4 medale dla Polski na MŚ w Lekkiej Atletyce. Srebrny medal zdobył Wojciech Nowicki w rzucie młotem

W dniach 15-24 lipca  w Eugene i Portland w Oregonie (USA) odbyły się 18. Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce. Nasza reprezentacja, która liczyła 45 zawodników (24 zawodniczki i 21 zawodników) wywalczyła 4 medale — 1 złoty i 3 srebrne. Złoty medal zdobył w rzucie młotem Paweł Fajdek AZS AWF Katowice), wychowanek klubów Zrzeszenia LZS, srebrny w tej samej konkurencji Wojciech Nowicki z KS Podlasie Białystok i 2 srebrne w chodzie na 20 i 35 km Katarzyna Zdziebło z LKS Stal Mielec, która była w polskie ekipie sensacją tych mistrzostw, bo w medale naszych młociarzy wszyscy wierzyliśmy. W historii rozgrywanych od 1983 roku mistrzostw świata w lekkoatletyce, dotychczas tylko jeden reprezentant Polski w jednych mistrzostwach zdobył 2 medale. W 2007 roku w Osace tej sztuki dokonał Marek Plawgo, który dwukrotnie wywalczył brąz: w biegu na 400 metrów oraz w sztafecie 4×400 metrów. Po raz piąty z rzędu złoto zdobył Paweł Fajdek. Z najwyższego stopniu podium tej rangi imprezy nie schodzi od 2013 roku. Więcej od niego tytułów mistrza świata ma tylko fenomenalny tyczkarz Siergiej Bubka, który w latach 1983-1997 zdobył po trzy złota dla ZSRR i Ukrainy.

Poza Wojciechem Nowickim, który od kilku już lat przywozi medale z najważniejszych imprez (ostatnio złoto na IO w Tokio), w reprezentacji Polski było jeszcze 7 lekkoatletów z klubów Zrzeszenia LZS. Najlepiej z nich spisał się Damian Czykier z KS Podlasie Białystok, który w biegu na 110 ppł zajął czwarte miejsce. Olga Niedziałek z WLKS Nowe Iganie w chodzie na 35 km zajęła 11 miejsce, ustanawiając rekord życiowy. Sztafeta 4×400 m, w której biegł Maksymilian Klepacki z KS Podlasie Białystok, zajęła w finale 9 miejsce. Martyna Kotwiła RLTL Optima Radom startowała w sztafecie 4×100, która zajęła 11 miejsce, Marlena Gola z KS Podlasie Białystok była rezerwową w tej sztafecie. Na pewno jak najszybciej o występie na MŚ chce zapomnieć Malwina Kopron z KS Wisła Puławy, która nie trafiła z formą, co skutkowało brakiem kwalifikacji do finału, nie były to także udane mistrzostwa dla Marii Andrejczyk z LUKS Hańcza Suwałki, która rzuciła w kwalifikacjach niecałe 55,5 metra i zajęła dopiero 21 miejsce.