59 medali zdobyli na OOM w lekkiej atletyce, 54. PZLA Mistrzostwach Polski U18 zawodnicy z naszych klubów

W dniach 15-17 lipca w Bielsku-Białej odbył się XXXVIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w lekkiej atletyce, która jest jednocześnie Mistrzostwa Polki U18. Świetnie spisali się zawodnicy z klubów naszego Zrzeszenia, którzy łącznie zdobyli 59 medali — 23 złote, 16 srebrnych i 20 brązowych. W tym medalowym plonie udział miało 35 klubów. Najwięcej medali zdobyła KS Stal LA Ostrów Wlkp. — 7 i wygrała klasyfikację medalową, na drugim miejscu z 6 medalami uplasował się AML Słupsk. Warto jeszcze dodać, że wszystkich medali do zdobycia było 126.

Rewelacją mistrzostw był Marek Zakrzewski z AML Słupsk, który wygrał oba biegi sprinterskie. W biegu na 200 m ustanowił rekord Polski U18 — 20.90. Utrzymujący wysoką dyspozycję podopieczny Tomasza Czubaka już w eliminacjach — przy zbyt sprzyjającym wietrze uzyskał 21.02. W finale — już w regulaminowych warunkach — zdystansował rywali i wygrał z czasem 20.90. Zakrzewski został tym samym pierwszym polskim juniorem młodszym, który przebiegł 200 metrów w czasie poniżej 21 sekund. W biegu na 100 metrów też uzyskał wartościowy wynik 10.37. Dwa złote medale wywalczyła również Olga Szlachta — 12.46 w trójskoku i 6.14 w skoku w dal, co jest jej nowym rekordem życiowym, poprzedni poprawiła o 26 centymetrów. Dwa złote medale zdobył też Jakub Zachara MULKS Juvenia Głuchołazy — w biegu na 110 ppł (rekord życiowy) i w biegu na 400 m ppł (rekord życiowy). Dwa medale wywalczył też Szymon Groenwald LKS Ziemi Puckiej Puck — złoty w rzucie młotem (rekord życiowy) i srebrny w rzucie dyskiem (rekord życiowy).

Poza wyżej wymienionymi złote medale wywalczyli: w biegu na 800 m Jagoda Bochenek MKS-MOSM Bytom, w biegu na 3000 m Eliza Galińska UKS Filipides Teresin, w biegu na 1500 m przez przeszkody Roksana Piechowska ULKS Talex Borzytuchom, w sztafecie 4×100 i 4×400 m drużyna kobiet KS Stal LA Ostrów Wlkp., w rzucie młotem Aneta Orzechowska LKS Vectra Włocławek, w rzucie oszczepem Magdalena Banasiewicz UKS Sokół Węgorzewo (rekord życiowy), w chodzie na 5000 m Paulina Tomaszewska UKS 12 Kalisz, w biegu na 3000 m Maksymilian Zawiślak LKS Omega Kleszczów, w biegu na 2000 m z przeszkodami Wiktor Janduła RLTL Optima Radom (rekord życiowy), drużyna AML Słupsk w sztafecie 4×400 m, Jakub Walecki WLKS Nowe Iganie w skoku wzwyż, Jakub Ptasiewicz MKS Bank BS Płońsk w skoku w dal, Karol Kijewski MKL Jurand Szczytno w pchnięciu kulą, Karol Wagner LUKS Podium Kup w rzucie dyskiem, Jan Stasiołek LKS Fenix Słupsk w rzucie oszczepem.

Srebrne medale zdobyli: Oliwia Zimoląg MKS-MOSM Bytom w biegu na 100 m, Dominika Duraj LKS Ziemi Puckiej Puck w biegu na 400 m (rekord życiowy), Wiktoria Gadajska RLTL Optima Radom w biegu na 100 ppł, sztafeta 4×400 m kobiet MKS Agros Chełm, Patejuk Milena AML Słupsk w skoku wzwyż, Julia Adamczyk RLTL Optima Radom w skoku w dal, Maja Murach UKS Atos Woźnice w trójskoku (rekord życiowy), Bartłomiej Kisiel KS SMS Szklarska Poręba w biegu na 800 m, Jakub Machulec LKS Pszczyna w biegu na 1500 m, Jakub Abramczyk RLTL Optima Radom w biegu na 3000 m (rekord życiowy), Kamil Stenka MLKS Nadwiślanin Chełmno w biegu na 400 m ppł (rekord życiowy), Krzysztof Zieliński ULKS Talex Borzytuchom w biegu na 2000 m z przeszkodami (rekord życiowy), sztafeta 4×100 mężczyzn AML Słupsk, Jakub Pracharczyk LKLA Krokus Astromal Leszno w rzucie młotem, Mikołaj Matusiak MLKS Echo Twardogóra w rzucie oszczepem.

Brązowe medale wywalczyli: Oliwia Klar KS Stal LA Ostrów Wlkp. w biegu na 100 m, Inga Kanicka KS Stal LA Ostrów Wlkp. w biegu na 200 m, Martyna Karolczuk LUKS Boguszyce w biegu na 800 m, Ewa Gladki LUKS Podium Kup w biegu na 400 ppł (rekord życiowy). Wiktoria Grabowska KS Prefbet Sonarol w biegu na 1500 m przez przeszkody, Emilia Twardowska AML Słupsk w skoku wzwyż, Dagmara Adamcio KS Stal LA Ostrów Wlkp. w skoku w dal, Patrycja Ligman LKS Lubawa w pchnięciu kulą, Alicja Gnyp LKS Górnik Wałbrzych w rzucie dyskiem, Tomasz Bajraszewski LKS Vectra Włocławek w biegu na 100 m, Adrian Wójciak UMLKS Pegaz Opoczno w biegu na 400 m, Mateusz Buśko ULKS Talex Borzytuchom w biegu na 800 m, Kacper Jaszewski UKS Olimpijczyk Skorzewo w biegu na 1500 m (rekord życiowy), Michał Mirek MKS Osa Zgorzelec w biegu na 3000 m (rekord życiowy), Krzysztof Korzeniowski TS Wieliczanka Wieliczka w biegu na 110 ppł (rekord życiowy), Aleksander Nurkowski LKS Jantar Ustka w biegu na 400 m ppł (rekord życiowy), Szymon Głaszczka GKS Wilga Garwolin w skoku w dal, Kamil Marczak MLKS Nadwiślanin Chełmno w rzucie młotem (rekord życiowy), Hubert Trościanka ULKS Uczniak Szprotawa w rzucie oszczepem, Tobiasz Butra MKS Osa Zgorzelec w 10-boju.