13 medali naszych zawodników na 65. PZLA Halowych Mistrzostwach Polski seniorów, 25 medali młodzieżowców

W dniach 21-22 lutego w Arenie Toruń odbyły się 65.PZLA Halowe Mistrzostwa Polski. Rozegrano 31 konkurencji. W zawodach startowało ponad 500 zawodników i zawodniczek. Były one dla polskich lekkoatletów próbą generalną przed zaplanowanymi za dwa tygodnie w Toruniu halowymi mistrzostwami Europy. Lekkoatleci z klubów naszego Zrzeszenia wywalczyli na nich 13 medali — 4 złote, 4 srebrne i 5 brązowych. Zawody wyłoniły także medalistów MP U23 — zawodnicy z naszych klubów zdobyli w nich 25 medali — 7 złotych, 10 srebrnych i 8 brązowych.

Medale w HMP seniorów zdobyli zawodnicy z 34 klubów — w tym 9 klubów Zrzeszenia LZS. Dobrze zaprezentowali się zawodnicy KS Podlasie Białystok, którzy wywalczyli 5 medali, co dało im trzecie miejsce w klasyfikacji klubowej. Na dwóch pierwszych miejscach potęgi lekkoatletyczne AZS AWF Katowice — 11 medali i OŚ AZS Poznań — 6 medali.

W czasie mistrzostw padło kilka dobrych, a nawet bardzo dobrych wyników. Wielu naszych zawodników potwierdziło swoje aspiracje do medali na zbliżające się HME w Toruniu. Piąty tytuł halowej mistrzyni Polski wywalczyła na 60 m Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice), podopieczna Iwony Krupy uzyskała znakomity czas — 7.10, przesuwając się na trzecie miejsce w europejskich tabelach. Bardzo dobre wyniki padły też w finale biegu sprinterskiego mężczyzn — zwycięzca — Remigiusz Olszewski (CWZS Zawisza Bydgoszcz) — pokonał 60 metrów w 6.59 i poprawiając rekord życiowy przesunął się na szóste miejsce w polskich tabelach historycznych. Zaledwie 0.01 sekundy wolniej od wynoszącego 6.68 wskaźnika na halowe mistrzostwa Europy pobiegł brązowy medalista Rafał Łupiński z KS Podlasie Białystok. Rekord życiowy i świetny czas 7.96 uzyskała Karolina Kołeczek (AZS UMCS Lublin), która była kiedyś zawodniczką naszego klubu (w latach 2015-2017 reprezentowała MUKS Wisła Junior Sandomierz, a swoją przygodę ze sportem rozpoczynała w 2006 roku w Wiśle Sandomierz). Najlepszy wynik w karierze uzyskała także druga na mecie Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa) — 7.98. Już dawno nasze płotkarki nie biegały w hali poniżej 8.00. Zaciętą walkę w biegu mężczyzn na 1500 metrów stoczyli Michał Rozmys (UKS Barnim Goleniów) i Marcin Lewandowski (AZS UMCS Lublin). Na mecie lepszy był rekordzista kraju. Kulomiotka Klaudia Kardasz (KS Podlasie Białystok) trzykrotnie w konkursie przekroczyła 18 metrów, a wynikiem 18.57 zapewniła sobie prawo startu w halowych mistrzostwach Europy oraz na igrzyskach w Tokio.

Ozdobą drugiego dnia mistrzostw był bieg na 400 m kobiet. Wygrała faworytka Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice), drugie miejsce zajęła rewelacyjna 17-latka Kornelia Lesiewicz (AZS AWF Gorzów), po raz kolejny poprawiając rekord Polski U20. Sensacyjnie zakończył się bieg na 800 m mężczyzn, którym płotkarz Patryk Dobek (MKL Szczecin) pokonał Adama Kszczota (RKS Łódź). Minimum na HME w swoim debiucie na 3000 m wywalczył Michał Rozmys, a drugi wynik w światowych tabelach uzyskał w 7-boju Paweł Wiesiołek (KS Warszawianka Warszawa).

Były też przykre niespodzianki. Na niskim poziomie stał konkurs skoku o tyczce — Piotrowi Liskowi (OSOT Szczecin) wystarczył do złota wynik 5.60, w pchnięciu kulą wyniki też nie powalają — minimum na HME ma tylko Michał Haratyk (KS Sprint Bielsko-Biała), minimum na HME nie wywalczyła Kamila Lićwinko (KS Podlasie Białystok), choć zdobyła tytuł mistrzowski.

Poniżej prezentujemy medalistów HMP seniorów i U23 z klubów KZ LZS.

Kobiety

Srebrny medal w biegu na 200 m wywalczyła Izabela Jastrząb z MKS Agros Chełm (zdobyła też srebrny medal w kategorii U23), która 10 lutego skończyła 21 lat. Czwarta była Martyna Kotwiła z RLTL Optima Radom, która trapiona licznym kontuzjami nie może odnaleźć swojej formy sprzed 4 lat. Halową mistrzynią kraju została, także 21-latka Paulina Guzowska z AZS AWF Katowice.

W biegu na 800 m ósma w finale była Justyna Jelska z KS Podlasie Białystok, która wywalczyła srebrny medal w kat. U23

W biegu na 1500 metrów dwa medale wywalczyły zawodniczki z klubów Zrzeszenia — srebrny Klaudia Kazimierska, rocz. 2001, reprezentująca LKS Vectra Włocławek, brązowy Eliza Megger, rocznik 1999, z LKS Pszczyna. Pierwsza z nich była najlepsza w kat. U23, druga wywalczyła srebrny medal. Mistrzynią kraju została Martyna Galant, rocz. 1995, z OŚ AZS Poznań.

