Skip to main content

30 medali zdobyli zawodnicy z naszych klubów na 39. PZLA Mistrzostwach Polski U23

W dniach 30-31 lipca w Poznaniu 39. PZLA Mistrzostwach Polski U23. Startowało kilkuset zawodników i zawodniczek z ponad 70 klubów, rozegrano po 18 konkurencji kobiecych i męskich.

W sumie do zdobycia było 108 medali. Lekkoatleci z naszych klubów zdobyli ich 30 — 14 złotych, 8 srebrnych i 8 brązowych (kobiety 13 medali, mężczyźni 17 medali). Gwiazdą mistrzostw była niewątpliwie Nikola Horowska z ALKS AJP Gorzów Wielkopolski, która wywalczyła 3 medale — złote w biegu na 200 m i skoku w dal oraz srebrny w biegu na 100 metrów. Dwa złote medale zdobyła także Klaudia Kazimierska z LKS Vectra Włocławek — wygrała bieg na 800 i 1500 metrów.

Kobiety U23

W biegu na 100 i 200 metrów na podium stawały dwie nasze zawodniczki — Nikola Horowska z ALKS AJP Gorzów Wlkp. zdobyła srebrny medal na 100 m i złoty na 200 m, brązowe medale w tych sprintach wywalczyła Izabela Jastrząb z KS Agros Zamość. W biegu na 1500 metrów złoty medal zdobyła Klaudia Kazimierska z LKS Vectra Włocławek, srebrny Natalia Bielak z KS SMS Szklarska Poręba. Drugi złoty medal Klaudia Kazimierska zdobyła w biegu na 800 m. Zaś Natalia Bielak do srebra na 1500 m dorzuciła złoto w biegu na 3000 m z przeszkodami.

W skoku w dal bezsprzeczne zwycięstwo odniosła Nikola Horowska ALKS AJP Gorzów Wlkp. Podopieczna Tomasza Saski już w pierwszej próbie rozstrzygnęła rywalizację. Uzyskała w niej znakomite 6.55, bijąc rekord życiowy. Pewna zwycięstwa i mająca jeszcze w planie start w biegu na 200 metrów zawodniczka z Gorzowa Wielkopolskiego zrezygnowała z trzech ostatnich prób. W skoku wzwyż srebrny medal wywalczyła Martyna Lewandowska MLKL Płock. W rzucie młotem srebrny medal zdobyła Aleksandra Nowaczewska z LUKS Start Nakło. W rzucie oszczepem najlepsza była Małgorzata Maślak z ULKS Tychowo, która w deszczowym konkursie pokonała Angelikę Antoniak z KS Podlasie Białystok.

Mężczyźni U23

Dużo emocji przyniósł pojedynek sprinterów w finale „setki”. Na metę niemal równocześnie wpadli Łukasz Żok ALKS AJP Gorzów Wlkp. i Albert Komański z Resovii Rzeszów. Po dokładnej analizie okazało się, że minimalnie szybszy był ten pierwszy — 10.53. Srebrny medalista uzyskał 10.54. Brązowy medal wywalczył Patryk Wykrota z KS Stal LA Ostrów Wlkp., z kolei na 200 metrów mistrzem Polski został lider krajowych tabel Patryk Wykrota, a obrońca tytułu Łukasz Żok z ALKS AJP Gorzów Wlkp., wywalczył brązowy medal. W biegu na 400 m srebrny medal zdobył Daniel Sołtysiak kolega klubowy Żoka. Srebrny medal w biegu na 110 ppł zdobył Olgierd Michniewski z RLTL Optima Radom. W biegu na 400 m ppł zdecydowane zwycięstwo odniósł Sebastian Urbaniak z LKS Vectra Włocławek, który trzeci raz w karierze pokonał 400 metrów przez płotki w czasie poniżej 50 sekund. W Poznaniu złoto zdobył z wynikiem 49.74. Mistrzem Polski został w biegu na 3000 m z przeszkodami Adam Kołodziej MUKS Wisła Junior Sandomierz.

Mistrzowski tytuł, prowadząc już od pierwszej kolejki w trójskoku zdobył Dawid Krzemiński z RLTL Optima Radom. W skoku wzwyż brązowy medal wywalczył Jakub Pająk z UKS Błyskawica Domaniewice. W rzucie dyskiem Jakub Lewoszewski z KS Agros Zamość obronił wywalczony przed rokiem w Suwałkach tytuł mistrza Polski U23, drugie miejsce zajął Wojciech Marok z MKL Jurand Szczytno, trzecie Jarosław Andrzejczak z RLTL Optima Radom. Z kolei Wojciech Marok, przed rokiem trzeci w Suwałkach w pchnięciu kulą, tym razem zdobył w tej konkurencji złoty medal. Kwestie złotego medalu już w pierwszej kolejce rzutu oszczepem rozstrzygnął na swoją korzyć Dawid Wegner. Zawodnik Startu Nakło uzyskał wówczas 74.02, wicemistrzem kraju został klubowy kolega złotego medalisty i jednocześnie lider krajowych tabel — Eryk Kołodziejczak. Brązowy medal w sztafecie 4×100 m zdobyła drużyna KS Agros Zamość.

Fot. PZLA Facebook — Marek Biczyk