Otwarte Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Warcabach 100-polowych — Lututów 2020

W dniach 3-6 grudnia w Lututowie odbyły się Otwarte Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Warcabach 100-polowych Kobiet i Mężczyzn. Organizatorem mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS oraz LKS Czarna Damka Lututów przy współpracy Polskiego Związku Warcabowego, Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Łodzi, Starostwa Powiatowego w Wieruszowie. Mistrzostwa dofinansowało Ministerstwo Sportu.

W turnieju kobiet wzięło udział 15 warcabistek, w turnieju mężczyzn 54 warcabistów. Startowali zawodnicy z 18 klubów. Turniej mężczyzn i kobiet rozegrano systemem szwajcarskim, 7 rund, tempo gry T90, arbitrem był Witold Bajkowski. 45 warcabistów miało ranking FMJD, w tym 7 tytuły MF, wśród kobiet ten ranking miało 12 zawodniczek, w tym jedna MIF i jedna MFF.

Drużynowym mistrzem Krajowego Zrzeszenia LZS została ekipa UKS Roszada Lipno, drugie miejsce zajęła drużyna UKS Lokator Gniezno, trzecie LKS Czarna Damka Lututów. Mistrzem KZ LZS został MF (mistrz federacji FMJD) Filip Kuczewski z UKS Roszada Lipno, mistrzynią MIF (mistrzyni międzynarodowa) Marta Bańkowska z UKS Struga Marki.

W listopadzie odbyły się Mistrzostwa Polski, wzięło w nich udział 12 zawodników, z tej dwunastki ośmiu startowało w naszym turnieju — najwyższe miejsce w mistrzostwach Polski — trzecie — zajął Damian Reszka z UKS Lokator Gniezno.

W Otwartych Mistrzostwach KZ LZS Kobiet startowało 15 warcabistek. Najlepsza jak już wyżej pisaliśmy okazała się MIF Marta Bańkowska, druga była MFF (mistrzyni federacji FMJD) Arleta Flisikowska z LKS Zuch Rychlik, trzecie miejsca zajęła Anna Grodecka z GKS Diagram Mińska Mazowiecki. Najlepszą juniorką do lat 10 okazała się Zofia Wideł z UKS Roszada Lipno, drugie miejsce zajęła Oliwia Gancarz z SGU Czarni Oleszyce, a trzecie Magdalena Gruchot z LKS Czarna Damka Lututów. W kategorii juniorek do lat 13 zwyciężyła Viviene Zyber-Moszak z UKS Roszada Lipno, druga była Julia Bartman z SGU Czarni Oleszyce. W kategorii juniorka do lat 16 startowała jedna zawodniczka — Zuzanna Bosak z MUKS Libero Basznia Dolna.

W Otwartych Mistrzostwach KZ LZS mężczyzn startowało 54 zawodników. Mistrzem seniorów został MF (mistrz federacji FMJD) Filip Kuczewski z UKS Roszada Lipno, wicemistrzem MF Łukasz Kosobudzki z MKS Mazovia Mińsk Mazowiecki, brązowy medal wywalczył Kamil Krygier z UKS Lokator Gniezno. Najlepszym juniorem do lat 10 był Marcel Wójciak z LKS Czarna Damka Lututów, drugie miejsce zajął Kajetan Brzozowski, a trzecie Hugo Franek — obaj UKS Roszada Lipno. W kategorii junior do lat 13 triumfował Dominik Rubaj SIN Razem Świecie, drugi był Mateusz Wysokiński z UKS Roszada Lipno, trzeci Tymoteusz Zawitaj z MUKS Wieża Kórnicka Kórnik. W kategorii junior do lat 16 pierwsze miejsce zajął Amadeusz Zyber-Moszak z UKS Roszada Lipno, drugi był Sebastian Wieczorek OKS Sokół Wrocław, trzeci Tymoteusz Myszuk z UKS Roszada Lipno. Wśród zawodników 50+ pierwsze miejsce zajął MF Piotr Paluch LKS Unia Horyniec Zdrój, drugi był Józef Bajdak KSNiS Hetman Lublin, trzeci Zygmunt Ślęzak z LKS Czarna Damka Lututów.

Ciekawostki dla „niewtajemniczonych”

1. Warcaby 100-polowe różnią się od warcabów standardowych zwiększonym rozmiarem planszy — z 64 do 100 pól.

2. Warcaby stupolowe zwane międzynarodowymi to inaczej warcaby polskie, choć powstały we… Francji w XVII wieku. Według legendy, twórcą nowych warcabów miał być polski oficer Franciszek Żubr ze świty królowej Marii Leszczyńskiej, córki polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego i żony francuskiego monarchy Ludwika XV. W Polsce do końca XIX w. ten nowy rodzaj warcabów nazywano… warcabami francuskimi.

3. Pierwsze zawody o mistrzostwo świata w warcabach polskich (międzynarodowych) zostały zorganizowane w drugiej połowie XIX w. W turnieju o mistrzostwo świata rozegranym w 1885 w Paryżu pierwszym, odnotowanym w historii mistrzem świata został Francuz dr A. Dussaut.

4. Pierwszymi Mistrzami Polski w warcabach polskich (międzynarodowych) zostali w 1977 roku Andrzej Martko wśród mężczyzn i Genowefa Zaglaniczna wśród kobiet.

5. Najbardziej znaną polską zawodniczką jest GMIF Natalia Sadowska (WKS Admirał Pcbest Szczecin), która dwukrotnie zdobyła tytuł mistrzyni świata — w 2016 i 2018 roku.

6. Warcaby międzynarodowe są znaną w świecie dyscypliną sportową. Organizacją skupiającą narodowe federacje warcabowe Europy, Azji, Afryki, Australii i obu Ameryk jest powstała w 1947 roku Światowa Federacja Warcabowa (FMJD), która nadzoruje rozgrywki o mistrzostwo świata oraz nadaje międzynarodowe tytuły warcabowe (GMI, MI i MF).

7. Oficjalnie Polski Związek Warcabowy powstał w 2004 roku, ale… Polska już od 1975 należy do Światowej Federacji Warcabowej wcześniej warcabistów reprezentowała Centralna Komisja Gry Warcabowej, a od 1989 Polskie Towarzystwo Warcabowe.

8. W promowaniu warcabów 100-polowych wśród mieszkańców wsi i małych miasteczek dużą rolę odegrało małżeństwo znane również dobrze szachistom Romuald Frey (1926-1990), współtwórca turnieju szachowego „Złota Wieża” i Maria Moldenhawer Frey (1928-2013) honorowa prezes Polskiego Związku Warcabowego. „Oczkiem w głowie” pani Marii był wymyślony przez jej męża turniej warcabowy o „Kryształowy Kamień”, który w tym roku odbył się po raz 47, a od kilku lat jego oficjalna nazwa brzmi „Turniej Warcabowy o Kryształowy Kamień im. Marii i Romualda Frey”.

9. Chciałbyś zacząć naukę gry w warcaby 100-polowe — polecamy kurs dla początkujących i średniozaawansowanych Holendra Tjallinga Goedmoeda, przetłumaczony przez Damiana Reszkę, znajdziesz go w Internecie.