Skip to main content

5 medali zdobyli Polacy na MŚ w Lekkoatletyce U20, w tym dwa z udziałem zawodników z naszych klubów

5 medali zdobyli Polacy na MŚ w Lekkoatletyce U20 w Nairobi, jednak żaden z nich nie był z najcenniejszego kruszcu. Srebro zdobyła Kornelia Lesiewicz (AZS AWF Gorzów Wielkopolski) i sztafeta mieszana, brąz – Jakub Szymański (SKLA Sopot) w biegu płotkarskim na 110 ppł, Mateusz Kołodziejski (Zawisza Bydgoszcz) w skoku wzwyż i męska sztafeta 4×100 m. W sztafecie 4×100 m mężczyzn biegli dwaj zawodnicy z klubów Zrzeszenia – Dominik Łuczyński WLKS Wrocław i Patryk Krupa KS Agros Zamość. W finale polscy sprinterzy pobiegli o 0.03 sekundy szybciej niż w eliminacjach i pobili własny rekord Europy. W ten sposób zdobyli dla naszego kraju drugi medal światowego czempionatu juniorów w sztafecie 4 x 100 metrów. Poprzednio na podium tej konkurencji stanęli Jarosław Kaniecki, Tomasz Jędrusik, Jacek Konopka i Marek Parjaszewski w 1986 roku, podczas inauguracyjnej edycji mistrzostw, która odbyła się w Atenach.

Srebrny medal wywalczyła sztafeta mieszana 4×400 m, w której biegły dwie zawodniczki z naszych klubów – Alicja KaczmarekOlga Rzeszewska (eliminacje) – obie  ALKS AJP Gorzów Wlkp.

Dobry występ zanotowały w Nairobi także polskie sprinterki. W finale Dorota Puzio GKS Start Długołęka, Monika Romaszko KS Agros Zamość, Marta Zimna LUKS Orkan Września oraz Magdalena Niemczyk UKS Tiki-Taka Kolbuszowa czasem 44.31 poprawiły rekord Polski juniorek, który – w tym samym składzie – ustanowiły podczas lipcowych mistrzostw Europy w Tallinnie. Na ostatniej prostej Niemczyk biegła trzecia, ale musiała uznać wyższość lepiej dysponowanych rywalek. Polki finiszowały czwarte, a zwyciężyły sprinterki z Jamajki, które czasem 42.94 ustanowiły rekord świata juniorek.

Szóste miejsce wywalczyła, w finale biegu na 400 metrów przez płotki, Alicja Kaczmarek z ALKS AJP Gorzów Wlkp.

Sprinterka Marta Zimna uzyskała na 200 metrów czas 23.85 i ostatecznie została sklasyfikowana na szóstej pozycji. W finale rzutu oszczepem Eryk Kołodziejczak z LUKS Start Nakło cały czas znajdował się w czołówce, ale ostatecznie nie włączył się do walki o medale. Po konkursie, w którym oddał sześć mierzonych prób na ponad 70 metrów, mógł cieszyć się z czwartego miejsca. W najdalszym rzucie osiągnął 74.06 i stracił do pozycji medalowej 42 centymetry.

Natalia Bielak KS SMS Szklarska Poręba zajęła 12. miejsce w finale biegu na 3000 metrów z przeszkodami. W skoku w dal do wąskiego finału nie awansowała dziesiąta Roksana Jędraszak MKL Jarocin. Na kwalifikacjach udział w mistrzostwach zakończył Igor Bogaczyński z MKL Jarocin w biegu na 200 m. O pechu może mówić Marika Majewska z LUKS Orkan Września, która potknęła się na ostatnim płotku w półfinałowym biegu na 100 m ppł – ten błąd zawarzył na braku awansu do finału.

Michał Zieleń z ULKS Technik Trzcinica zakończył swój udział w mistrzostwach w biegu na 3000 m z przeszkodami w eliminacjach.

Ostatecznie w Nairobi z powodu kontuzji nie wystartował złoty medalisty w biegu na 800 z Mistrzostw Europy U20 Krzysztof Różnicki GKS Kartusia Kartuzy.

Fot. PZLA Facebook. Na zdjęciu zdobywcy brązowego medalu w sztafecie 4×100 m mężczyzn