Wystartowały pierwsze ogólnopolskie imprezy zapaśnicze — świetne wyniki naszych kadetek i seniorów w Pucharze Polski

Milicz i Karlino w dniach 5-6 lutego były najważniejszymi miastami na polskiej zapaśniczej mapie. W obu miastach odbyły się imprezy centralne, organizowane przez Polski Związek Zapaśniczy. W Karlinie rywalizowały kadetki w pierwszej eliminacji do OOM w ramach I Pucharu Polski w zapasach kobiet. Do turnieju zgłoszono 136 zapaśniczek reprezentujących 57 klubów. Do Milicza natomiast zjechało 135 zawodników, z tą jednak różnicą, że Puchar Polski seniorów w stylu wolnym odbył się w międzynarodowej obsadzie — uczestniczyli w nich zawodnicy z 16 krajów. Turniej był jednym z ostatnich etapów przygotowań do marcowych kwalifikacji olimpijskich, które rozegrane zostaną w Budapeszcie. Nasi kadrowicze nie zawiedli, potwierdzając swoje aspiracje do udziału w olimpijskim turnieju.

Warto zaznaczyć, że obie imprezy zorganizowały kluby naszego Zrzeszenia — ULKS Bizon Milicz i MLUKS Karlino.

W turnieju seniorów reprezentanci naszego kraju wywalczyli 5 złotych, 3 srebrne i 11 srebrnych medali. Jak spisali się zawodnicy z naszych klubów? W kat. 57 kg Adam Bieńkowski z UKS Zapasy Kołobrzeg, podobnie jak w ubiegłym roku przegrał walkę o złoty medal z mistrzem Rumunii. Brązowy medal w tej kategorii wagowej zdobył Mariusz Walkowiak z LKS Ceramik Krotoszyn. W kat. 65 kg brązowy medal zdobył Krzysztof Bieńkowski z AKS Białogard oraz Eduard Grigorev (rodem z Jakucji) z LKS Mazowsze Teresin. Magomedmurad Gadżijew z AKS Piotrków Trybunalski pokazał w turnieju mistrzowską formę i bez problemu wygrał kat. 70 kg.

Kategoria 74 kg to jedyna kategoria, w której mamy olimpijską kwalifikację, wywalczoną przez Kamila Rybickiego z LKS Mazowsze Teresin podczas rozgrywanych w 2019 roku Mistrzostw Świata w Nur Sultanie. Jednak kwalifikacja nie jest imienna i rywalizacja o miejsce w olimpijskim teamie wciąż trwa. Walczy o nią także o nią Andrzej Sokalski z ZKS Slavia Ruda Śląska. Finałowy pojedynek pomiędzy Rybickim a Sokalskim, dostarczył kibicom wielu emocji. Wygrał Rybicki i tym samym przybliżył się do udziału w turnieju olimpijskim.

W kategorii 86 kg aktualny mistrz Polski Sebastian Jezierzański z LKS Dąb Brzeźnica przeszedł przez turniej jak burza pewnie zdobywając Puchar Polski. Brązowy medal w tej kategorii zdobył też Cezary Sadowski z MLUKS Karlino. Brązowy medal w kat. 92 kg zdobył Radosław Marcinkiewicz z LKS Orzeł Namysłów, podobnie jak Tomasz Kościółek z ZKS Stal Rzeszów w kat. 97 kg. W kategorii 125 kg Robert Baran, nasz wicemistrz Europy, zawodnik LKS Ceramik Krotoszyn wywalczył złoty medal, a brązowy Kamil Kościółek z ZKS Stal Rzeszów.

W Pucharze Polski kadetek w Karlinie dominowały zawodniczki z naszych klubów — na 40 możliwych do zdobycia medali wywalczyły ich 33, w tym 9 złotych. Klasyfikację klubową wygrał AKS Piotrków Trybunalski. Podopieczne trenerki Angeliki Dytrych wywalczyły w turnieju cztery medale — 1 złoty, 2 srebrne i 1 brązowy — w tym 3 w kategorii 43 kg, w której doszło też do niecodziennej sytuacji. W finale naprzeciw siebie stanęły siostry Jaroniek. Starsza i bardziej doświadczona Wiktoria ostatecznie wygrała z Kingą, dla której był to pierwszy start w starszej kategorii wiekowej.

Po turnieju trenera kadry narodowej kadetek Dariusz Grzywiński stwierdził, że jeśli w tym roku odbędą się imprezy główne (ME i MŚ) to z powodzeniem możemy liczyć na medale w grupie kadetek i U15.

Złote medale na turnieju w Karlinie wywalczyły: w kat. 40 kg Dominika Konkel GKS Cartusia Kartuzy, 43 kg Wiktoria Jaroniek AKS Piotrków Tryb., 46 kg Kamila Kasprów LKS Dąb Brzeźnica, 49 kg Joanna Samsonowicz WLKS Siedlce, 53 kg Nikola Drozdek MLKS Agros Żary, 57 kg Wanesa Kania KGS Piast Wola, 61 kg Karolina Domaszuk LUKS Amator Juchnowiec, 65 kg Alicja Nowosad ULKS Olimpijczyk Chełm, 69 kg Wiktoria Udenyi WLKS Siedlce.

Pełne wyniki na stronie sportzona.pl

Fot. FFF — Fotografia Adriana Ficek/ PZZap. Facebook