Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Kolarstwie Górskim — Orawka 2022

3 lipca na Orawce odbyły się Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Kolarstwie Górskim oraz Wyścig o Puchar Wójta Gminny Jabłonka, a wszystko to w ramach XVIII Edycji Pucharu Szlaku Solnego. Organizatorem mistrzostw było: Krajowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe, Małopolskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe, Wójt Gminy Jabłonka i Uczniowski Ludowy Klub Sportowy Podwilk. W ceremonii otwarcia oraz zakończenia Mistrzostw Zrzeszenia LZS uczestniczyli: Jacek Kucybała, wiceprezes Krajowego Zrzeszenia LZS, zastępca przewodniczącego Małopolskiego Zrzeszenia LZS, Czesław Sadko, skarbnik Małopolskiego Zrzeszenia LZS, Czesław Kuczkowicz, dyrektor Mistrzostw Zrzeszenia LZS, Anna Tomala — przedstawicielka Antoniego Karlaka, wójta Gminy Jabłonka.

W imprezie startowało ponad 160 zawodników, w mistrzostwach LZS ok. 60 zawodników z 8 klubów reprezentujących 4 województwa. Musieli rywalizować przy 35-stopniowym upale.

W kategorii młodziczek mistrzynią Zrzeszenia została Izabela Marek z UKS Zawojak, wicemistrzynią Olga Ostafin KS Luboń Skomielna Biała, brązowy medal wywalczyła, podobnie jak w ubiegłym roku, jej koleżanka klubowa Wiktoria Jaromin. Wśród młodzików triumfował Maksymilian Matysiak z UKS Zawojak, który obronił tytuł z ubiegłego roku, drugie miejsca zajął Robert Wielgus z UKS Sokół Kęty, trzeci był Hubert Trybala z UKS Zawojak.

W kategorii juniorka młodsza tytuł mistrzyni Zrzeszenia wywalczyła Maria Długosz (ubiegłoroczna mistrzyni w młodziczkach), wicemistrzynią została Małgorzata Jęderko z MGLKS Błękitni Koziegłowy, brązowy medal zdobyła Sara Bodkowska z KS Luboń Skomielna Biała. Mistrzem Zrzeszenia wśród juniorów młodszych został Kacper Dopke z KS Klif Chłapowo, wicemistrzem Filip Chrzanowski UKS Grupa Kolarska Four Bike (w ubiegłym roku brązowy medalista), na trzecim miejscu podium stanął Oskar Maska MGLKS Błękitni Koziegłowy.

W kategorii juniorka mistrzynią Zrzeszenia została Inez Durlak, wicemistrzynią Julia Biskup — obie KS Luboń Skomielna Biała. Mistrzem Zrzeszenia wśród juniorów został Benedykt Długosz UKS Zawojak, powtarzając ubiegłoroczny sukces, wicemistrzem Patryk Drabik z UKS Sokół Kęty, brązowy medal zdobył Olaf Ostafin KS Luboń Skomielna Biała.

Mistrzem Zrzeszenia wśród orlików został Maciej Biedrończyk ubiegłoroczny wicemistrz, wicemistrzem Mateusz Habieda — obaj KS Luboń Skomielna Biała, brązowy medal wywalczył Tobiasz Musialik MGLKS Błękitni Koziegłowy (ubiegłoroczny brązowy medalista wśród juniorów).

Wśród orliczek całe podium zajęły zawodniczki ze Skomielnej Białej — mistrzynią Maria Wyszyńska-Tyniec, wicemistrzynią podobnie jak w ubiegłym roku Julita Fira, na trzecim miejscu uplasowała się Sabina Wierzycka, ubiegłoroczna mistrzyni.

Klasyfikacja klubowa: 1 KS Luboń Skomielna Biała, 2. UKS Zawojak, 3. UKS Sokół Kęty, 4. MGLKS Błękitni Koziegłowy, 5. UKS Four Bike, 6. KS Klif Chłapowo, 7. MSR Mrągowo, 8. WLKS Krakus bbc Czaja.

Klasyfikacja wojewódzka: 1. małopolskie, 2. śląskie, 3. pomorskie, 4. warmińsko-mazurskie.

Wszyscy zawodnicy UKS Sokół Kęty swoje medale poświęcili pamięci trenera ś.p. Piotra Karkoszki, który zmarł dokładnie rok temu, 3 lipca.