AKF Brzeźnica z Małopolski wygrywa 10. Ogólnopolski Turniej LZS w Piłce Nożnej Dziewcząt – Mistrzostwa KZ LZS w Piłce Nożnej „Mała Piłkarska Kadra Czeka” im. Marka Procyszyna

W dniach 30 czerwca – 2 lipca w Reńskiej Wsi odbył się 10. Ogólnopolski Turniej LZS w Piłce Nożnej Dziewcząt – Mistrzostwa KZ LZS w Piłce Nożnej „Mała Piłkarska Kadra Czeka” im. Marka Procyszyna. W turnieju udział wzięło 10 drużyn. Mistrzem Krajowego Zrzeszenia LZS została drużyna Akademii Kobiecego Futbolu Brzeźnica (woj. małopolskie), wicemistrzem Polonia Środa Wielkopolska (woj. wielkopolskie), trzecie miejsce zajęły piłkarki z Kobiecego Stowarzyszenia Piłkarskiego Kielce (woj. świętokrzyskie). Królową strzelców została Beata Pietrzyk z KSP Kielce, która strzeliła 20 bramek, MVP turnieju wybrano Nikolę Madejczyk z AKF Brzeźnica, najlepszą bramkarką okazała się Amelia Guzenda z Polonii Środa Wielkopolska. Puchar Fair Play zdobyła drużyna LZS Zieloni Rakoszyce (woj. dolnośląskie).

Organizatorem „MPKCz” było Krajowe Zrzeszenie LZS przy współpracy Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Opolu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, PZPN, Gminy Reńska Wieś oraz LKS Śląsk Reńska Wieś. Mistrzostwa zostały dofinansowane przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Otwarcia turnieju dokonali wójt Gminy Reńska Wieś Tomasz Kandziora i przewodniczący Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Opolu Gerald Halama. Uroczystość uświetnił występ mażoretek z Zespołu tanecznego Perełki Reńska Wieś – Akademia Tańca Perła oraz Orkiestry Dętej Pokrzywnica – Blasorchester DFK Nesselwitz.

Jak przebiegał sam turniej” We wstępnej fazie drużyny zostały podzielona na dwie grupy, po 5 w każdej. Po meczach grupowych wiadomo było, że o medale walczyć będą drużyny, które dobrze się znają i że będą to dal wielu z nich mecze rewanżowe za ubiegły rok. W grupie A pierwsze miejsce zajęło KSP Kielce – w ubiegłym roku było tuż za podium (4 miejsce) – wygrało wszystkie mecze z imponującym wynikiem bramkowym 30:2. Drugie miejsce zajęła drużyna KKPN Olimpico Malbork, przegrywając jeden mecz – w ubiegłym roku piłkarki z woj. pomorskiego zajęły 10 miejsce. W grupie B triumfowały zawodniczki AKF Brzeźnica – wygrały wszystkie mecze, stosunek bramek 30:2, w 2020 roku zajęły trzecie miejsce. Drugie miejsce zajęły piłkarki Polonia Środa Wielkopolska – zwyciężczynie ubiegłorocznego finału.

W meczu o 9 miejsce SMS Kurzętnik pokonał 3:0 LZS Zieloni Rakoszyce. Ten pierwszy zespół był najmłodszy w turnieju. Powstał też całkiem niedawno, bo w 2019 roku, założył go Jarosław Roszkowski, trener, nauczyciel wf i wicedyrektor szkoły w Kurzętniku. Szkoli dziewczęta w wieku od 8 do 12 lat. Z kolei ten drugi zespół pochodzi z klubu o długiej tradycji – powstał w 1963 roku, obecnie skupia się na szkoleniu chłopców i dziewcząt od 7 do 13 lat, drużyna seniorów gra w klasie A.

W rywalizacji o miejsca 5-8 rozegrano w sumie 4 mecze. Najpierw LKS Rolnik Biedrzychowice Głogówek pokonał 3:0 GTW Piastunki Gliwice, w drugim meczu UKP Suchowicz Team wygrał 6:2 z UKS GOK Zduny. O miejsce 7 zmierzyły się drużyny z Gliwic i Zdun – wygrały 3:0 dziewczęta z woj. łódzkiego. W Zdunach od lat działa prężnie miejscowy GOK, który oprócz prowadzenia działalności kulturalnej zajmuje się też sportem dzieci i młodzieży. Przy GOK-u istnieją sekcje piłki nożnej, szachów i lekkoatletyki. Wszystkich natomiast nieco zdziwiła nieco staropolska nazwa zespołu z Gliwic „Piastunki”. Wyjaśniamy. Tą nazwą drużyny piłkarskie kobiet GTW Gliwice posługują się od niedawna. Taki nick name nosi też GKS Piast Gliwice, mistrz Polski w piłce nożnej seniorów z 2019 roku, a oficjalnie tak nazywał się w przeszłości klub, który w 1993 i 1994 roku wywalczył tytuł mistrza Polski seniorek. Obecnie klub z Gliwic nawiązuje do tej tradycji. W turnieju „MPKCz” piłkarki z Gliwice startowały po raz pierwszy w 2018 roku i zajęły wtedy 8 miejsce. GTW Gliwice to jedna z największych organizacji pozarządowych w tym mieście, jej prezesem i założycielem (2004) jest Dariusz Opoka, był piłkarz Piasta Gliwice.

