Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Biegach Przełajowych — Żerków 2021

Za nami pierwsze w tym roku mistrzostwa Zrzeszenia. W dniach 5-6 marca w Żerkowie odbyły się Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Biegach Przełajowych. Żerków gościł mistrzostwa po raz dziewiąty z rzędu. Frekwencja dopisała — na trudnej trasie, która momentami przypominała cross, o medale walczyło ponad 300 zawodników z 63 klubów, reprezentujących 11 województwa. O tytuły mistrzów Zrzeszenia LZS walczyli zawodnicy w kategoriach: młodziczka/młodzik, juniorka młodsza/ junior młodszy, juniorka/junior oraz młodzieżowcy — kobiety i mężczyźni. W biegach dzieci — chłopcy i dziewczęta — startowało prawie 150 zawodników. Klasyfikację klubową wygrał ULKS Talex Borzytuchom (woj. pomorskie), przed KS Stal LA Ostrów Wlkp. (woj. wielkopolskie) i WMLKS Pomorze Stargard (woj. zachodniopomorskie). Klasyfikację wojewódzką wygrali gospodarze, czyli woj. wielkopolskie, przed woj. pomorskim i zachodniopomorskim.

Zanim zawodnicy wyruszyli na trasę odbyła się uroczystość otwarcia mistrzostw, w której udział wzięli: poseł Tadeusz Tomaszewski, przewodniczący Wielkopolskiego Zrzeszenia LZS, Marek Mazur wiceprzewodniczący Krajowego Zrzeszenia LZS, burmistrz Żerkowa Michał Surma, sekretarz RG KZ LZS Krzysztof Piasek, wiceprzewodniczący Zachodniopomorskiego Zrzeszenia LZS Tomasz Paciejewski oraz Sławomir Gruchała, wiceprzewodniczący Wielkopolskiego Zrzeszenia LZS i Alina Kasprzak, dyrektorka SP w Żerkowie. Gośćmi specjalnymi byli olimpijczycy: Tadeusz Kulczycki (biegał na 400 m ppł, był zawodnikiem LKS Orkan Poznań) i Rafał Wieruszewski (czterystumetrowiec, zawodnik UKS Orkan Środa Wlkp., obecnie wiceprezes WZLA). Oficjalnego otwarcia mistrzostw dokonał Marek Mazur wiceprzewodniczący Krajowego Zrzeszenia LZS.

W uroczystości otwarcia mistrzostw wzięły udział delegacje poszczególnych województw, a o zasadach obowiązujących podczas mistrzostw w związku z pandemią Covid-19 przypomniał uczestnikom sekretarz RG KZ LZS Krzysztof Piasek.

Wśród młodziczek mistrzynią Zrzeszenia została Zuzanna Doroba PLKS Gwda Piła, która o 12 sekund wyprzedziła Jagodę Bojarską z LKS Maków Mazowiecki, trzecia była Wiktoria Smolarczyk z LKS Lubusz Słubice, która przegrała srebrny medal o 1 sekundę. Młodziczki biegały na trasie długości 1500 m. Niezwykle zacięta była walka wśród młodzików — złotego medalistę od brązowego dzieliły tylko 3 sekundy. Triumfował Paweł Rafiński z LKS Lubawa, dwie sekundy za nim linię mety przeciął Hubert Brudło z KS Stal LA Ostrów Wlkp., który brązowego medalistę Dawida Kalinowskiego z WMLKS Pomorze Stargard pokonał o 1 sekundę. Młodzicy do pokonania mieli 2000 m.

Mistrzynią Zrzeszenia LZS w kategorii juniorka młodsza została Katarzyna Napiórkowska z LKS Maków Mazowiecki, która na mecie była o 2 sekundy szybsza od Leny Suchowolak z UKS Filipides Teresin (aktualna halowa mistrzyni Polski U18 w biegu na 600 m) i o 7 sekund od Pauliny Stempniak z GOS Koźmin Wlkp. Juniorki młodsze miały do pokonania 2000 m. Wśród juniorów młodszych złoty medal wywalczył Kuba Gajda z MLUKS Triathlon Koło, który o 6 sekund pokonał Adama Majewskiego z SSMKS Parasol Wrocław (brązowy medalista HMP U18 w biegu na 2000 m), trzecie miejsce Łukasz Klimiuk KS Parkiet Hajnówka (brązowy medalista w HMP U18 na 1000 m). Juniorzy młodsi mierzyli się na trasie o długości 3000 m.

Wśród juniorek jako pierwsza metę przekroczyła Małgorzata Karpiuk z KS Podlasie Białystok, druga była Regina Piechowska z ULKS Talex Borzytuchom (aktualna mistrzyni Polski U18 w alpejskim biegu górskim), a trzecia Katarzyna Nowakowska AML Słupsk. Trasa juniorek liczyła 2000 m. Wśród juniorów mistrzem Zrzeszenia został Adam Ochnik z KS Polonia Pasłęk, z którym do ostatnich metrów o złoto walczył Kacper Adamczak z KS Stal LA Ostrów Wlkp., trzeci był Dawid Janta z ULKS Talex Borzytuchom. Juniorzy rywalizowali na trasie o długości 4000 m.

Wśród zawodniczek w kategorii U23 klasą dla siebie była broniąca tytułu mistrzyni LZS Beata Topka z ULKS Talex Borzytuchom, która w tym roku zdobyła tytuł halowej mistrzyni seniorów i U23 w biegu na 3000 m, jest także aktualną mistrzynią Polski U23 w biegach przełajowych. Topka o 18 sekund wyprzedziła Milenę Sadowską z WMLKS Pomorze Stargard, trzecia była Zuzanna Latańska z MLKS Nadwiślanin Chełmno. Bieg odbywał się na dystansie 3000 m. Wśród młodzieżowców zdecydowane zwycięstwo odniósł Dawid Borowski z KS Stal LA Ostrów Wlkp., niedawny brązowy medalista HMP U23 na 1500 m., drugi był Norbert Jefimczyk z LKS Fenix Słupsk, a trzeci Mateusz Lipiński z AML Słupsk. Młodzieżowcy mieli do pokonania 4000 m.

W biegu otwartym dzieci wśród dziewcząt wygrała Julia Giejbatow z UKS Filipides Teresin, przed Zuzanną Smolińską LKS Lubusz Słubice i Mają Łuczko z UKS Filipides Teresin. Wśród chłopców najlepszy był Marcel Maćkowski z UKS Achilles Leszno, drugie miejsce zajął Bartosz Rzempołuch UKS Sprint Słodków, a trzecie Franciszek Grymski UKS Skoczek Władysławów.

Organizatorem mistrzostw Było Krajowe Zrzeszenie LZS oraz jako organizator bezpośredni Wielkopolskie Zrzeszenie LZS przy współpracy Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Gminy Żerków, UKS Przełaj Żerków oraz Ministerstwa Sportu.