Skip to main content

14 medali Polaków na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020, w tym 3 naszych zawodników — złoty W. Nowicki, srebrny M. Andrejczyk, brązowy T. Michalik

8 sierpnia w Tokio zakończyły się Igrzyska Olimpijskie, na których Polska zdobyła 14 medali — 4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych medali. Igrzyska te były najlepsze dla Polski w XXI w. Wśród tych 14 medali 3 zdobyli zawodnicy z klubów Krajowego Zrzeszenia LZS — złoty medal w rzucie młotem zdobył Wojciech Nowicki KS Podlasie Białystok (trener Malwina Sobierajska), srebrny w rzucie oszczepem Maria Andrejczyk z LUKS Hańcza Suwałki (trener Karol Sikorski), brązowy w zapasach w stylu klasycznym (97 kg) Tadeusz Michalik KS Sobieski Poznań (trener Antoni Obrycki).

Pozostałe medale dla naszego kraju wywalczyli: złote — sztafeta mieszana 4×400 m w składzie: Dariusz Kowaluk (AZS AWF Warszawa), Karol Zalewski (KS AZS UWM Olsztyn), Natalia Kaczmarek (KS AZS AWF Wrocław), Iga Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz), Małgorzata Hołub-Kowalik (AZS UMCS Lublin), Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice), Kajetan Duszyński (AZS Łódź), Anita Włodarczyk (AZS AWF Katowice) w rzucie młotem oraz Dawid Tomala (AZS KU Politechnika Opolska) w chodzie na 50 km, srebrne — wioślarska czwórka podwójna kobiet w składzie: Agnieszka Kobus-Zawojska (AZS AWF Warszawa), Marta Wieliczko (KW Wisła Grudziądz), Maria Sajdak (AZS AWF Kraków) i Katarzyna Zillmann (AZS UMK Toruń), kajakarki (K-2 500 m) Anna Puławska (AZS AWF Gorzów Wlkp.) i Karolina Naja (KS Posania Poznań), żeglarki (470) Agnieszki Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanty Ogar-Hill (UKŻ Wiking Toruń) oraz kobieca sztafeta 4×400 m w składzie: Anna Kiełbasińska (SKLS Sopot), Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek, Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan, brązowe — Malwina Kopron (AZS UMCS Lublin) w rzucie młotem, Paweł Fajdek (AZS AWF Katowice) w rzucie młotem, Patryk Dobek (MKL Szczecin) w bieg na 800 m oraz Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka (AZS AWF Katowice) i Helena Wiśniewska (CWZS Zawisza SK Bydgoszcz) w kajakarskiej czwórce podwójnej.

Spośród tej grupy medalistów olimpijskich czworo z nich zaczynało swoje kariery sportowe w klubach Zrzeszenia LZSPaweł Fajdek w latach 2003-2007 trenował w klubie LKS Zielony Dąb Żarów, gdzie jego trenerką była Jolanta Kumor, w latach 2008-2020 reprezentował barwy KS Agros Zamość; w KS Wisła Puławy zaczynała Malwina Kopron (2007-2012); Dariusz Kowaluk rozpoczął swoją przygodę z lekkoatletyką w MKS Żak Biała Podlaska (2011-2012); pierwszym klubem Natalii Kaczmarek był ALKS AJP Gorzów Wlkp. (2013-2016).

Jak spisali się pozostali olimpijczycy z naszych klubów?

LekkoatletykaKlaudia Kardasz KS Podlasie Białystok w pchnięciu kulą w kwalifikacjach zajęła 18 miejsce, Aneta Konieczek WMLKS Nadodrze Powodowo w biegu na 3000 m z przeszkodami — nie zakwalifikowała się do finału, Marlena Gola KS Podlasie Białystok w sztafecie 4×100 m nie startowała, Damian Czykier KS Podlasie Białystok w biegu na 110 ppł w półfinale zajął 6 miejsce, Marcin Chabowski STS Pomerania Szczecinek nie ukończył biegu w maratonie, Łukasz Niedziałek WLKS Nowe Iganie w chodzie na 20 km zszedł z trasy. 11 miejsce w skoku wzwyż zajęła Kamila Lićwinko KS Podlasie Białystok.

Kolarstwo torowe — reprezentanci naszych klubów: Daria Pikulik, Wiktorią Pikulik, Marlena Karwacka  wszystkie KK Ziemia Darłowska, Urszula Łoś ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz, Patryk Rajkowski UKS TFP Jedynka Kórnik, Mateusz RudykKrzysztof Maksel  obaj ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz niestety tych igrzysk nie zaliczą do udanych. Najlepsze miejsca to 6 sióstr Pikulik w madisonie i 8 Maksela, Rudyka i Rajkowskiego w wyścigu drużynowym.

Jeździectwo — niestety Pawła Spisaka JKS Skibno nie zobaczyliśmy na parkurze, jego koń Banderas nie przeszedł kontroli weterynaryjnej.

Łucznictwo — debiutująca na igrzyskach Sylwia Zyzańska LKS Łucznik Żywiec zakończyła swój udział na 1/32 finału.

PływaniePaweł Juraszek MKS 9 Dzierżoniów nie zakwalifikował się do finału 50 m stylem dowolnym, w półfinale zajął 14 miejsce.

Zapasy — poza Tadeuszem Michalikiem na IO startowali „wolniacy” — w kat. 74 kg Kamil Rybicki z LKS Mazowsze Teresin i w kat. 65 kg Magomedmurad Gadżijew AKS Piotrków Trybunalski, obaj odpadli w ćwierćfinałach.

Jakie to były Igrzyska? Na pewno wyjątkowe przede wszystkim dlatego, że z powodu pandemii odbyły się z rocznym opóźnieniem, że na trybunach nie było kibiców, a uczestników obowiązywał niespotykany do tej pory reżim sanitarny. Były to też igrzyska pełne nowinek technicznych i wspaniałych rekordów — jeden z nich w jednej z konkurencji wspinaczki sportowej — wspinaczce na czas — ustanowiła Aleksandra Mirosław. Niestety w pozostałych dwóch konkurencjach nie wypadła najlepiej i w efekcie zajęła czwarte miejsce. Polska w punktacji medalowej igrzysk ze swoimi 14 medalami zajęła 17 miejsce. Pierwsze miejsce w tej kwalifikacji zajęły Stany Zjednoczone zdobywając 113 medali (39-41-33), drugie Chiny 88 medali (38-32-18), trzecie gospodarze Japonia 58 medali (27-14-17). Więcej medali od Japończyków wywalczyli sportowcy z Rosji — 71 i Wielkiej Brytanii — 65, ale liczy się ilość złotych medali.

Polacy zdobyli medale tylko w pięciu sportach — lekkoatletyka, wioślarstwo, kajakarstwo, zapasy i żeglarstwo. Dla wielu naszych reprezentantów były to igrzyska niezbyt udano, szczególnie rozczarowała drużyna siatkarzy, dla kilku innych były to ostatnie igrzyska — postanowili bowiem zakończyć karierę np. Kamila Lićwinko. Pewnie jak nieco ochłoniemy po tych olimpijskich emocjach przyjdzie czas na głębszą refleksję o naszym sporcie wyczynowym, gdyż jak już piszą niektórzy wcale nie jest z nim dobrze, a tych 14 medali nie może przykryć jego problemów.

Na pewno będziemy do tych igrzysk wracać jeszcze nie raz na naszej stronie. W najbliższym czasie bliżej przedstawimy sylwetki naszych medalistów.