Daria Pikulik brązową medalistką mistrzostw świata w kolarstwie torowym w olimpijskiej konkurencji omnium

1 marca zakończyły się Mistrzostwa Świata w kolarstwie torowym w Berlinie. Nasza reprezentacja wraca z nich z jednym medalem, brązowym zdobytym przez Darię Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska) w olimpijskiej konkurencji omnium. 23-latka miała też w tych MŚ bardzo groźnie wyglądający wypadek madisonie, ale na szczęście nic się nie stało. — Rzeczywiście ta kraksa wyglądała fatalnie. Najważniejsze, że wszystko skończyło się dobrze i obeszło się bez poważniejszych urazów, o które nie trudno w kolarstwie torowym. Ten wyścig był jednak bardzo nerwowy, bo to była ostateczna kwalifikacja olimpijska. Stąd wiele stresu i mnóstwo kraks — powiedziała Daria w wywiadzie dla Onet.pl.

Polskę reprezentowało w tych mistrzostwach 19 zawodników i zawodniczek, w tym 14 z klubów Zrzeszenia LZS. Jak się spisali? Mateusz Rudyk (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz) zajął 4 miejsce w sprincie i zdobył kwalifikację olimpijską, Urszula Łoś (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz) była 7 w wyścigu na 500 metrów ze startu zatrzymanego. Daria Pikulik i Nikol Płosaj (UKS TFP Jedynka Kórnik) zajęły 7 miejsce w madisonie, Daniel Staniszewski (KS Pogoń Puławy) był 13 w omnium, a wraz z Wojciechem Pszczolarskim w madisonie zajął 12 miejsce, co dało im kwalifikację olimpijską, Filip Prokopyszyn (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne) zajął 18 miejsce w scratchu.

Polskie drużyny sprinterskie kobiet — Urszula Łoś i Marlena Karwacka (BCM Nowatex Ziemia Darłowska) — i mężczyzn — Mateusz Rudyk, Krzysztof Maksel, Rafał Sarnecki (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz) — zakończyły mistrzostwa świata w Berlinie w pierwszej ósemce. Panie zajęły siódme, a panowie ósme miejsce. Obie drużyny jadą na igrzyska w Tokio.

Mistrzostwa stały pod znakiem dominacji Holendrów i Niemców, którzy wygrali 10 z 20 konkurencji. Dorobek Pomarańczowych to 6 złotych, 2 srebrne i jeden brązowy medal. Gospodarze wywalczyli 4 złote, 1 srebrny i 3 brązowe. Kolejne miejsca w klasyfikacji medalowej zajęły USA (2-3-0) i Dania (2-0-0).

Choć mistrzostwa nie były zbyt udane dla biało-czerwonych to wywalczyli wszystkie możliwe kwalifikacje olimpijskie i w Tokio wystąpią w 10 z 12 konkurencji. Zabraknie ich tylko w wyścigu drużynowym na 4 km na dochodzenie kobiet i mężczyzn, ale szanse startu w tych konkurencjach pogrzebali już wcześniej.