W biegu na 3000 metrów mistrzynią kraju została Beata Topka, rocz. 1999, z ULKS Talex Borzytuchom (z tego klubu wywodzi się Angelika Cichocka), która w ubiegłym roku zdobyła brązowy medal. Beata Topka była także najlepsza w kat. U23.

W chodzie kobiet na 3000 m srebrny medal zdobyła Olga Niedziałek, rocz. 1997, z WLKS Nowe Iganie, która ustanowiła swój rekord życiowy. Siódme miejsce zajęła Patrycja Oller, rocznik 2001, z MLKS Nadwiślanin Toruń, która w kat. U23 wywalczyła brązowy medal. Mistrzynią kraju została Katarzyna Zdziebło, rocz. 1996, z LKS Stal Mielce, bijąc rekord życiowy — klub z Mielca od lat specjalizuje się w trenowaniu chodziarzy.

W skoku wzwyż złoty medal wywalczyła Kamila Lićwinko z KS Podlasie Białystok, brązowy medal zdobyła Julia Dutkiewicz z KS Stal LA Ostrów Wlkp., bijąc rekord życiowy.

W pchnięciu kulą klasą dla siebie była Klaudia Kardasz z KS Podlasie Białystok, która wynikiem 18.57 m uzyskała najlepszy wynik sezonu i wypełniła wskaźnik na HME.

W 5-boju kobiet brązowy medal zdobyła Edyta Bielska, rocznik 2001, z MLUKS Mokasyn Płoty, bijąc rekord życiowy 3902 pkt. Wynik ten dał jej także srebrny medal w kat. U23.

W skoku w dal w kat. U23 srebrny medal zdobyła Natalia Benedykcińska z KS Stal LA Ostrów Wlkp. (w konkursie zajęła 7 miejsce), brązowy medal wywalczyła w tej kategorii wiekowej Nikola Horowska z WMLKS Nadodrze Powodowo (w konkursie była 9.). W trójskoku brązowy medal w kat. U23 zdobyła dziewiąta w konkursie Klaudia Nazarowicz z UKS Sokół Węgorzewo.

Mężczyźni

W biegu na 60 m mężczyzn brązowy medal zdobył Rafał Łupiński, rocz. 2001, z KS Podlasie Białystok — pobił swój rekord życiowy (6.69) i o 0,04 sekundy pokonał na mecie ubiegłorocznego brązowego medalistę Dominika Kopcia z KS Agros Zamość. Łupiński był też najlepszy wśród zawodników U23, drugie miejsce w tej kategorii zajął Rafał Pająk z MKS Czechowice-Dziedzice, który na mecie był 7, trzecie Szymon Królikowski z UKS Achilles Leszno. Mistrzem kraju został Remigiusz Olszewski z CWZS Zawisza Bydgoszcz, który wynikiem 6.59 pobił rekord życiowy.

Srebrny medal w biegu na 200 m wywalczył Łukasz Żok, rocz. 2001, z ALKS AJP Gorzów Wlkp., bijąc rekord życiowy 21.18, był też najlepszy w kat. U23. Na starcie nie pojawił się obrońca tytułu Oliwier Wdowik z CWKS Resovia Rzeszów. Przypomnijmy, że biegu na 200 m nie będzie w programie HME w Toruniu. Powód? Zauważono już dawno, że w biegu na jedno okrążenie preferowani są zawodnicy z torów zewnętrznych — 6 i 5.

W biegu na 400 m srebrny medal wśród U23 zdobył Gabriel Mikołajewski z RLTL Optima Radom.

W biegu na 60 m ppł złoty medal wywalczył Damian Czykier z KS Podlasie Białystok. Piąte miejsce w finale zajął Olgierd Michniewski, rocz. 2000, z RLTL Optima Radom, który w kat. U23 był drugi.

W sztafecie 4×200 m brązowy medal zdobyła drużyna KS Podlasie Białystok, z Damianem Czykierem w składzie.

W biegu na 800 m srebrny medal U23 zdobył Mateusz Kuchman, rocz. 2001, z MKS MOSM Bytom, który w finale zajął 5 miejsce. W biegu na 1500 m brązowy U23 wywalczył Dawid Borowski KS Stal LA Ostrów Wlkp.

Ubiegłoroczny brązowy medalista w chodzie na 5000 m Łukasz Niedziałek, rocz. 2000, z WLKS Nowe Iganie tym razem zajął czwarte miejsce, w kat. U23 był najlepszy. W tej kategorii wiekowej drugie i trzecie miejsce zajęli młodzi zawodnicy z MLKS Nadwiślanin Chełmno — Arkadiusz SchiedelMichał Oczoś.

W skoku wzwyż całkiem nieźle zaprezentowali się 18-latkowie — Sebastian Moszczyński z KS Podlasie Białystok (208) i Jakub Nielub (204) z AML Słupsk, którzy odpowiednio zajęli miejsca 5 i 6. Brązowy medal w kat. U23 wywalczył Jakub Pająk z UKS Błyskawica Domaniewice. Mistrzem kraju został Norbert Kobielski z MKS Inowrocław (222).

Czwarte miejsce w trójskoku zajął Dawid Krzemiński (rocz. 2000) z RLTL Optima Radom, który pobił rekord życiowy — 15.34 — i był najlepszym w kat. U23.

W 7-boju 6 miejsce zajął Kacper Jastrzębski (rocz. 2000) z LKS Orkan Ostrzeszów, który pobił swój rekord życiowy i był najlepszy wśród U23, trzecie miejsce w tej kategorii wiekowej ósmy w konkursie Eryk Świergocki z LKLA Krokus Astromal Leszno.