Skip to main content

46 medali zdobyli nasi zawodnicy na Mistrzostwach Polski w Podnoszeniu Ciężarów do lat 20 kobiet i mężczyzn

W dniach 23-25 kwietnia w Zamościu odbyły się Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów do lat 20 kobiet i mężczyzn. Zawodniczki z naszych klubów zdobyły łącznie 23 medale — 7 złotych, 8 srebrnych i 8 brązowych, zawodnicy też 23 — 7 złotych, 7 srebrnych i 9 brązowych.

Najlepszymi zawodniczkami wg. punktacji Sinclaira zostały: Wiktoria Wołk (Tarpan Mrocza) przed Moniką Szymanek (LKS Dobryszyce) i Andżeliką Kaczmarczyk (Tytan Oława) Nowe rekordy Polski w dwuboju pobiły Monika Szymanek w akt. U20 i U23 oraz Agnieszka Rak z LKS Znicz Biłgoraj w U20. Najlepsi zawodnicy to: Kacper Urban (Budowlani Opole), Daniel Kołecki (Górnik Polkowice) i Konrad Łazuga (MOK Terespol). Klasyfikację klubową łączną (K+M) wygrało WLKS Nowe Iganie przed LKS Dobryszyce i CLKS Mazovia Ciechanów.

Kobiety

W turnieju kobiet w zasadzie tylko w dwóch wagach — 76 kg i +87kg — trwała zacięta walka o złoty medal. W pozostałych nowe mistrzynie kraju zwyciężały z dużą przewagą nad pozostałymi medalistkami. Startowały 73 zawodniczki, w tym 58 z klubów Zrzeszenia LZS (medalistki z klubów LZS podkreślone boldem).

W kategorii 45 kg startowały tylko trzy zawodniczki. Pierwsze miejsce zajęła Oliwia Tomkalska z UKS Copal Trzcianka, dwa pozostałe medale zdobyły zawodniczki z klubów Zrzeszenia LZS — srebrny Dominika Ratajczak z KS Promień Opalenica, brązowy Honorata Kołosowska z LKS Dobryszyce. Kategorię 49 kg zdecydowania wygrała Klaudia Celińska-Mysław z WLKS Nowe Iganie, srebrny medal zdobyła Karolina Kropidłowska z CWZS Zawisza Bydgoszcz, a brązowy Łucja Zajdel z LKS „PZL Lechia” Sędziszów Małopolski. Startowało 5 zawodniczek.

W kategorii 55 kg wszystkie medale zdobyły zawodniczki z naszych klubów — złoty Zuzanna Połka KS Promień Opalenica, srebrny Patrycja Powroźnik GULKS Niemce, brązowy Oliwia Dang WLKS Nowe Iganie. Startowało 11 zawodniczek.

W kategorii 59 kg startowało 10 zawodniczek — wszystkie reprezentowały nasze klubu. Mistrzynią Polski została Monika Szymanek z LKS Dobryszyce, wicemistrzynią Maria Połka z KS Promień Opalenica, a brązowy medal wywalczyła Julia Pikulska LKS Polwica Wierzbno.

W kategorii 64 kg klasą dla siebie była Wiktoria Wołk z MGLKS Tarpan Mrocza, która wyprzedziła wicemistrzynię Paulinę Rutkowską z CLKS Mazovia Ciechanów aż o 24 kilogramy. Brązowy medal wywalczyła zawodniczka Transbudu GKS Andaluzja Piekary Śląskie Weronika Pawlik. W tej kategorii wiekowej startowało 9 zawodniczek.

W kategorii 71 kg rywalizowało 12 zawodniczek, w tym 8 z klubów naszego Zrzeszenia. Żadnej z nich nie udało się wywalczyć medalu. Kolejność w tej wadze była następująca: 1. Andżelika Kaczmarczyk MAKS Tytan Oława, 2. Martyna Piątkowska KS Raszyn, 3. Martyna Pazur Transbud GKS Andaluzja Piekary Śląskie.

W kategorii 76 kg rywalizowało 5 zawodniczek — wszystkie z naszych klubów. Emocjonujący bój o złoty medal stoczyły Maria Karolak z KKS Włókniarz Konstantynów i Milena Rutkowska z CLKS Mazovia Ciechanów. Lepsza o jeden kilogram była ta pierwsza. Brązowy medal zdobyła Karolina Michałek z UKS Talent Wrocław.

W kategorii 81 kg rywalizowało 6 zawodniczek. Bezapelacyjne zwyciężyła Agnieszka Rak z LKS Znicz Biłgoraj, która aż o 39 kilogramów pokonała wicemistrzynię, którą została Julia Kaczorowska z UOLKA Ostrów Mazowiecka. Brązowy medal zdobyła Klara Cieśla z LKS Dobryszyce. Znowu całe podium dla naszych zawodniczek.

