76 medali zdobyli zawodnicy z klubów Zrzeszenia na PZLA Halowych Mistrzostwach Polski U18 i U20

W dniach 12-14 lutego w Arenie Toruń odbyły się PZLA Halowe Mistrzostwa Polski U18 i U20. Zawody stały na wysokim poziomie — pobito kilka rekordów Polski, dziesiątki zawodników poprawiło swoje rekordy życiowe, w wielu konkurencjach walka o medale toczyła się to ostatnich metrów, ostatnich skoków i rzutów. Znakomicie w tych mistrzostwach zaprezentowali się lekkoatleci z klubów naszego Zrzeszenia. Zdobyli łącznie 76 medali — 26 złotych, 29 srebrnych i 21 brązowych. W kat. U18 tych medali było 45 (15-15-10) i kat. U20 36 (11-14-11). Klasyfikację medalową wygrał nasz klub z Wielkopolski — KS Stal LA Ostrów Wlkp., zdobywając 9 medali (4-2-3), drugie miejsce zajął także nasz klub z Pomorza — AML Słupsk, zdobywając 4 medal (3-0-1), w „10” znalazły się jeszcze dwa nasze kluby — z Wielkopolski — na 7 miejscu MKL Jarocin 3 medale (2-1-0) i na 10 miejscu UKS 12 Kalisz też 3 medale (1-2-0). W sumie na tych mistrzostwach medale zdobywały 83 kluby, w 42 kluby naszego Zrzeszenia.

— Halowe mistrzostwa to ważny element sprawdzenia jak przebiega proces szkoleniowy. Ten sezon halowy pokazał już niejednokrotnie, że młodzież dobrze przepracowała ostatni czas. Trzeba jednak pamiętać, że najważniejszym celem dla zawodników z kategorii U18 i U20 są imprezy letnie. W lipcu i sierpniu odbędą się mistrzostwa Europy do lat 18 oraz mistrzostwa Europy i świata dla zawodników z kategorii U20 — powiedział Marcin Góra, odpowiedzialny w PZLA za szkolenie młodzieży.

I jeszcze jedna uwaga statystyczna. W Polsce, poza polskimi związkami sportowymi, działają dwa dużo stowarzyszenia sportowe — Krajowe Zrzeszenie LZS i Akademicki Związek Sportowy (AZS), które poprzez kluby prowadzą szkolenie młodzieży. Ponieważ sport to przede wszystkim rywalizacja, więc pokusiliśmy się o policzenie jak ta rywalizacja między oboma stowarzyszeniami przebiegała podczas tych mistrzostw. Zawodnicy z klubów AZS zdobyli na tych mistrzostwach 21 medali (zdobyło je 9 klubów) — 11 złotych, 3 srebrne i 7 brązowych.

Medale zawodników i zawodniczek z naszych klubów w kat. U18

W biegu na 60 m srebrny medal zdobyła Oliwia Klar KS Stal LA Ostrów Wlkp. Halowym mistrzem Polski w biegu na 60 m został jej kolega klubowy Dawid Grząka, który w ubiegłym roku był trzeci. Uzyskał bardzo dobry wynik 6.89 — do poprawienia blisko 30-letniego rekordu Polski złotemu medaliście zabrakło tylko 0.06 sekundy. Srebrny medal wywalczył Kamil Kisil WLKS Wrocław.

W biegu na 200 m mężczyzn wszystkie medale dla zawodników z naszych klubów — złoto Marek Zakrzewski AML Słupsk, srebro Mateusz Glaza UKS Czapla Białe Błota, brąz Kacepr Cegła KS Stal LA Gorzów Wlkp.

W biegu na 300 m mężczyzn mistrzem kraju został Maciej Chmiel z MKL Jarocin, a wicemistrzem Szymon Mikołajczak z MKS Czechowice-Dziedzice. W biegu na 600 m halową mistrzynią Polski została Lena Suchowolak z UKS Filipides Teresin ustanawiając rekord życiowy. W biegu na 1000 m mężczyzn złoty medal wywalczył Miłosz Wesołowski z KKL Rodło Kwidzyn, a brązowy Łukasz Klimiuk z KS Parkiet Hajnówka. W biegu kobiet na tym samym dystansie złoty medal zdobyła Wiktoria Wróbel z WLKS Nowe Iganie. W biegu na 2000 m brązowy medal zdobył Adam Majewski SSMKS Parasol Wrocław, bijąc rekord życiowy. Wśród kobiet na tym dystansie złoty medal wywalczyła Julia Szydłowska z UKS Żaczek Połaniec, a srebrny Maja Peryt z KLKS Juventa-Kobex Starachowice.

