47 medali naszych zawodników na MP w podnoszeniu ciężarów do lat 20 kobiet i mężczyzn

W dniach 9-11 października w Gdańsku odbyły się 24. Mistrzostwa Polski Juniorek i 64. Juniorów dla lat 20 w podnoszeniu ciężarów. Startowało 67 zawodniczek i 106 zawodników. Reprezentowali oni 54 kluby (37 kluby LZS) z 15 województw. Zawodnicy i zawodniczki z klubów LZS zdobyli łącznie 47 medali — 16 złotych, 15 srebrnych i 16 brązowych, w tym kobiety zdobyły 25 medali — 9 złotych, 8 srebrnych i 8 brązowych, mężczyźni 22 medale — 7 złotych, 7 srebrnych i 8 brązowych. Wszystkich medali do zdobycia było 60.

Najlepszą zawodniczką mistrzostw była Wiktoria Wołk z MGLKS Tarpan Mrocza, zawodnikiem Kacper Urban z Budowlanych Opole. Klasyfikację klubową wygrał WLKS Nowe Iganie Siedlce przed LKS Dobryszyce i CLKS Mazovia Ciechanów.

W hali MKS Atleta odnotowano 21 rekordów Polski. Osiem z nich poprawiła Monika Szymanek (LKS Dobryszyce), po sześć Wiktoria Wołka (Tarpan Mrocza) i Kacper Urban (Budowlani Opole) i jeden Andżelika Kaczmarczyk (Tytan Oława).

Mistrzostwa pokazały, że tytuły wywalczyli faworyci. Niestety większość z nich nie ma konkurencji, a różnica między mistrzami a pozostałymi zawodnikami to często ogromna przepaść — nie 5 czy 10 kilogramów, a kilkadziesiąt.

Kobiety

W kategorii 45 kg startowało 5 zawodniczek. Na podium stanęły tylko zawodniczki z klubów Zrzeszenia LZS. Złoty medal zdobyła Natalia Bobrowska z MKS Unia Hrubieszów, srebrny Dominika Ratajczak z KS Promień Opalenica, a brązowy Honorata Kołosowska z LKS Dobryszyce. W kategorii 49 kg na pomoście pojawiły się 4 zawodniczki. Złoty medal zdobyła Klaudia Celińska-Mysław z WLKS Nowe Iganie Siedlce (OSSM LZS), a brązowy Klaudia Gugała z CLKS Mazovia Ciechanów (OSSM LZS). W kategorii 55 kg startowało 9 zawodniczek. W tej wadze bój o medale był bardzo wyrównany. Zawodniczki z podium dzieliło tylko 5 kg. Wszystkie medale zdobyły atletki z klubów Zrzeszenia LZS — złoty Karolina Brzostek z UOLKA Ostrów Mazowiecka, srebrny Patrycja Powroźnik GULKS Niemce, brązowy Oliwia Dang z WLKS Nowe Iganie Siedlce (OSSM LZS). W kat. 59 kg startowało 11 zawodniczek. Złoty medal zdobyła Monika Szymanek z LKS Dobryszyce, która aż o 64 kg wyprzedziła srebrną medalistkę Kingę Kwiatkowską z MKS Unia Hrubieszów. W kat. 64 kg startowało 7 zawodniczek. Zwyciężyła bezapelacyjnie najlepsza zawodniczka mistrzostw Wiktoria Wołk z MGLKS Tarpan Mrocza, która o 31 kg pokonała srebrną medalistkę Paulinę Rutkowską z CLKS Mazovia Ciechanów (OSSM LZS), brązowy medal wywalczyła Marta Kożuchowska z AKS Myślibórz, która do złotej medalistki straciła aż 70 kg. W kat. 71 kg startowało 10 zawodniczek. Brązowy medal zdobyła Aleksandra Kopka z LKS Omega Kleszczów, ale do złotej medalistki Andżeliki Kaczmarczyk z Tytana Oława straciła aż 37 kg. W kat. 76 kg startowało 5 zawodniczek. Złoty medal wywalczyła Karolina Michałek z UKS Talent Wrocław (OSSM LZS), a srebrny Natalia Pawlik z LKS Polwica Wierzbno (OSSM LZS), która przegrała z mistrzynią tylko o 1 kilogram. W kategorii 81 kg startowało 5 zawodniczek. Wszystkie medale zdobył zawodniczki z klubów Zrzeszenia LZS — złoty Agnieszka Rak z LKS Znicz Biłgoraj, srebrny Milena Rutkowska z CLKS Mazovia Ciechanów (OSSM LZS), brązowy Klara Cieślak z LKS Dobryszyce (OSSM LZS). W kat. 86 kg startowało 6 zawodniczek i znowu całe podium dla zawodniczek z klubów Zrzeszenia LZS — złoty medal zdobyła Natalia Fota z KS Wisła Puławy, srebrny Oliwia Średzińska z KS Horyzont Mełno, brązowy Ewa Kiełbus z AKS Myślibórz. W kategorii +87 kg startowało 6 zawodniczek. Po raz kolejny całe podium dla atletek z klubów Zrzeszenia LZS — medal złoty wywalczyła Julia Janiak z MKS Unia Hrubieszów, srebrny Weronika Olejnik z LKS Polwica Wierzbno (OSSM LZS), brązowy Natalia Chołuj AKS Białogard.

