Skip to main content

Świętokrzyskie Zrzeszenie LZS w Kielcach

Kontakt:
Świętokrzyskie Zrzeszenie LZS w Kielcach
ul. Mickiewicza 5
25-352 Kielce
tel. 41 361-43-07
www: www.wzlzs.kielce.pl
e-mail: biuro@wzlzs.kielce.pl


Władze Świętokrzyskie Zrzeszenia LZS w Kielcach
Najwyższą władzą jest Wojewódzki Zjazd Delegatów, który odbywa się co 4 lata. Wybiera ona przewodniczącego, Radę Wojewódzką oraz Komisję Rewizyjną. Rada liczy 21 członków, prezydium 7 osób. Przewodniczącym Świętokrzyskiego Zrzeszenia  LZS jest Jerzy Kula. Funkcje wiceprzewodniczących pełnią Karol Kucharczyk  i Henryk Milcarz,  sekretarzem jest Zofia Nowak, a skarbnikiem Stanisław Matejkiewicz.

Historia LZS na Ziemi Świętokrzyskiej
Pierwsze ogniwa Ludowych Zespołów Sportowych na ziemi kieleckiej zaczęły powstawać w 1946 roku w powiatach: buskim, kieleckim, sandomierskim. To wtedy powstały: LZS Ludwików w powiecie Opoczno, LZS Wiślica, Pacanów, Stopnica, Radoszyce. W dwa lata później, w 1948 r. na Kielecczyźnie działało 67 Ludowych Zespołów Sportowych w 8 powiatach. W tym samym roku w grudniu rozpoczęto powoływanie Rad Sportu Wiejskiego. Ich głównym zadaniem było powoływanie nowych kół LZS.   Wojewódzka Rada Sportu Wiejskiego w Kielcach  za podstawowe dyscypliny sportowe uprawiane w LZS uznała: piłkę nożną, piłkę siatkową  i tenis stołowy. Pierwszym przewodniczącym Rady był Jan Kejwan, następnie do kwietnia 1955 r. funkcję społecznego przewodniczącego LZS, pełnił Wacław Barszcz. 3 kwietnia 1955 r. na II Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej Zrzeszenia LZS, na stanowisko etatowego przewodniczącego powołano Juliana Jaworza-Dutkę.  W lipcu tego roku stan organizacyjny Zrzeszenia LZS w województwie kieleckim liczył 942 ogniwa.
Nowy etap w działalności Ludowych Zespołów Sportowych rozpoczął rok 1956. Poszerzył się znacznie zakres uprawianych dyscyplin sportowych, sporo uwagi poświęcono rozwojowi sportu wyczynowego, który jednak, pomijając znaczące rezultaty łuczników i kolarzy nie zaowocował wybitnymi osiągnięciami krajowymi czy międzynarodowymi. W latach 1962-1970 nastąpił bardzo gwałtowny wzrost stanu organizacyjnego Zrzeszenia LZS w województwie kieleckim. Nastąpiło to między innymi dzięki znacznemu rozszerzeniu ofert imprez sportowych, wprowadzeniu do programu pracy nowych atrakcyjnych dyscyplin sportowych (kolarstwo, łucznictwo, zapasy). Ale jak też wiemy, w tamtych latach na „rozkaz” władz wojewódzkich i centralnych zawyżano statystyki. W 1973 r., w związku z przygotowanym nowym podziałem administracyjnym kraju, przystąpiono do powoływania Rad Gminnych Zrzeszenia LZS, które miały zastąpić Rady Powiatowe. Pod koniec 1974 r. na terenie Kielecczyzny działały 154 Rady Gminne LZS. W tym samym roku po blisko 20-letnim szefowaniu Radzie Wojewódzkiej, z funkcji przewodniczącego zrezygnował Julian Jaworz-Dutka, którego miejsce zajął najpierw Leszek Puchała, a po nim w 1978 r. Józef Doliński.
Od 1978 r. pojawiła się nowa funkcja w strukturach władz wojewódzkich LZS, a mianowicie społeczny przewodniczący Rady Wojewódzkiej, jakim w tym czasie został Henryk Wrona. Na X Wojewódzkim Zjeździe LZS  (1984) nowym przewodniczącym został Tadeusz Bartos, który funkcję tę pełnił do 2008 r., kiedy to na XVI Wojewódzkim Zjeździe został Honorowym Przewodniczącym. Na stanowisko przewodniczącego Świętokrzyskiego Zrzeszenia LZS wybrany został Jerzy Kula (od 1985 roku wiceprzewodniczący) pełniący tę funkcję do dnia dzisiejszego.
Świętokrzyskie Zrzeszenie było organizatorem wielu wspaniałych imprez sportowych, igrzysk wojewódzkich, Mistrzostw Polski LZS w wielu dyscyplinach, w których przedstawiciele miejscowych klubów odnosili największe sukcesy, jak w kolarstwie, łucznictwie, podnoszeniu ciężarów, zapasach. Dużym sukcesem organizacyjnym były Ogólnopolskie Igrzyska LZS  przeprowadzone w Kielcach i okolicach stolicy woj. świętokrzyskiego w 1999, 2005 oraz 2010 roku.  Do najważniejszych imprez sportowo-turystycznych należą: Wojewódzki Turniej Piłki Nożnej o Puchar Rady Wojewódzkiego Zrzeszenia, Wojewódzkie Ligi LZS w siatkówce kobiet i mężczyzn, Memoriał im. Zdzisława Stawiarza w biegach przełajowych (od 1997 roku), Zimowe i Letnie Igrzyska Sportowo-Rekreacyjne, od 30 lat Zrzeszenie jest organizatorem Ogólnopolskiego Rajdu „Szlakami kultury” Szlakami Cystersów”.