W biegu na 60 m ppł wszystkie medale wywalczyły zawodniczki z naszych klubów — złoto Maja Olszak z LKS Górnik Wałbrzych, srebro Zuzanna Gozdera KS Wisła Puławy, brąz Kamila Stempkowska KS Drwęca Nowe Miasto Lubawskie. Wśród mężczyzn srebrny medal zdobył Igor Filar z ZLKL Zielona Góra.

W chodzie mężczyzn na 3000 m brązowy medal zdobył Kamil Dzida z ALKS AJP Gorzów Wlkp., w chodzie kobiet srebrny medal wywalczyła Emilia Wiśniewska UKS 12 Kalisz.

W sztafecie 4×400 Mix złoty medal zdobyła drużyna MKL Jarocin, a brązowy KS Stal LA Gorzów Wlkp.

W skoku w dal Jakub Robotnikowski KS Stal LA Ostrów Wlkp., dopiero w ostatniej kolejce zapewnił sobie tytuł mistrza kraju, skacząc 6.82, srebrny medal zdobył Gabriel Dziełakowski LLKS Osowa Sień wynikiem 6.80. Obaj poprawili rekordy życiowe. W skoku w dal kobiet 3 medale dla naszych zawodniczek — złoto Anna Rugowska WLKS Wrocław, srebro Julia Adamczyk RLTL Optima Radom, brąz Klaudia Boguszewska KS Podlasie Białystok.

W skoku wzwyż kobiet dwa medale dla naszych zawodniczek — złoto Hanna Grabowska AML Słupsk, srebro Emilia Twardowska KS Stal LA Ostrów Wlkp. W skoku wzwyż mężczyzn również dwa medale — złoto Kewin Małek AML Słupsk (201 cm rekord życiowy), srebro Piotr Konopko LUKS Hańcza Suwałki (198 cm rekord życiowy).

Trójskok mężczyzn wygrał Cezary Wilk z LLKS Pomorze Stargard, który jako jedyny z zawodników przekroczył 14 metrów (14.11) ustanawiając swój nowy rekord życiowy, brązowy medal również z nowym rekordem życiowym wywalczył Marcin Kaczor z UKS Orkan Środa Wlkp.

W skoku o tyczce brązowy medal wywalczył Filip Kruger ZLKL Zielona Góra. Mistrzem kraju został Michał Gawenda ze Skry Warszawa, który skacząc 5.07 m wymazał z tabel 20-letni nieoficjalny halowy rekord Polski U18 Piotra Masłowskiego.

W pchnięciu kulą kobiet mistrzynią kraju została Zuzanna Maślana z MLKL Płock, brązowy medal wywalczyła Joanna Marszelewska NKS Nowe Miasto Lubawskie. Wśród mężczyzn srebrny medal zdobył Tobiasz Mazur LUKS Chemik Kędzierzyn-Koźle.

W 5-boju kobiet srebrny medal zdobyła Paulina Kubis WLKS Wrocław bijąc rekord życiowy, brązowy Weronika Kadłubowicz UKS Orkan Środa Wlkp., również z nowym rekordem życiowym, w 7-boju mężczyzn srebrny medal zdobył Marcin Jung z MLKS Agros Żary.

Medale zawodników i zawodniczek z naszych klubów w kat. U20

Bieg na 60 m kobiet z wyraźną przewagą wygrała Dorota Puzio GKS Start Długołęka uzyskując 7.53, srebrny medal wywalczyła Magdalena Niemczyk UKS Titi-Taka Kolbuszowa — 7.61. W biegu na 200 m zwyciężyła Marta Zimna z LUKS Orkan Września, która wynikiem 24.27 pobiła rekord życiowy, druga również z rekordem życiowym była Magdalena Niemczyk z UKS Titi-Taka Kolbuszowa.

Bieg na 200 m mężczyzn to był prawdziwy horror — zawodników udało się wystartować dopiero za piątym podejściem, za falstart wyeliminowany z gry o medale został m.in. Igor Bogaczewski z MKL Jarocin. Mistrzem kraju został Marcin Karolewski z KS Stal LA Gorzów Wlkp., uzyskując nowy rekord życiowy 21.51. Godne podziwu, ze względu na ten horror.

W biegu na 400 m srebrny medal wywalczyła Martyna Guzowska LUKS Orkan Września. Klasą dla siebie była w tym biegu Kornelia Lesiewicz z AZS AWF Gorzów, która wynikiem 52.97 pobiła rekord Polski U20. Do tej pory posiadaczkami rekordowego czasu — 54.16 — były Anna Kiełbasińska i Paulina Zielińska. Wynik Lesiewicz to także rezultat lepszy o 0.03 sekundy od wskaźnika PZLA na halowe mistrzostwa Europy w Toruniu (4-7 marca) i plasuje Polkę na pozycję liderki europejskich tabel U20.