Jakiej klasy zawodniczką jest Wiktoria Wołk niech świadczy fakt, że jej wyniku w dwuboju 196 kg nie powtórzyła żadna z mistrzyń w cięższych wagach.

Mężczyźni

W kat 55 kg startowało tylko 4 zawodników, w tym 3 z klubów Zrzeszenia LZS i to oni zajęli całe podium — złoty medal zdobył Karol Maksymowicz z KS Agros Zamość (OSSM LZS), srebrny Mateusz Fiut z KS Wisła Puławy, brązowy Karol Brodziak z GLKS POM Iskra Piotrowice. W kat. 61 kg startowało 10 zawodników i znowu całe podium dla zawodników z klubów Zrzeszenia LZS — złoty medal wywalczył Kacper Bogusz z GCK Kobylany, srebrny Tomasz Kowalski z LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl, brązowy Kacper Aniołkowski z KS Klimat Łapy. W kat. 67 kg startowało 11 zawodników. Klasą dla siebie był Kacper Urban najlepszy zawodnik mistrzostw. Srebrny medal zdobył Oskar Ołubek z LKS Omega Kleszczów, ale przegrał z Urbanem aż o 39 kg, brązowy medal zdobył Karol Doleszczak z WLKS Nowe Iganie Siedlce (OSSM LZS). W kat. 73 kg startowało 17 zawodników i była to najlepiej obsadzona kategoria wagowa. I ponownie całe podium zajęli zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS. Złoty medal wywalczył z bardzo dużą przewagą nad pozostałymi Jakub Wiatrowicz z MGLKS Tarpan Mrocza, srebrny medal zdobył Arkadiusz Mocny z LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl (OSSM LZS), brązowy Przemysław Kramarz z MGLKS Tarpan Mrocza. W kat. 81 kg startowało 16 zawodników i po raz kolejny całe podium dla naszych zawodników. Złoty medal zdobył Patryk Bęben z CLKS Mazovia Ciechanów, srebrny Łukasz Hyla z LKS Dobryszyce, brązowy Igor Tubaja z LKS Nadwiślanin Kwidzyn. W kat. 89 kg startowało 14 zawodników i ponownie wszystkie medale dla zawodników z klubów Zrzeszenia LZS. Złoty medal zdobył Jakub Gocałek z LKS Dobryszyce, srebrny Michał Puchala z MKS Unia Hrubieszów, brązowy Konrad Romańczuk z WLKS Nowe Iganie Siedlce (OSSM LZS). W kat. 96 kg startowało 9 zawodników — brak medali dla naszych zawodników. W kat. 102 kg startowało 8 zawodników. Złoty medal zdobył Daniel Kołecki z KS Ciechan Ciechanów, syn Szymona Kołeckiego, brązowy Dawid Buba HKS Szopienice. W kat. 109 kg startowało 7 zawodników. Złoty medal zdobył Szymon Trytek z KS Agros Zamość (OSSM LZS), brązowy Jakub Dziewiczkiewicz z MKS Unia Hrubieszów. W kat. +109 kg startowało 9 zawodników. Srebrny medal wywalczył Dominik Joniec z KS Agros Zamość (OSSM LZS).

Fot. PZPC — na zdjęciu Wiktoria Wołk