
W dniach 11-17 lipca na terenie Muzeum Romantyzmu w Opinogórze (woj. mazowieckie) odbył się Finał Centralnego 64. Ogólnopolskiego Masowego Turnieju Szachowego LZS o „Złotą Wieżę”. Już po raz drugi z rzędu udaje się nam zachować dawną tradycję rozgrywania turnieju w pięknych, dostojnych salach zamków, muzeów, pałaców. Muzeum Romantyzmu w Opinogórze to malowniczy obiekt, będący niegdyś dworkiem szlacheckim rodu Krasińskich, miejscem gdzie jeden z najsłynniejszych polskich poetów — Zygmunt Krasiński spędził swoją młodość. Tym razem graliśmy w oranżerii. Dyrektorem turnieju była Katarzyna Choroś, sędzią głównym Marian Rutkowski.
W turnieju startowało 19 drużyn — łącznie 84 zawodników, w tym 77 z rankingiem FIDE, w tym 7 mistrzów FIDE i 2 kandydatów na mistrza FIDE. Od wielu lat prym w tym turnieju wiodą drużyny z Czarnej — w tym roku zawodnicy z klubu LKSz GCKiP Czarna wygrali po raz szósty z rzędu. Od ubiegłego roku oprócz „Złotej Wieży” najlepsza drużyna otrzymuje również Puchar Przechodni im. Arcymistrza Jana-Krzysztofa Dudy. Jeśli pierwsza drużyna Czarnej wygra w przyszłym roku po raz trzeci (co jest bardzo prawdopodobne) uzyska ten puchar na własność. Zwycięska drużyna LKSz GCKiP Czarna I grała w składzie: FM Mieszko Miś (lat 19), CM Tomasz Mika (lat 27), Wiktor Golis (lat 10) i Magdalena Pawicka (lat 15). Na poszczególnych szachownicach najlepsi byli: szachownica I — FM Filip Łuczak KS Hetman Koszalin, szachownica II — FM Tymon Czernek LKSz GCKiP Czarna II, szachownica III — Wiktor Golis LKSz GCKiP Czarna I (najlepszy wynik turnieju), szachownica IV — WCM Martyna Starostka UKS Rodło Opole (najlepsza wśród 22 kobiet).

Organizatorem turnieju jest Krajowe Zrzeszenie LZS, bezpośrednim organizatorem CLKS Mazovia Ciechanów — klub, który od lat znany jest z sekcji podnoszenia ciężarów, jego zawodnicy zdobywają tytuły mistrzów Polski, Europy i świata (z tego klubu wywodzi się także pierwszy zawodnik, który wywalczył w barwach LZS medal olimpijski — był to Ireneusz Paliński, złoty medalista w podnoszeniu ciężarów z IO w 1960 roku). W tym roku „Mazovia” powołała w klubie nową sekcję — szachową (w planach jest też sekcja bokserska). Współorganizatorami, partnerami i sponsorami turnieju byli: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Miasto Ciechanów, Powiat Ciechanowski, Gmina Opinogóra Górna, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Polski Związek Szachowy, Mazowiecki Związek Szachowy oraz PZU, Totalizator Sportowy, ECO Harpoon Recycling Rejowiec Fabryczny, Sunrise Chess&Games — szachowo.pl. Turniej otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Sportu i Turystyki.

12 lipca otwarcia turnieju dokonali dyrektor turnieju Katarzyna Choroś oraz prezes klubu CLKS Mazovia Ciechanów Krzysztof Talak, który powitał uczestników finału w imieniu prezesa Krajowego Zrzeszenia LZS Mieczysława Kazimierza Baszko. Ponadto podczas otwarcia głos zabierali: prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, poseł Ziemi Ciechanowskiej Anna Cicholska, przedstawiciel marszałka woj. mazowieckiego Adama Struzika — Rafał Woźnowski, który odczytał list skierowany do uczestników przez marszałka oraz prezes Polskiego Związku Szachowego Radosław Jedynak. Na zakończenie uroczystości prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński rozegrał partię parkowych szachów z młodym mistrzem ze swojego miasta Alanem Martelą. Chłopiec wylicytował ją podczas ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Grano tempem po 5 minut na zawodnika, więc i umiejętności biegowe grały rolę. Prezydent przegrał (musi więcej ćwiczyć i szachy, i biegi).

Od kilku już lat turniej tchnie młodością, o „Złotą Wieżę” walczą drużyny, w których dominują zawodnicy urodzeni w 2000 roku lub młodsi. W tym roku takich szachistów było 61. Najmłodsi to Aleksander Kopacki z LZS CKTiS Biskupiec I i Jan Szeszycki z LKS Chrobry Gniezno — obaj rocznik 2013. Najstarszym grającym uczestnikiem tej edycji była legenda „Złotej Wieży” 81-letni FM Dionizy Barwiński z MLKS Nadnarwianka Pułtusk, który w naszym turnieju uczestniczy od ponad 50 lat. Drużyna z Pułtuska, w której grali starzy mistrzowie oraz ich nastoletni wnukowie zajęła 16 miejsce.
Większość czasu uczestnicy spędzali przy szachownicach, w przerwach i podczas czasu wolnego mogli zwiedzać Muzeum Romantyzmu i znajdujące się w nim obiekty, pojechać do niedalekiego Ciechanowa, gdzie też jest sporo atrakcji turystycznych. Organizatorzy przygotowali dla nich także wizytę na strzelnicy i konkurs strzelecki (najlepsi otrzymali piękne statuetki podczas zakończenia imprezy) oraz spływ kajakowy rzeką Łydynią, a 14 lipca wieczorem na terenie muzeum kolację przy grillu ze śpiewami i tańcami, w której uczestniczył m.in. prezes KZ LZS Mieczysław Kazimierz Baszko.

Turniej zakończył się 17 lipca. Wręczono liczne nagrody, medale i puchary. Uroczystość prowadził Marian Rutkowski, a szachistów dekorowały: poseł Anna Cicholska, przedstawicielka Biura KZ LZS w Warszawie Iwona Kusińska-Kania, która od lat opiekuje się tym turniejem oraz dyrektorka turnieju Katarzyna Choroś. Większość nagrodzonych otrzymała także książkę autorstwa IM Jacka Bielczyka i FM Jerzego Konikowskiego „Wybrane partie szachowe Jana-Krzysztofa Dudy” z autografem tego młodego polskiego arcymistrza.

Klasyfikacja końcowa
- LKSz GCKiP Czarna I
- LKSz GCKiP Czarna II
- UKS Rodło Opole
- KS Hetman Koszalin
- MUKS Stoczek 45 Białystok I
- MAT Myślenice
- UKS Giecek Radków
- LZS CKTiS Biskupiec I
- UKS Pałac Nieborów I
- MGLKS Parnas Oława
- Towarzystwo Szachowe Skoczek Sędziszów Małopolski I
- MUKS Stoczek 45 Białystok II
- UKS Goniec Staniątki
- CLKS Mazovia Ciechanów
- LKS Chrobry Gniezno
- MLKS Nadnarwianka Pułtusk
- UKS Pałac Nieborów II
- Towarzystwo Szachowe Skoczek Sędziszów Małopolski II
- LZS CKTiS Biskupiec II
Fot. LZS CKTiS Biskupiec, Szachy Ciechanów, CLKS Mazovia Ciechanów Facebook