Biegi narciarskie. Mistrzostwa Polski Młodzików — 13 medali, Mistrzostwa UKS-ów — 17 medali

Mistrzostwa Polski Młodzików i Uczniowskich Klubów Sportowych w biegach narciarskich odbyły się w dniach 29 styczeń — 1 luty na trasach nowego Centrum Narciarstwa Biegowego w Klikuszowej. Do zawodów zgłoszono ponad 350 zawodników i zawodniczek z całego kraju. W mistrzostwach młodzików zawodnicy z naszych klubów zdobyli 13 medali — 5 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe, w mistrzostwach UKS tych medali było 17 — 4 złote, 7 srebrnych i i 6 brązowych. Cieszy przede wszystkim bardzo duża liczba zawodników i zawodniczek, którzy przystąpili do mistrzostw — oby większości z nich udało się dalej kontynuować karierę sportową, to może w przyszłości cieszyć się będziemy z kolejnych medali MŚ. Warto jeszcze zwrócić uwagę znane już dziś z tras biegowych nazwiska — widać, że młodsze rodzeństwo naszych obecnych juniorów i młodzieżowców kultywuje tradycje rodzinne. Brawo!

Pierwszego dnia zawodniczki i zawodnicy rywalizowali w biegu interwałowym stylem klasycznym. Dobrze spisali się zawodnicy z naszych klubów. Mistrzynią Polski młodziczek (rocznik 2005-2006) na dystansie 3 km została Zofia Karpiel z UKS Regle Kościelisko, brązowy medal wywalczyła Karolina Kuć z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski. Wśród młodzików dwa medal zdobyli jej koledzy klubowi — złoto Szymon Bełz, srebro Bartosz Kita.

Równie dobrze wypadli młodsi zawodnicy, startujący w mistrzostwach UKS-ów. Wśród dziewcząt rocznik 2007-2008 złoty medal wywalczyła Julia Danielkiewicz (MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski), srebrny Martyna Mańdok (LKS Klimczok Bystra), brązowy Anna Cieślar (ULKS Karlik Przezchlebie), wśród chłopców z tego samego rocznika srebrny medal zdobył Damian Muca (MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski). Dziewczęta i chłopcy rywalizowali na dystansie 2,5 km.

Na nieco krótszym dystansie 2 km zmierzyli się biegacze i biegaczki z rocznika 2009 i młodsi. Wśród dziewcząt triumfowała Magdalena Michniak (UKS Regle Kościelisko), brązowy medal zdobyła Alicja Koper (MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski). Wśród chłopców brązowy medal wywalczył Andrzej Michalik (UKS Regle Kościelisko).

Drugiego dnia mistrzostw rozegrano biegi interwałowe stylem dowolnym na dystansach od 2 do 5 km.  Wśród młodziczek brązowy medal wywalczyła Karolina Kuć, wśród młodzików triumfował Bartosz Kita, a srebrny medal zdobył Szymon Bełz — wszyscy to zawodnicy MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski.

W starszej kategorii dziewcząt mistrzynią UKS została Kamila Haratyk (WSS Wisła), srebrny medal zdobyła jej koleżanka klubowa Olga Cieślar. Wśród młodszej zwyciężyła Magdalena Michniak (UKS Regle Kościelisko), trzecie miejsce zajęła Agnieszka Klimek (LKS Erion Ptaszkowa). Wśród starszych chłopców drugie miejsce zajął Damian Muca (MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski), a trzecie miejsce zajęli osiągając ten sam czas Jonasz Haratyk (NKS Trójwieś Beskidzka) i Sebastian Grabowski Z UKS przy szkole ZSMS Zakopane, wśród młodszych chłopców drugie miejsce zajął Andrzej Michalik (UKS Regle Kościelisko), a trzecie Oskar Gumieniak (MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski).

Ostatni dzień mistrzostw to konkurencje sztafet czteroosobowych. Mistrzyniami Polski młodziczek zostały zawodniczki WSS Wisła: Olga Cieślar, Kamila Haratyk, Maja Kubaczka, Laura Wantulok, wicemistrzynie to biegaczki UKS Regle Kościelisko: Amelia Pitoń, Zofia Karpiel, Magdalena Mąka, Martyna Baboń. Trzecie miejsce zajęła ekipa z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski: Weronika Łysko, Karolina Kuć, Martyna Więcławek, Weronika Jozeluk. Mistrzami Polski zostali zawodnicy MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski: Szymon Bełz, Bartosz Kita, Dominik Kowalczuk, Maciej Dubas, wicemistrzami UKS Trójwieś Beskidzka: Przemysław Legierski, Jakub Skowron, Jonasz Haratyk, Kacper Solawa, trzecie miejsce zajęła drużyna UKS Regle Kościelisko: Jan Watycha, Paweł Bryja, Kacper Karpiel, Jan Zwatrzko.

Wśród starszych dziewcząt drugie miejsce zajęły biegaczki LKS Klimczok Bystra: Martyna Mańdok, Anna Pawlik, Martyna Rosiak, Weronika Drelicharz, wśród starszych chłopców srebro dla MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski: Antoni Żółkiewski, Oskar Gumieniak, Michał Bartmański, Damian Muca.

Fot. Google.com