Skip to main content

9 medali na Mistrzostwach Europy w Zapasach, 5 z nich zdobyli zawodnicy z naszych klubów

W dniach 19-25 kwietnia w Warszawie odbyły się Mistrzostwa Europy w Zapasach Kobiet i Mężczyzn. Zawody odbyły się w hali Centralnego Ośrodka Sportu Torwar. Nasza reprezentacja zdobyła na nich 9 medali — 4 srebrne i 5 brązowych medali. Zawodnicy i zawodniczki z naszych klubów zdobyli z tych medali 5 — 2 (srebro i brąz) w stylu wolnym, 2 (1 srebrny i jeden brązowy) w zapasach kobiet i jeden — srebrny — w stylu klasycznym.

Po pierwszy krążek w seniorskiej karierze w stylu wolnym (kat. 65 kg) sięgnął Krzysztof Bieńkowski z AKS Białogard. W walce o złoto musiał uznać wyższość zawodnika z Rosji. Brązowy medal wywalczył wywodzący się z Jakucji Eduard Grigorjew (kat. 61 kg), zawodnik LKS Mazowsze Teresin. Sprawne załatwienie przez PZZ wszystkich niezbędnych dokumentów dla Eduarda do reprezentowania naszego kraju zostało szybko wynagrodzone sukcesem. Trzeci medal, również brązowy, zdobył zawodnik WKS Grunwald Poznań Radosław Baran (97 kg), który zna już gorycz przegranych pojedynków o trzecie miejsce. Dwukrotnie miał szansę na europejskie brązy, ale zawsze kończyło się piątym miejscem. Zdobywając wreszcie swój upragniony medal Radosław Baran powiększył rodzinną kolekcję europejskich krążków — jego brat Robert, zawodnik LKS Ceramik Krotoszyn, zdobył 3 medale ME.

O medal walczył jeszcze Sebastian Jezierzański (86 kg) z LKS Dąb Brzeźnica. Niestety, jego przeciwnik reprezentujący Białoruś okazał się silniejszy — zajął więc piąte miejsce. Jak startowali pozostali wolniacy z naszych klubów? W ćwierćfinałach swoje walki przegrali Radosław Marcinkiewicz (92 kg) LKS Orzeł Namysłów i Tomasz Kościółek (125 kg) z ZKS Stal Rzeszów, Patryk Ołenczyn (70 kg) z LKS Dąb Brzeźnica odpadł już w pierwszej rundzie, żadnej walki nie wygrał również Kamil Rybicki (74 kg) z LKS Mazowsze Teresin.

Najwięcej medali, bo aż 5 — 2 srebrne i 3 brązowe zdobyły zapaśniczki. Dwa z nich wywalczyły zawodniczki z naszych klubów. Srebrny medal zdobyła Angelina Lysak (57 kg) z MKS Cement Gryf Chełm. Zawodniczka pochodząca z Ukrainy zaimponowała przede wszystkim w walce półfinałowej, w której jej przeciwniczką była niedawna koleżanka z reprezentacji Ukrainy Alina Akobija. Lysak przegrywała już 8:1, ale udało się jej zakończyć pojedynek efektownym tuszem technicznym. W finale przegrała z Białorusinką. Brązowy medal w kat. 62 kg wywalczyła Katarzyna Mądrowska z LKS Feniks Pesta Stargard, która powraca do formy po licznych kontuzjach. W ¼ finału Mądrowska pokonała Turycznkę, ale uległa drobnej kontuzji więc walkę półfinałową oddała Węgierce Stasin walkowerem. Z kolei do walki o brązowy medal nie stawiła się z powodu kontuzji jej bułgarska przeciwniczka.

Srebrny medal w kat. 55 kg zdobyła Roksana Zasina z ZTA Zgierz, jedna z naszych najlepszych zapaśniczek — do tej pory była trzykrotną medalistką ME. W kat. 50 kg brązowy medal wywalczyła Anna Łukasik zawodniczka AZS AWF Warszawa. Tego samego koloru krążek zdobyła debiutantka na ME Aleksandra Wólczyńska z WKS Grunwald Poznań, która jako kadetka i juniorka reprezentowała nasz klub LUKS Suples Kraśnik zdobywając medale na ME i MŚ.

W mistrzostwach startowały jeszcze dwie zawodniczki z naszych klubów. Wielce utytułowana Katarzyna Krawczyk (53 kg) z MKS Cement Gryf Chełm, która nie uzna tych mistrzostw za udane, wygrała tylko jedną walkę i odpadła w 1/8 finału. W zawodach tych debiutowała w kat. 68 kg Wiktoria Chołuj z AKS Białogard — odpadła już w kwalifikacjach.

W stylu klasycznym zdobyliśmy tylko jeden medal. Wywalczył go Mateusz Bernatek z AKS Piotrków Trybunalski. To wieki powrót tego zawodnika po czterech latach nieobecności na podium ME. Dorobek klasyków mogli powiększyć dwaj inni zawodnicy, którzy walczyli o brązowe medale — niestety swoje walki przegrali Grzegorza Kunkela (Olimpijczyk Radom) w wadze 60 kg i Roman Pacurkowski (AZS AWF Warszawa) w wadze 72 kg.

W ME startowało jeszcze dwóch zawodników stylu klasycznego z naszego klubu KS Sobieski Poznań — Edgar Babayan w kat. 82 kg odpadł w kwalifikacjach, podobnie jak Tadeusz Michalik w kat. 97 kg.

Na zdjęciu Mateusz Bernatek. Fot. PZZ Facebook