28 medali zdobyli zawodnicy z naszych klubów na OOM Lubelskie 2020 w taekwondo olimpijskim

W dniach 16-18 października w hali MOSiR w Puławach w ramach OOM Lubelskie odbył się turniej taekwondo olimpijskiego juniorów młodszych. Startowało ponad 240 zawodniczek i zawodników z 41 klubów (w tym 10 klubów Zrzeszenia LZS) z 13 województw. Zawodnicy z naszych klubów zdobyli łącznie 28 medali — 9 złotych, 7 srebrnych i 12 brązowych. Olbrzymi sukces odniósł nasz klub SKS Start Olsztyn, który wygrał klasyfikację klubową. Najpierw odbył się dwubój techniczny, a później walki, czyli kyorugi w odpowiednich kategoriach wagowych.

W konkurencjach technicznych dziewcząt medal brązowy w K5 wywalczyła Martyna Merunowicz z LMKS Sfora Chojnów. Wśród chłopców tych medali było 4 — 3 złote, 1 srebrny. Wywalczyli je: złote Hubert Lendzion z SKS Start Olsztyn M1, Marcel Fijałkowski z ULKS Taekwondo Borne Sulinowo M3, Mikołaj Sokołowski z SKS Start Olsztyn M5, srebrny Tymon Sapała z LUKS Kantor Częstochowa M3.

W walkach dziewcząt zawodniczki z naszych klubów zdobyły 10 medali — 2 złote, 2 srebrne i 6 brązowych. Złote medale zdobyły: w kat. — 29 kg Maja Kraska z ULKS Sportowy Andros Puławy i w kat. — 44 kg Agnieszka Krajewska SKS Start Olsztyn, srebrne medale wywalczył: — 29 kg Julia Krajewska SKS Start Olsztyn i w kat. — 33 kg Julia Grochal SKS Start Olsztyn, brązowe medale zdobyły: — 29 kg Aleksandra Milczach UKS ZS w Bełżycach, — 33 kg Kornelia Krajewska z SKS Start Olsztyn, — 51 kg Maja Danelczyk SKS Start Olsztyn, — 55 kg Wanessa Piątkowska SKS Start Olsztyn, — 59 kg Wiktoria Partyka ULKSW Pomorze Świnoujście, +59 kg Martyna Merunowicz LMKS Sfora Chojnów.

W walkach chłopców nasi zawodnicy wywalczyli 13 medali — 4 złote, 4 srebrne i 5 brązowych. Złote medale zdobyli: — 33 kg Paweł Chrzanowski SKS Start Olsztyn, — 37 kg Hubert Lendzion SKS Start Olsztyn, — 45 kg Mateusz Chrzanowski SKS Start Olsztyn, — 61 kg Mikołaj Sokołowski SKS Start Olsztyn, srebrne medale wywalczyli: — 45 kg Tymon Sapała z LUKS Kantor Częstochowa, — 53 kg Bartłomiej Ciupa ULKS Sportowy Andros Puławy, — 65 kg Paweł Rasiewicz LUKS Kantor Częstochowa, 65+ kg Szymon Knobloch ULKSW Pomorze Świnoujście, brązowe medale zdobyli: — 41 kg Kajetan Rupar ULKSW Pomorze Świnoujście, — 45 kg Adam Płoski SKS Start Olsztyn, — 57 kg Zbigniew Jabłoński i Brian Rogalla — obaj SKS Start Olsztyn, 65+ kg Ksawery Koper KKT Tygrys Kętrzyn.

Przypominamy, że taekwondo WTF zadebiutowało w 24. Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w turnieju pokazowym w roku 1988 (uczestniczyło w nim trzech polskich zawodników). Jako pełnoprawna dyscyplina olimpijska zostało uznane w 1994 r. Taekwondo jest sztuką samoobrony, jej nazwę tworzą trzy słowa: TAE — oznacza stopę, wyskok lub uderzenie stopą, KNOW — pięść lub uderzenie pięścią, DO — sztukę, drogę lub metodę. Taekwondo jest więc sztuką walki za pomocą rąk i nóg. Stosuje się w niej uderzenia, pchnięcia, kopnięcia oraz uniki, zasłony, rzuty i dźwignie taekwondo w celu obezwładnienia przeciwnika.

Fot. www.olimpiadalubelskie.pl