W biegu na 800 metrów od początku walczyło dwóch zawodników Krzysztof Różnicki z GKS Cartusia Kartuzy i zawodnik z MKS Truso Elbląg Kacper Lewalski — mistrzem został biegacz z naszego klubu. Brązowy medal zdobył Jakub Chmielarz z KS Stal LA Gorzów Wlkp. Wśród kobiet na tym dystansie srebrny medal zdobyła Wiktoria Prządka z LKS Pszczyna.

W biegu na 1500 m mężczyzn brązowy medal zdobył Maciej Wyderka MKS-MOSM Bytom, zwycięzca tego biegu Filip Rak z KU AZS Politechnika Opolska ustanowił rekord Polski U20 — 3:45.62. W biegu na 3000 m srebrny medal, walcząc do ostatnich metrów o złoto zdobyła Natalia Bielak z KS SMS Szklarska Poręba.

W biegu na 60 m ppł brązowy medal wywalczył z rekordem życiowym Kornel Rybacki z ULKS Hańcza Suwałki. W biegu kobiet na tym dystansie 2 medale dla naszych zawodniczek — srebro Alicja Sielska KS Wisła Puławy z nowym rekordem życiowy 8.54, brąz Marika Majewska LUKS Orkan Września.

W biegu na 3000 m zacięta walka o złoty medal toczyła się między Michałem Zieleniem z ULKS Technik Trzcinica a Mateuszem Gosem z RLTL Optima Radom — wygrał biegacz z Trzcinicy. Brązowy medal zdobył Adrian Romberg z MKS-MOSM Bytom.

W chodzie na 5000 m srebrny medal zdobył Mikołaj Nowostawski z UKS 12 Kalisz, chodzie kobiet złoty medal zdobyła jego koleżanka klubowa Amelia Błażejewska, a brązowy Karolina Tarnowska MKS Unia Hrubieszów.

W sztafecie 4×400 m Mix srebrny medal zdobyła drużyna GKS Start Długołęka.

W skoku wzwyż brązowy medal wywalczył Jakub Nielub z AML Słupsk, bijąc rekord życiowy — 2.06. Niepocieszony był Sebastian Moszczyński z KS Podlasie Białystok, który zajął czwarte miejsce — do wysokości 2.03 szedł jak burza, ale coś się zacięło na 2.06. W skoku wzwyż kobiet złoty medal zdobyła Aleksandra Jankowska KS Podlasie Białystok bijąc rekord życiowy — 174 cm, srebrny medal wywalczyła Julia Turkiewicz z MKL 12 Jelenia Góra — 172 cm, również rekord życiowy. W skoku w dal kobiet dwa medale zdobyły zawodniczki z klubów Zrzeszenia — srebrny Roksana Jędraszak MKL Jarocin, która uzyskała 6.05 m, brązowy Ada Polerowicz LKS Górnik Wałbrzych — 5.83 m. Podział medali w skoku w dal mężczyzn był wewnętrzną sprawą zawodników naszego Zrzeszenia — złoty medal zdobył, ustanawiając rekord życiowy wynikiem 7.07 m Jakub Tuczyński KS Stal LA Ostrów Wlkp., srebrny Wojciech Tomczyk KS Podlasie Białystok — 6.96, a brązowy obrońca tytułu Sebastian Wawrzyniak GKS Start Długołęka — w pierwszej serii skoczył 6.79 m, z dalszej rywalizacji wykluczyła go kontuzja, wystarczyło to do jednak do zdobycia medalu. W trójskoku kobiet złoty medal zdobyła Julia Wyrwas z LKS Lubusz Słubice.

Zdecydowane zwycięstwo w pchnięciu kulą odniósł Damian Rodziak UKS Orkan Środa Wlkp., który jako jedyny z kulomiotów przekroczył 17 metrów — uzyskała 17. 67, co jest jego nowym rekordem życiowym, pozostałe dwa medale także zdobyli zawodnicy z naszych klubów — srebro Jakub Korejba LUKS Chemik Kędzierzyn-Koźle 16.87 m (rekord życiowy), brąz Radosław Starak KS Podlasie Białystok 16.85 m (rekord życiowy). Bezkonkurencyjna wśród kobiet w tej konkurencji była Wiktoria Łuczak KS Agros Zamość zwyciężając z nowym rekordem życiowym.

Dzięki świetnemu biegowi na 1000 metrów Michał Zazula z MKS Bolesłavia Bolesławiec o 5 punktów wyprzedził Rafała Żyłę z Victorii Racibórz i wywalczył srebrny medal w 7-boju, w tej samej konkurencji wśród kobiet srebrny medal zdobyła Kornelia Sura ALKS AJP Gorzów Wlkp.

Fot. Na zdjęciu Kewin Małek z AML Słupsk, mistrz Polski U18 w skoku wzwyż. Fot. Facebook PZLA