W meczu o 5 miejsce UKP Suchowicz Team pokonał 6:0 „Rolniczki” z Biedrzychowic. UKP Suchowicz Team Wólka Panieńska to klub, który obchodzi w tym roku 4-lecie swojego istnienia. Jego założycielem jest Wojciech Suchowicz. Klub powstał w małej miejscowości Wólka Panieńska w gminie Zamość. W klubie trenują młodziczki, juniorki i orliczki. Młodziczki w Reńskiej Wsi prowadził Tomasz Paździk. To był ich trzeci udział w „MPKCz” pierwszy raz zajęły 5 miejsce, w biegłym roku były drugie. Sześciokrotnie w „MPKCz” startował LKS Rolnik Biedrzychowice Głogówek – to ten klub wygrał pierwsze rozgrywki w 2011 roku. Klub z Biedrzychowic popularnie zwany „Rolniczkami” to znana marka w kobiecym futbolu. Klub istnieje od 1983 roku, a jego seniorki grają w Ekstralidze kobiet.

W meczu o 3 miejsce zmierzyły się drużyny pokonane w półfinale – KSP Kielce pokonało 7:2 KKPN Olimpico Malbork. KSP Kielce powstało w 2015 roku, jego założycielem był Łukasz Tekiel, trener pierwszego zespołu, który gra w II lidze. Z kolei KKPN Olimpico Malbork świętuje w tym roku swoje 10-lecie, jego założycielem i trenerem jest Jerzy Wnuk-Lipiński. Od pięciu lat Olimpiko współpracuje z Panterami Sierakowice, gdzie z kolei trenerem jest… Marian Wnuk-Lipiński. Często na różnych turniejach występuje zespół złożony z piłkarek obydwu klubów prowadzonych przez braci. W ubiegły roku zawodniczki z Pomorza zajęły 10 miejsce.

W wielkim finale spotkały się kluby, które również w biegłym roku stały na podium – Polonia Środa Wielkopolska na pierwszym stopniu, a AKF Brzeźnica na trzecim. W tym roku lepsza okazała się drużyna z woj. małopolskiego, która pokonała zespół z Wielkopolski 3:1.

Akademia Kobiecego Futbolu Brzeźnica powstała w 2015 roku. Dziewczęta trenują pod okiem doświadczonego trenera Andrzeja Żądły. Obecnie w AKF są cztery drużyny – orliczki, młodziczki, juniorki młodsze i seniorki, które grają w IV lidze. W 2021 roku klub podpisał umowę o współpracy z Akademią Wisły Kraków. W tym roku dziewczęta z Brzeźnicy zdobyły tytuł wicemistrzyń Polski U13.

Polonia Środa Wielkopolska to klub o bogatej tradycji – w 2019 roku hucznie obchodził 100-lecie swojego istnienia. W klubie działa 7 sekcji sportowych. Głównymi sponsorami klubu są miasto Środa Wielkopolska i Powiat Średzki. Drużyna seniorów gra w III lidze. Klub ma Akademię Piłkarską, w której trenuje ok. 350 młodych piłkarzy i piłkarek z różnych kategorii wiekowych, w 2021 roku podpisali umowę o współpracy z Akademią Piłkarską Lecha Poznań.

Podczas uroczystego zakończenia wręczono medale i puchary. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe nagrody. Piłkarki dekorowali: wiceprzewodniczący KZ LZS Marek Mazur, wójt Gminy Reńska Wieś Tomasz Kandziora, Dyrektor Departamentu Sportu UM Bartosz Ostrowski oraz przewodniczący WZ LZS w Opolu Gerald Halama. Dyrektorem turnieju był Jan Domek, który zadbał o każdy szczegół, dzięki czemu wszyscy uczestnicy wywieźli z Reńskiej Wsi same miłe wspomnienia.