Puchar Polski zapaśników i  zapaśniczek

Ruszyła zapaśnicza karuzela! Po rozegraniu pierwszych Pucharów Polski seniorów w stylu wolnym (Milicz) i kadetek (Karlino) w dniach 5-6 lutego w kolejne weekendy odbyły się: Puchar Polski seniorów w stylu klasycznym (Radom), Puchar Polski seniorek (Poznań) i Puchar Polski kadetów w stylu wolnym (Siedlce).

Puchar Polski seniorów w stylu klasycznym odbył się w dniach 12-13 lutego. Na radomskich matach ujrzeliśmy 93 polskich klasyków i 14 zagranicznych (Dania, Holandia, Litwa). Niestety nie startowali zawodnicy z reprezentacji Polski, którzy udali się w tym czasie na Węgry na międzynarodowy turniej (przywieźli z niego 3 medale, 1 srebrny i 2 brązowe — jeden z brązowych medali wywalczył Mateusz Bernatek z AKS Piotrków Trybunalski). Prym w Radomiu wiedli więc nasi juniorzy i młodzieżowcy.

Zawodnicy z naszych klubów wywalczyli 11 medali — 2 złote, 3 srebrne i 6 brązowych. Oczywiście, najlepiej zaprezentowali się zwycięzcy. W kat. 60 kg, w której startowało 10 zawodników zwyciężył 18-letni Arslanbek Salimov KS Wschód Białystok, dla którego był to pierwszy, tak poważny sukces w grupie seniorów. Kategorię 63 kg wygrał aktualny Mistrz Polski Seniorów, Khvicha Tchitava z KS Sobieski Poznań.

Z kolei 14 lutego w Poznaniu odbył się Puchar Polski seniorek. W turnieju wystartowało 80 zawodniczek z 27 klubów. Zapaśniczki z klubów Zrzeszenia LZS wywalczyły łącznie 26 medali — 5 złotych, 6 srebrnych i 15 brązowych. Trener reprezentacji Polski Piotr Krajewski bacznie obserwował zmagania w kategoriach, w których nasz kraj ma już kwalifikacje na Igrzyska — 53 oraz 57 kg. W pierwszej z nich wygrała bezapelacyjnie Katarzyna Krawczyk (MKS Cement Gryf Chełm). To zwycięstwo daje jej prawo reprezentowania kraju w kategorii 53 kg podczas Mistrzostw Europy, które zostaną rozegrane w Warszawie w dniach 19-25.04.2021 r. Kategorię 57 kg pewnie wygrała również zawodniczka MKS Cementu Gryf Chełm, Angelina Lysak, która z początkiem bieżącego roku dołączyła do kadry Polski. Stara się obecnie o prawo stałego pobytu. Po zakończeniu wszystkich formalnych procedur urzędowych, zawodniczka będzie mogła reprezentować Polskę na najważniejszych imprezach sportowych w tym ME, MŚ oprócz IO. Dobrze w tej kategorii zaprezentowały się też brązowe medalistki Patrycja Gil z WLKS Siedlce i Magdalena Głodek z KS Bloczek Team Pelplin.

Kategorię 59 kg wygrała nasza młoda juniorka Karolina Gackowska z ULKS Gryf Wojnowo. W kategorii 62 kg triumfowała Katarzyna Mądrowska z LKS Feniks Pesta Stargard, co było miłą niespodzianką, bo przez kilka miesięcy zmagała się z dość poważnymi problemami zdrowotnymi. Kategorię 65 kg wygrała Małgorzata Małek z MKS Cement Gryf Chełm. Trener kadry narodowej cieszył się także z powrotu na matę Wiktorii Chołuj (AKS Białogard), która wywalczyła brązowy medal w kat. 68 kg. Zawodniczka w ostatnim czasie przechodziła proces rehabilitacji po zabiegu stawu łokciowego.

245 kadetów reprezentujących 68 klubów walczyło w Siedlcach w dniach 19-21 lutego w Pucharze Polski w zapasach w stylu wolnym, który był jednocześnie eliminacją do finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 2021.

Zawody stały na wysokim poziomie sportowym. Cieszyć może poziom wyszkolenia technicznego jaki prezentowali występujący podczas pucharu młodzi zawodnicy. Widać, że praca w klubach idzie w dobrym kierunku i oby tak dalej. Zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS wywalczyli łącznie 31 medali — 7 złotych, 6 srebrnych i 18 brązowych. Klasyfikację klubową wygrał LKS Orzeł Namysłów, drugie miejsce zajął WLKS Nowe Iganie Siedlce, a trzecie ZKS Koszalin — wspólnie z KS Shark Łódź.

Oto zwycięzcy poszczególnych wag z klubów LZS. W kategorii 45 kg aktualny wicemistrz Polski młodzików Michał Szymański ZKS Koszalin udanie rozpoczął swoją przygodę w kadetach odnosząc pewne zwycięstwo. Zwycięzca w kat. 48 kg Adam Sikora z LKS Orzeł Namysłów to 3-krotny mistrz Polski młodzików, w kadetach świetnie sobie poradził. Kategorię 51 kg wygrał Kacper Nowakowski z LKS Ceramik Krotoszyn, który niespodziewanie pokonał wyżej notowanego, mistrza OOM, Andrzeja Góreckiego z ULKS Gryf Wojnowo. Kategorię 55 kg wygrał Igor Krawczyński z WLKS Nowe Iganie Siedlce — w pięciu turniejowych pojedynkach uzbierał 46 punktów technicznych… nie tracąc żadnego. Brawo! Kategorię 60 kg wygrał aktualny mistrz OOM Dominik Jagusz ZKS Koszalin. W kat. 65 kg triumfował Maciej Szmyd z Orła Karolewo. Kategorię 71 kg wygrał Igor Szucki, zawodnik MLUKS Karlino, wygrywając wszystkie swoje pojedynki przez przewagę techniczną.