Zuzanna Maślana z MLKL Płock brązową medalistką w pchnięciu kulą MŚ U20

W dniach 1-6 sierpnia w Cali (Kolumbia) odbyły się Mistrzostwa Świata U20 w lekkiej atletyce. Startowało w nich 38 reprezentantów Polski, w tym 17 z klubów Zrzeszenia LZS. Polacy wywalczyli dwa brązowe medale — zdobyli je Zuzanna Maślana w pchnięciu kulą z naszego klubu MLKL Płock i Michał Gawenda w skoku o tyczce z OKS Skra Warszawa, który wynikiem 5.35 poprawił rekord Polski U18. Zuzanna Maślana, mistrzyni naszego Zrzeszenia, zaczęła konkurs od próby na 15.03, ale już w drugiej kolejce zdecydowanie się poprawiła. Pchnęła wówczas 16.04 bijąc rekord życiowy. Ponownie najlepszy wynik w karierze wyśrubowała w czwartej serii osiągając 16.06. To pozwoliło zawodniczce z Płocka zdobyć brązowy medal mistrzostw świata juniorów. Trofeum Maślanej jest pierwszym w historii krążkiem wywalczonym przez polską kulomiotkę na imprezie tej rangi. Mistrzynią świata została reprezentantka RPA Miné De Klerk — 17.17.

Jak spisali się inni nasi reprezentanci? W finale sztafety mieszanej, w której biegi Remigiusz Zazula MKS Agros Chełm i Jakub Szczepaniak UMLKS Start Wieruszów Polska zajęła piąte miejsce. 10 miejsce w pchnięciu kulą wywalczył Jakub Korejba LUKS Chemik Kędzierzyn-Koźle, na półfinale 100 m zakończył udział w mistrzostwach 17-letni Marek Zakrzewski AML Słupsk, na eliminacjach skok w dal i trójskoku zakończyła rywalizację Anna Rugowska WLKS Wrocław, jej koleżanka klubowa Paulina Kubis z powodu kontuzji wycofała się z rywalizacji w siedmioboju, w finałowym biegu na 400 metrów przez płotki szósta była Wiktoria Oko z KS Wisła Puław, Magdalena Niemczyk UKS Tiki Taka Kolbuszowa zakończyła mistrzostwa w biegu na 200 m na półfinale, nie zakwalifikowały się do finału polskie sztafety 4x 100 m, w których uczestniczyli Dorota Puzio GKS Start Długołęka i Magdalena Niemczyk oraz Dawid Grząka KS Stal LA Ostrów Wlkp., na eliminacjach w rzucie dyskiem swój udział zakończyli Jakub Korejba LUKS Chemik Kędzierzyn-Koźle i Damian Rodziak MKL Jurand Szczytno, do finału nie awansowała także sztafeta 4×400 m, której startowali Jakub Szczepaniak UMLKS Start Wieruszów i Remigiusz Zazula MKS Agros Chełm, 17 miejsce w biegu na 3000 m z przeszkodami zajęła Regina Piechowska ULKS Talex Borzytuchom, Konrad Pogorzelski Adam Draczyński Runnig Team Nowa Sól w biegu na 5000 m zajął 21 miejsce. Nie mieli okazji wystąpić w sztafetach: Oliwia Zimoląg MKS-MOSM Bytom, Hubert Rutowicz UMLKS Pegaz Opoczno i Maciej Słowik TS Wieliczanka Wieliczka.