Skip to main content

14 medali zdobyli zawodnicy z klubów Zrzeszenia na Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Szosowym

By 24 sierpnia 202026 sierpnia, 2020Aktualności KZ Ludowych Zespołów Sportowych

W dniach 20-23 sierpnia na szosach w Kazimierzy Wielkiej i Buska Zdroju odbyły się Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym. O tytuły mistrzowskie w jeździe indywidualnej na czas oraz w wyścigu ze startu wspólnego walczyli kolarze i kolarki w kategorii junior, orlik i senior. Zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS zdobyli łącznie 14 medali — 4 złote, 4 srebrne i 6 brązowych. W sumie w mistrzostwach startowało ponad 250 kolarzy i kolarek — z tego więcej niż połowa to członkowie klubów Zrzeszenia LZS. Przypomnijmy, że mistrzostwa odbyły się w roku obchodów „100-lecia kolarstwa polskiego”.

Mistrzostwa rozpoczęła jazda indywidualna na czas juniorek, zawodniczki rywalizowały na 16-kilometrowej trasie. Na starcie stanęło ich 25, w tym 23 z klubów Zrzeszenia LZS. Mistrzynią kraju została Tamara Szalińska z UKS FTP Jedynka Kórnik, która o 30 sekund wyprzedziła Natalię Krześlak z TKK Pacific Toruń Nestle Fitness Cycling i o 36 sekund Maję Wróblewską z KK Ziemia Darłowska.

Następnie na 22-kilometrową trasę wyruszyli juniorzy. Było ich 55, w 37 z klubów Zrzeszenia LZS. Tytuł mistrza Polski wywalczył Jakub Musialik z MGLKS Błękitni Koziegłowy. Brązowym medalistą został Igor Sęk z UKS Copernicus Toruń CCC.SMS Toruń. Naszych zawodników przedzielił srebrny medalista Mateusz Gajdulewicz z Warszawskiego klubu Kolarskiego.

Dwie najstarsze żeńskie kategorie miały dziś do pokonania tę samą trasę, co juniorzy. Miała ona 22 kilometry. Kolarki rozpoczynały w Busku-Zdroju, a po 11 kilometrach zawracały w Wiślicy. Na starcie stanęło 28 zawodniczek, w tym 18 orliczek. Kluby Zrzeszenia LZS reprezentowało 21 kolarek. Na podium wśród orliczek stanęły dwie zawodniczki TKK Pacific Toruń Nestle Fitness Cycling — wicemistrzynią Polski została Karolina Kumięga, brązowy medal wywalczyła Patrycja Lorkowska. Mistrzynią kraju została Marta Jaskulska z CCC — Liv Team, była zawodniczka naszego klubu KK Ziemia Darłowska, która również zdobyła srebrny medal w kategorii seniorek. Tuż za nią w tej kategorii stanęła Karolina Kumięga. Mistrzynią Polski (obroniła tytuł z ubiegłego roku) została Anna Plichta z Trek Segarfredo, wychowanka UKS Sokół Kęty, była zawodniczka TKK Pacific Toruń.

W kategorii open, czyli orlików i seniorów wystartowało 39 zawodników, w tym tylko 13 seniorów. W stawce było 16 zawodników z klubów Zrzeszenia (w tym tylko 2 seniorów). W kategorii orlik najlepszy z naszych zawodników był Mateusz Kostański z TK Tarnovia Tarnowo Podgórne, który zajął 4 miejsce. Mistrzem Polski został Szymon Krawczyk z CCC Development Team, wicemistrzem Filip Maciejuk z Leopard Pro Cycling, wychowanek KS Pogoń Puławy, a brązowy medal wywalczył również wychowanek naszego klubu Damian Papierski UKS Koźninianka Koźmink, obecnie CCC Developmnet Team.

