Skip to main content

8 medali Polaków na ME U20 w lekkiej atletyce, w tym 3 zdobyli zawodnicy z naszych klubów

18 lipca w Tallinie zakończyły się 26. Mistrzostwa Europy U20 w Lekkiej Atletyce. Nasza reprezentacja wywalczyła 8 medali — 3 złote, 3 srebrne i 2 brązowe. Mistrzem Europy w biegu na 800 metrów został Krzysztof Różnicki z GKS Cartusia Kartuzy — nasz biegacz zaatakował na 200 m przed metą i w iście sprinterskim tempie przekroczył metę, pokonał drugiego na mecie o prawie sekundę, a tym drugim był również reprezentant Polski Kacper Lewalski (MKS Truso Elbląg). Mamy godnych następców Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego. Świetnie spisała się sztafeta dziewcząt 4×100 m, która zdobyła brązowy medal. Już w półfinale nasze sprinterki czasem 44.54 poprawiły 5-letni rekord Polski juniorek. W sztafecie biegły dziewczęta z naszych klubów — Dorota Puzio (GKS Start Długołęka), Monika Romaszko (KS Agros Zamość), Marta Zimna (LUKS Orkan Września) i Magdalena Niemczyk (UKS Tiki Taka Kolbuszowa). Dwa medale zdobyły również płotkarki — srebrny medal wywalczyła Weronika Barcz (AZS Łódź) z nowym rekordem życiowym 13.42, brązowy Marika Majewska (LUKS Orkan Września). Złote medale wywalczyli Kornelia Lesiewicz (AZS AWF Gorzów Wlkp.)na 400 m i Dawid Piłat (LKS Stal Mielec) w rzucie młotem, który ustanowił rekord Polski U20 (79,59 m). Srebrny medal w skoku wzwyż zdobył Mateusz Kołodziejski (CWZS Zawisza Bydgoszcz), wyrównując rekord życiowy 2.23.

Z pozostałych zawodników z naszych klubów najlepiej spisali się: w pchnięciu kulą Zuzanna Maślana (MLKL Płock), która była piąta, Natalia Bielak (KS SMS Szklarska Poręba) w biegu na 3000 m z przeszkodami i Alicja Kaczmarek (ALKS AJP Gorzów Wlkp.) w biegu na 400 m ppł — 6 miejsce.

Fot. PZLA