5 medali naszych zawodników w IWF Online Youth World Cup w podnoszeniu ciężarów — Lima 2020

W dniach 11-18 listopada odbyła się niecodzienna światowa impreza — IWF Online Youth World Cup, w której udział wzięło 402 sportowców (184 K+218 M) z 62 krajów! Polska reprezentacja jako jedyna wystąpiła w maksymalnym 20-osobowym składzie (10 K — wszystkie z klubów LZS +10 M — 8 z klubów LZS) i dźwigała w Spale. W tym roku w Limie miały odbyć się Mistrzostwa Świata Juniorów (U17), ale zostały odwołane. W zamian IWF zaplanowała wydarzenie on-line, którego gospodarzem była Lima. Polacy zdobyli podczas tych zawodów 5 medali w dwuboju. Jedyny złoty medal wywalczył zawodnik MOK Terespol Konrad Łazuga w kat. 67 kg, pozostałe cztery zdobyli: srebrny Igor Osuch (LKS Horyzont Mełno) w kat +102 kg, brązowe: Zofia Berlińska (CLKS Mazovia Ciechanów) w kat. 40 kg, Maria Połka (KS Promień Opalenica) w kat. 59 kg (do złotego medalu zabrakło 1 kg) i Szymon Ziółkowski (CLKS Mazovia Ciechanów) w kat. 102 kg.

Jak powiodło się innym naszym zawodnikom i zawodniczkom? Liczyliśmy na medal Małgorzata Myjak (LUKS Nowsądeczanin Powroźnik) w kat. 55 kg, która w rwaniu co prawda zdobyła „mały” brązowy medal, ale w dwuboju (zaliczyła tylko po jednym podejściu w każdym z bojów) była piąta. Piąte miejsca zajęła też: w kat. 45 kg Oliwia Drzazga (UMLKS Radomsko), która zdobyła „mały” srebrny medal w podrzucie, w kat. 71 kg była Maria Karolak (KKS Włókniarz Konstantynów), w kat. 76 kg Martyna Dołęga (WLJS Nowe Iganie Siedlce). Siódme miejsca zajęły: w kat. 81 kg Julia Kaczorowska (UOLKA Ostrów Maz.) i w kat. +81 kg Martyna Narowska (UOLKA Ostrów Maz.). Ósma w kat. 64 kg była Zuzanna Połka (KS Promień Opalenica), a w kat. 49 kg Nina Poniatowska (CLKS Mazovia Ciechanów) zajęła 14 miejsce.

Wśród juniorów ósme miejsca zajęli: w kat. 49 kg Szymon Góralski (LKS Polwica Wierzbno), w kat. 55 kg Mikołaj Paterek (MLKS Krajna Sępólno Krajeńskie) i Michał Jaworski (TS Nida Nidzica) w kat. 89 kg. Dziesiąty w kat. 61 kg był Marcin Wiatrowicz (MGLKS Tarpan Mrocza), Patryk Barński (LKS Dobryszyce) zajął w kat. 81 kg dwunaste miejsce, a Szymon Wawrzyszcz (CLKS Mazovia Ciechanów) w kat. 96 kg trzynaste. W kategorii 79 kg Polskę reprezentował zawodnik KCP Górnik Polkowice Bartosz Kocyło, który zajął piętnaste miejsce.

Po zakończeniu ostatniej grupy startowej odbyła się ceremonia zamknięcia. Podobnie jak na tradycyjnych zawodach przedstawiono klasyfikacje drużynowe oraz najlepszą zawodniczkę i najlepszego zawodnika mistrzostw. Polska reprezentacja zarówno  kobiet, jak i mężczyzn znalazła się  na podium. W klasyfikacji kobiet zajęliśmy drugie miejsce, ulegając jedynie reprezentacji Meksyku. Wśród mężczyzn również triumfował Meksyk przed Tajwanem i Polską.