13 medali w boksie na OOM Lubelskie 2020 zdobyli zawodnicy z naszych klubów

W ramach XXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach halowych „Lubelskie 2020” w dniu 20 października br. w Kraśniku odbyło się uroczyste otwarcie turnieju w boksie w kategorii kadetek i kadetów. Uroczystość odbyła się w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 5 im. Henryka Sienkiewicza. Wśród przybyłych gości znaleźli się przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych województwa lubelskiego. Zapalenia znicza olimpijskiego dokonał Grzegorz Skrzecz, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku, brązowy medalista Mistrzostw Świata i Europy w wadze ciężkiej. Startowało 150 zawodniczek i zawodników. Zawody odbyły się w Hali im. Arkadiusza Gołasia. Wiele walk było emocjonujących, choć w finałach triumfowali faworyci. Turniej kadetów śledził trener kadry narodowej Krzysztof Szot. Bokserzy i bokserki z naszych klubów zdobyli 11 medali — 4 złote, 5 srebrnych i 4 brązowe.

Złote medale wywalczyli: w kat. 46 kg — Nikolas Pawlik LKS Myszków, 48 kg — Dominik Jędrej LKS Niedźwiedź Kętrzyn, 60 kg — Oliwier Szot LKS Myszków.

Srebrne medale zdobyli: w kat. 50 kg — Filip Bednarczyk LKS Niedźwiedź Kętrzyn, 52 kg — Aleks Kramarz BKS Orkan Gorzów Wielkopolski.

Brązowe medale wywalczyli: w kat. 52 kg — Karol Pawlik KKB Rushh Kielce, 48 kg — Kacper Słomka KS Górnik Sosnowiec, 66 kg — Konrad Kumorowski KKB Rushh Kielce.

Mistrzynią OOM została w kat.70 kg Sandra Pupka-Lipińska BKS Orkan Gorzów Wielkopolski, która obroniła tytuł z zeszłego roku.

Srebrnymi medalistkami zostały: w kat. 60 kg — Ewa Celejowska BKS Orkan Gorzów Wielkopolski, 63 kg — Karolina Kuhn LKS Niedzwiedź Kętrzyn, 75 kg — Nikola Czerwinska MLKS Sparta Złotów.

Brązowy medal zdobyła w kat. 46 kg Izabela Iwaniuk LKS Niedźwiedź Kętrzyn.

Przypominamy. Boks w programie olimpijskim pojawił się po raz pierwszy na Igrzyskach Olimpijskich w Saint Louis w 1904. Od tego czasu był rozgrywany na każdych kolejnych igrzyskach olimpijskich, z wyjątkiem igrzysk w Sztokholmie w 1912 roku. Liczba konkurencji i kategorie wagowe zmieniały się na przestrzeni lat. Igrzyska w Londynie w 2012 roku były też pierwszymi, na których w boksie rywalizowały kobiety. Polscy bokserzy zdobyli na Igrzyskach Olimpijskich aż 43 medale, w tym 8 złotych, 9 srebrnych i 26 brązowych.

Fot. www.olimpiadalubelskie.pl