14 medali zdobyli zawodnicy z klubów naszego Zrzeszenia podczas 84. Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym

W dniach 23-24 stycznia we Włoszakowicach (woj. wielkopolskie) odbyły się 84. Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym. Startowali w nich zawodnicy i zawodniczki od kategorii żak do elity, mastersi i amatorzy. Choć w tej dyscyplinie trudno narzekać na warunki, w których przyszło rywalizować, to te mistrzostwa należały do jednych z najtrudniejszych w ostatnich latach, ale za to pod względem frekwencji były to najprawdopodobniej najliczniej obsadzone mistrzostwa kraju w historii — wystartowało blisko 700 zawodników. Podczas zawodów mocno padało, momentami trzeba było pokonał pół metra błota. Trasa była bardzo wymagająca, a niektóre zawodniczki i zawodnicy lądowali na „rozjeżdżonej” ziemi. Wielu z nich ratowało się niosąc rowery na plecach.

Kolarstwo to jeden ze sportów wiodących z Krajowym Zrzeszeniu LZS, więc w mistrzostwach wzięło udział wielu zawodników z naszych klubów i nie wrócili z „pustymi rękami”. W sumie zdobyli na tych mistrzostwach 14 medali — 6 złotych, 5 srebrnych i 3 brązowe.

Nasz przegląd medalistów zacznijmy od żakin. Wicemistrzynią Polski w tej kategorii wiekowej została Maja Tułacz z UKS Koźminianka Koźminek (startowało 17 zawodniczek). Wśród żaków mistrzem Polski został Mikołaj Klaczkowski z KLKS Azalia Brzóza Królewska, a wicemistrzem Filip Trawnik z UKS Koźminianka Koźminek (startowało 30 zawodników). W kategorii młodziczka dwa medale wywalczyły zawodniczki MGLKS Błękitni Koziegłowy — złoty Mielna Tokarska, brązowy Julia Wypich (startowało 31 zawodniczek).

W kategorii młodzik startowało 75 kolarzy, najlepiej z naszych zawodników spisał się Ksawery Gancarz z UKKS Imielin Team, który zajął 6 miejsce. Wśród juniorek młodszych najlepsze miejsce, siódme, z zawodniczek z klubów KZ LZS zajęła Joanna Muskus z KLKS Azalia Brzóza Królewska (startowało 25 zawodniczek). Wśród juniorów młodszych najlepszym kolarzem z klubów KZ LZS był Oskar Maśka z MGLKS Błękitni Koziegłowy — zajął czwarte miejsce (startowało 80 zawodników).

Świetnie spisały się nasze juniorki, które wywalczyły dwa medale — mistrzynią kraju została Malwina Mul z KLKS Azalia Brzóza Królewska, a wicemistrzynią, znana z wyścigów na szosie Olga Wankiewicz z UKS Copernicus Toruń CCC/SMS Toruń (startowało 12 zawodniczek). Podobnie było wśród juniorów — mistrzem Polski został Łukasz Juszczak z UKS Koźminianka Koźminek, wicemistrzem Kacper Hoppa z UKS Copernicus Toruń CCC/SMS Toruń (startowało 51 zawodników). Jeszcze lepiej powiodło się orliczkom i orlikom — zdobyli wszystkie medale. Złoto wśród orliczek odebrała (czwarta w gronie elity) Dominika Włodarczyk z MAT Atom Deweloper Wrocław, srebro Julia Zięba z LKK LUKS Sławno, brąz Kinga Kalembkiewicz z KLKS Azalia Brzoza Królewska (startowało 7 zawodniczek). Najlepszym orlikiem został Stanisław Nowak z KS Luboń Skomielna Biała, srebro wywalczył Krzysztof Domin z KS Pogoń Mostostal Puławy, a brąz Jakub Musialik z MGLKS Błękitni Koziegłowy (startowało 23 zawodników).

W kategorii elita mistrzynią Polski została Barbara Borowiecka z Szczepanbike/Prinzwear, a najlepsze miejsce z naszych zawodniczek zajęła wspomniana wyżej Dominika Włodarczyk (startowało 17 zawodniczek, w tym 7 orliczek). Mistrzem Polski elity został Marek Konwa z UKS Krupiński Suszec/Konwa Bike — to jego dziewiąty tytuł mistrza Polski, olimpijczyk z Londynu zaczynał swoją przygodę z kolarstwem w klubie naszego Zrzeszenia — LKS Trasa Zielona Góra.

Najlepszym zawodnikiem z klubów Zrzeszenia był Bartosz Mikler z MLUKS Victoria Jarocin/Accent, który zajął czwarte miejsce, do podium zabrakło 19 sekund (startowało 40 zawodników, w tym 23 orlików).

Licznie na starcie stawili się zawodnicy w kategorii masters, w zależności od wieku startowali w 8 kategoriach, było ich 97. Najstarszym zawodnikiem mistrzostw był Edward Nisztuk, rocznik 1947, niezrzeszony, który przejechał trasę 8,7 km przygotowaną dla zawodników powyżej 70 roku życia. W tej kategorii wiekowej startowało 3 zawodników, pan Edward zajął 3 miejsce ulegając o rok młodszym rywalom. Brawo! W mistrzostwach startowali także amatorzy — 12 kobiet i 131 mężczyzn (dwie kategorie wiekowe — 16-39 lat i 40+).

Warto jeszcze poinformować, że relacje z mistrzostw na Facebooku i YouTube oglądało ponad 100 000 osób.

Fot. Piotr Łabaziewicz Facebook