65. Jubileuszowy Międzynarodowy Wyścigu Kolarskiego Orlików Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej im. płk W. Skopenki — mistrzami Zrzeszenia Szymon Potasznik i zwycięzca całego wyścigu Bartłomiej Proć

W dniach 3-6 sierpnia na pięknym Roztoczu odbył się 65. Jubileuszowy Międzynarodowy Wyścigu Kolarskiego Orlików Przyjaźni Polsko Ukraińskiej im. płk W. Skopenki, którego pierwszy i drugi etap były także Mistrzostwami Krajowego Zrzeszenia LZS orlików. W wyścigu startowało 12 zespołów oraz zawodnicy indywidualni, w sumie 78 kolarzy. Wyścig był pięcioetapowy, kolarze przejechali ponad 530 km. Cały wyścig wygrał Bartłomiej Proć z KS Pogoń Mostostal Puławy, który także został mistrzem Krajowego Zrzeszenia LZS w jeździe indywidualnej na czas, a mistrzem Zrzeszenia w wyścigu ze startu wspólnego został Szymon Potasznik z KK Tarnovia Tarnowo Podgórne.

Bartłomiej Proć wygrał także klasyfikację punktową i klasyfikację aktywnych, z kolei klasyfikację górską wygrał jego kolega z drużyny Karol Wawrzyniak. Klasyfikację drużynową wygrał KLTC Konin Mix przed KK Tarnovia Tarnowo Podgórne i GKS Cartusia Kartuzy Atelier Bike. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Kacper Gieryk KLTC Konin Mix, trzecie Patryk Gieracki z TC Chrobry Scott Głogów.

Międzynarodowy Wyścigu Kolarskiego Orlików Przyjaźni Polsko Ukraińskiej im. płk W. Skopenki to jeden z najstarszych wyścigów kolarskich w Polsce. Wszystko zaczęło się w 1956 roku od rajdu rowerowego, który już w rok później przekształcił się w wyścig na 100 km — jego pierwszym zwycięzcą był Mieczysław Brzeziński. W kolejnym roku wyścig miał już 3 etapy. Były też lata, kiedy wyścig rozgrywano na 9, a w latach 1979 i 1984 nawet na 10 etapach. Najwięcej zwycięstw odniósł w wyścigu Józef Beker — trzy. Bartłomiej Proć jest 34 Polakiem, który wygrał ten wyścig. Od kilku lat wyścig jest też Mistrzostwami Krajowego Zrzeszenia LZS orlików. Więcej informacji o historii „Skopenki” znajdziecie w poście opublikowanym na tej stronie 29 lipca.

Organizatorem wyścigu jest Krajowe Zrzeszenie LZS i Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Lublinie przy współpracy samorządów lokalnych i sponsorów. Wyścig dofinansowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Dyrektor wyścigu od lat jest wiceprzewodniczący WZ LZS w Lublinie Wacław Słomkowski. Wyścig otwiera i zawsze towarzyszy kolarzom przewodniczący WZ LZS w Lublinie Józef Poterucha, chyba żadnego wyścigu nie opuścił to tej pory jego pierwszy zwycięzca Mieczysław Brzeziński. Dla Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Lublinie to najważniejsza impreza w roku.

Przebieg wyścigu

Pierwszy etap Zamość — Żdanów, liczący 128,4 km, finiszem z grupy wygrał Szymon Potasznik z KK Tarnovia Tarnowo Podgórne, który został mistrzem Krajowego Zrzeszenia w wyścigu ze startu wspólnego, drugi linię mety minął Kacper Bartkowski z WMKS Olsztyn — wicemistrz Zrzeszenia, trzeci był Karol Wawrzyniak z KS Mostostal Puławy — brązowy medalista mistrzostw. Był to etap pod patronatem Starosty Zamojskiego Stanisława Grześko z premiami lotnymi w Szczebrzeszynie — premia Burmistrza Henryka Mateja, w Sulowie premia Wójta Gminy Leona Bulaka i w Zwierzyńcu premia Burmistrz Urszuli Kolman. Nagrody końcowe za etap zapewnili również Burmistrz Goraja Antoni Łukasik oraz Burmistrz Frampola Józef Rudy.

Drugi etap była to jazda indywidualna na czas. 19-kilometrową trasę wokół Żdanowa najszybciej pokonał kolarz z KLTC Konin Kacper Gieryk (junior). 23 sekundy stracił do niego Bartłomiej Proć z KS Pogoni Mostostal Puławy — i to on został mistrzem Krajowego Zrzeszenia LZS w jeździe indywidualnej na czas, trzeci z 30 sekundową stratą był Kacper Majewski z GKS Cartusia Kartuzy — wicemistrz Zrzeszenia, czwarty zawodnik Dawid Migas z KLTC Konin Mix stracił do zwycięzcy 36 sekund i został brązowym medalistą mistrzostw Zrzeszenia.

Trzeci etap na trasie Zamość Kalinowice — Żdanów liczył 121.1 km i był niezwykle emocjonujący — peleton pozwolił kilku kolarzom na ucieczkę i wydawało się, że ich szarża powiedzie się. Jednak peleton wzmocnił tempo i po kolei wchłaniał kolejnych uciekinierów. Nie udało mu się tylko dopędzić

Mateusza Manowskiego z LUKS Trójka Piaseczno, który po 30-kilometrowej samotnej ucieczce przeciął linię mety z 6-sekundową przewagą. Z grupy najlepiej finiszował Bartłomiej Proć z KS Pogoń Mostostal Puławy, trzeci był reprezentant TC Chrobry Scott Głogów Piotr Mierzyński.

Czwarty etap na trasie Żdanów — Zamość liczącej 132,3 km był najtrudniejszy w całym wyścigu — kolarze przez cały czas jechali przy opadach deszczu. Wygrał go Patryk Gieracki przed Damianem Bienkiem — zawodnicy TC Chrobry Scott Głogów uzyskali 10-sekundową przewagę nad peletonem. Z grupy najszybciej finiszował Bartłomiej Proć KS Mostostal Puławy.

Piąty i ostatni etap tego wyścigu liczył 125.5 km — rozgrywany było wokół Zamościa. Na metę wpadł prawie cały peleton. Najlepiej finiszował Bartłomiej Proć z KS Pogoń Mostostal Puławy, drugie miejsce zajął Szymon Potasznik z KK Tarnovia Tarnowo Podgórne, trzecie Dawid Migas z KLTC Konin Mix.