Dane statystyczne
Obecnie do Świętokrzyskie Zrzeszenia LZS należy ponad 8 000 osób, 5,5 tys. członków to osoby, które nie ukończyły 18 roku życia. Zrzeszenie ma 191 jednostek organizacyjnych, z czego ok. 160 to kluby, UKS i ULKS. Organizuje co roku około 3200 imprez sportowych i turystycznych. Uczestniczy w nich 110 tysięcy osób. Do wiodących dyscyplin sportu w tej wojewódzkiej organizacji należą: łucznictwo, podnoszenie ciężarów, zapasy, lekkoatletyka, narciarstwo klasyczne, siatkówka a ostatnio także boks.

Najlepsze kluby:
KS Stella Kielce
KKB Rushh Kielce
LKS Znicz Podzamcze Chęcińskie
UKS Wisła Junior Sandomierz
ŁLKS Karima Prząsław
MKS Czarni Połaniec
STS Skarżysko-Kamienna
ULKS Olimp Wzdół Rządowy
MZKS Stal Knurów
KS Słoneczko Busko Zdrój
LKB Rudnik

Najbardziej znani zawodnicy w historii Świętokrzyskiego Zrzeszenia LZS:
Rafał Dobrowolski – łucznik Stelli Kielce, dwukrotny olimpijczyk Pekin (1/8 finału) i Londyn 9 miejsce, najlepsze w historii indywidualnych występów mężczyzn na igrzyskach. Największy sukces odniósł w 2009 roku zdobywając tytuł halowego wicemistrza świata. W 2008 roku „wystrzelał” brąz na ME.
Zbigniew Grudzień – zapaśnik, wychowanek Znicza Podzamcze Chęcińskie, mistrz Polski juniorów i seniorów, obecnie szef Świętokrzyskiego Związku Zapaśniczego i wiceprzewodniczący Polskiego Związku Zapaśniczego odpowiadający za rozwój zapasów kobiet.
Bartosz Kizierowski – pływak, wychowanek Polonii Warszawa, ale w latach 2001-2004 reprezentował barwy KS Delfin Połaniec, potrójny olimpijczyk (1996, 2000, 2004), dwukrotnie brązowy medalista Mistrzostw Świata,  4 medale Mistrzostw Europy (2 złote, 2 brązowe), wielokrotny mistrz Polski.
Karolina Kołeczek – lekkoatletka, specjalizuje się biegu na 100 m przez płotki, zawodniczka UKS Wisła Junior Sandomierz. W 2013 i 2015 roku zdobyła srebrny medal na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy, mistrzyni Polski w hali i na otwartym stadionie.
Jakub Szałankiewicz – znakomity siatkarz plażowy ze Stokolo Staszów. Wraz z Michałem Kądziołą zdobył tytuły: mistrza Uniwersjady w 2011, mistrza świata do lat 19 i 21, mistrz Europy do lat 23 (2010).
Ryszard Zapała – kolarz szosowy, uczestnik mistrzostw świata, Wyścigu Pokoju i Tour de Pologne, reprezentował m.in. barwy Piasta Chęciny, zmarł w 2011 roku.

Skip to content