W kategorii 87 kg startowały 4 zawodniczki. Wyniki w tej kategorii stały na bardzo niskim poziomie. Mistrzyni kraju Anna Strojek z MKS Atleta Gdańsk uzyskała w dwuboju zaledwie 173 kg. Wicemistrzynią został Natalia Fota z KS Wisła Puławy, a brązowy medal wywalczyła Karolina Siekierzycka z WLKS Nowe Iganie.

W kategorii +87 kg startowało 7 zawodniczek — wszystkie z klubów Zrzeszenia LZS. Emocjonujący pojedynek o tytuł mistrzowski stoczyły Julia Janiak z MKS Unia Hrubieszów i Martyna Narewska z UOLKA Ostrów Mazowiecka. O jeden kilogram lepsza była ta pierwsza — zadecydował o tym podrzut. Brązowy medal wywalczyła Natalia Chołuj z AKS Białogard.

Mężczyźni

W zasadzie w każdej kategorii wygrywali zdecydowani faworyci, niektórzy z olbrzymią przewagą. Tylko w kat. 81 kg rywalizacja 4 najlepszych zawodników trwała do ostatniego podrzutu. Startowało 114 zawodników (medaliści z klubów LZS podkreśleni boldem).

W kategorii 55 kg startowało tylko dwóch zawodników. Wygrał Łukasz Bogusz z GCK Kobylany, drugi był Mateusz Fiut z KS Wisła Puławy.

W kategorii 61 kg startowało 10 zawodników. Mistrzem kraju został Michał Zrol z MOK Terespol, wicemistrzem Tomasz Kowalski z LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl, trzecie miejsce zajął Kacper Aniołkowski z KS Klimat Łapy.

W kategorii 67 kg startowało aż 19 zawodników. Klasą dla siebie był zawodnik KS Budowlani Opole Kacper Urban, który wicemistrza Kacpra Bogusza z GCK Kobylany pokonał aż o… 50 kilogramów, brązowy medal zdobył Adrian Nesner z NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki.

W kategorii 73 kg startowało 17 zawodników. Mistrzem Polski został Konrad Łazuga z MOK Terespol, wicemistrzem Bartosz Kocyło z KPC Górnik Polkowice, brązowy medal wywalczył Michał Kościuk z MKS Unia Hrubieszów.

W kategorii 81 kg startowało 18 zawodników. W stawce o medale liczyło się 4 zawodników, walka była emocjonująca. Wszystkie medale zdobyli zawodnicy z naszych klubów. Złoty Jakub Gocałek z LKS Dobryszyce, srebrny Maciej Szymański z KSS Husaria Lubraniec, brązowy Wiktor Łagoszyn z CLKS Mazovia Ciechanów.

W kategorii 89 kg startowało 10 zawodników. Wszystkie medale wywalczyli zawodnicy z klubów naszego Zrzeszenia. Wygrał zdecydowany faworyt Łukasz Hyla z LKS Dobryszyce, drugie miejsce zajął Konrad Romańczuk z WLKS Nowe Iganie, trzecie Igor Tubaja z LKS Nadwiślanin Kwidzyn.

W kategorii 96 kg startowało 13 zawodników. Zdecydowanie wygrał Maksymilian Dorn z KS Agros Zamość. Drugie miejsce zajął Daniel Skorupka z UKS Impuls Warszawa, który zaledwie o 1 kilogram wyprzedził Michała Bielaka z LKS Znicz Biłgoraj.

W kategorii 102 kg klasą dla siebie był Daniel Kołecki z KPC Górnik Polkowice, syn naszego złotego medalisty olimpijskiego z Pekinu Szymona Kołeckiego wyprzedził drugiego na podium Jakuba Dziewiczkiewicza z MKS Unia Hrubieszów aż o 59 kg. Trzeci był Filip Marciniak z KSS Husaria Lubraniec. Rywalizowało 9 zawodników.

W kategorii 109 kg rywalizowało 5 zawodników. Mistrzem kraju został Igor Osuch z LKS Horyzont Mełno, drugi był Szymon Trytek z KS Agros Zamość, trzeci Maciej Cios z LKS Znicz Biłgoraj.

W ostatniej kategorii +109 kg Olaf Pasikowski z KS Budowlani Ople „zmiażdżył” przeciwników — wicemistrza Jakuba Zielińskiego MAKS Tytan Oława wyprzedził o 60 kg! Trzeci był Adrian Adamczyk z LKS Opocznianka Opoczno.

Fot. PZPC Facebook