Mistrzem Polski seniorów nieoczekiwanie został Kamil Gradek z CCC Team, wychowanek Błękitnych Koziegłowy, który wyprzedził faworyta Macieja Bodnara z Bora-Hansgrohe i Tomasza Wiśniowskiego z CCC Team. Najlepszy z naszych zawodników był Daniel Staniszewski z KS Pogoń Puławy.

Wyścigi ze startu wspólnego rozpoczęli jako pierwsi juniorzy w liczbie 102 (71 zawodników z naszych klubów). Upał był w sobotę niemiłosierny więc na prośbę trenerów trasę wyścigu skrócono o jedną rundę — zamiast 147 km kolarze przejechali 122 km. Mistrzem Polski został Michał Szymacha  z LKS Baszta Golczewo, który w samej końcówce oderwał się od kilku pozostałych. Brązowym medalistą został Kacper Maciejuk z KS Pogoń Puławy. Naszych zawodników rozdzielił srebrny medalista Miłosz Ośko (Warszawski Klub Kolarski). Wyścig ukończyło tylko 61 zawodników.

Juniorki miały do przejechania 73 kilometry. Warunki były kompletnie inne niż te, z którymi radzić musieli sobie juniorzy. Nie było upału, ale padał deszcz, przez co szosa była dość śliska. Po samotnej ucieczce z peletonu mistrzynią kraju została Wiktoria Milda z ALKS Stal Grudziądz Big Star, tytuł wicemistrzyni wywalczyła Nikola Wielowska KK Ziemia Darłowska, a brązowy medal zdobyła ubiegłoroczna mistrzyni Natalia Krześlak z TKK Pacific Toruń Nestle Fitness Cycling. W wyścigu startowało 40 zawodniczek, w tym 31 z klubów Zrzeszenia.

Zawodniczki w kategorii orlik i senior startowały wspólnie. Miały do przejechania 122 km. Na starcie stanęły 42 kolarki — 22 orliczki i 20 seniorek (w tym 29 zawodniczek z klubów Zrzeszenia). W kategorii orliczek całe podium zajęły zawodniczki z naszych klubów. Ponownie świetnie spisała się Karolina Kumięga z TKK Pacific Toruń Nestle Fitness Cycling, która do dwóch już zdobytych medali (srebrnego i brązowego) dołożyła trzeci — została mistrzynią Polski orliczek. Tytuł wicemistrzowski zdobyła Dominika Włodarczyk z Mat Atom Deweloper Wrocław, a brązowy medal przypadł w udziale koleżance klubowej mistrzyni Annie Sagan.

Świetnie w wyścigu seniorek spisały się zawodniczki z Mat Atom Deweloper Wrocław — Katarzyna Wilkos została wicemistrzynią, a Łucja Pietrzak zdobyła brązowy medal. Mistrzynią Polski została Marta Lach z CCC — Liv Team, była zawodniczka Mat Atom Deweloper Wrocław.

W najważniejszym wyścigi mistrzostwa, w kategorii orlik i senior wystartowało 124 kolarzy — 71 orlików i 53 seniorów (w tym 44 z klubów Zrzeszenia) — do mety dotarło 92. Najlepiej z naszych zawodników spisał się Jan Miazga z LUKS Trójka Piaseczno, który zajął 26 miejsce, był 7 wśród orlików, wśród seniorów najlepiej spisał się Paweł Pac z LMGKK Ziemia Brzeska — zajął 51 miejsce, wśród seniorów był 29.

Mistrzem Polski orlików został Szymon Krawczyk z CCC Development Team, wicemistrzem Paweł Szóstka z Wibatech Merx Wrocław, a brązowy medal wywalczył Adam Kuś z TC Chrobry Scott Głogów zwycięzca tegorocznego Międzynarodowego Wyścigu Orlików Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej.

Mistrzem Polski seniorów został Stanisław Aniołkowski z CCC Development Wrocław, wicemistrzem Szymon Sajnok z CCC Team, wychowanek GKS Cartusia Kartuzy, a brązowy medal zdobył Paweł Franczak z Voster ATS Team.

Fot. Krzywański Photografy