakarstwie — Wolsztyn 2020

W dniach 3-4 października w Wolsztynie odbyły się Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Kajakarstwie juniorów i młodzików oraz Regaty Dzieci o Puchar Ziemi Wolsztyńskiej. Choć z powodu sytuacji epidemicznej w kraju nie wszystkie zaproszone zespoły mogły wziąć udział w tegorocznych zawodach to i tak udział ponad 150 kajakarzy z 7 klubów reprezentujących 4 wojewodztwa był sukcesem tych mistrzostw. Przypomnijmy, że regaty odbywały się w „strefie żółtej” obowiązującej na tym terenie od 3 października, organizatorzy musieli więc dołożyć wszelkich starań (i dołożyli), aby było bezpiecznie, a przede wszystkim zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi.

Organizatorem mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS oraz UMKS Zryw Wolsztyn przy współpracy Burmistrza Wolsztyna, Powiatu Wolsztyńskiego, Wielkopolskiego Zrzeszenia LZS i Powiatowego Zrzeszenia LZS w Wolsztynie. Mistrzostwa dofinansowało Ministerstwo Sportu.

Gospodarze mistrzostw, UMKS Zryw Wolsztyn wystawił bardzo liczną, bo pięćdziesięcioosobową reprezentację. Nic dziwnego, że „znokautowali” pozostałych uczestników, zdobywając w klasyfikacji generalnej 175 punktów. Na drugim miejscu uplasowali się kajakarze UKS Koszałek Opałek Węgorzewo, którzy wywalczyli 45,5 pkt, a na trzecim UKS Copal Trzcianka z dorobkiem 40 punktów, kolejne miejsca zajęli: KS Victoria Sztum, UKS Błyskawica Rokietnica, UKS Zalew Jerzykowo i LKK Hubertus Biały Bór. Klasyfikację wojewódzką wygrało woj. wielkopolskie przed warmińsko-mazurskim i pomorskim, na czwartym miejscu woj. zachodniopomorskie z 7,5 pkt. Zawodnicy z miejsc 1-3 otrzymali medale, a najlepsze trzy kluby i województwa puchary. Nagrody wręczali uczestnikom m.in.: wiceprzewodniczący Krajowego Zrzeszenia LZS Marek Mazur i sekretarz RG KZ LZS Krzysztof Piasek.

Po zawodach prezes „Zrywu” Marek Szymankiewicz nie kryjąc wielkiej radości z sukcesu swojej ekipy powiedział: — Jako gospodarze wystąpiliśmy w bardzo mocnym składzie i jest mi niezmiernie miło, że zwyciężyliśmy zdecydowanie zarówno klasyfikację punktową jak i medalową. Ten rok jest delikatnie mówiąc dziwny. Mieliśmy trzy miesiące przerwy w treningach jednak mimo to zawodnicy są świetnie przygotowani do sezonu, co udowadniali już niejednokrotnie podczas regat choćby w Poznaniu i Nowej Soli. Dzisiejszy sukces pokazuje po raz kolejny, że nie były to przypadkowe osiągnięcia, a efekt ciężkiej i mozolnej pracy na treningach.