66. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Orlików Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej wygrał Mateusz Gajdulewicz. Mistrzami Zrzeszenia zostali Piotr Maślak i Igor Sęk

Od 8 do 12 sierpnia juniorzy i orlicy rywalizowali w pięcioetapowym 66. Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim Orlików Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego. Wyścig wygrał Mateusz Gajdulewicz. Mistrzami Krajowego Zrzeszenie LZS zostali Piotr Maślak KK Tarnovia Tarnowo Podgórne w jeździe ze startu wspólnego, jego kolega klubowy Igor Sęk w jeździe indywidualnej na czas.

Kolarze ścigali się na szosach Zamojszczyzny. Start i meta wszystkich pięciu etapów usytułowana była w Zamościu i na terenie gminy Zamość. W wyścigu wzięło udział 91 kolarzy reprezentujących 11 drużyn klubowych z Polski i 3 z Ukrainy. Do wyścigu dodatkowo dopuszczono kategorię junior (rocznik 2004-2005). Pierwszy i drugi etap były też Mistrzostwami Krajowego Zrzeszenia LZS.

W uroczystości otwarcia, która odbyła się tuż przed startem do pierwszego etapu udział wzięli m.in.: prezes Krajowego Zrzeszenia LZS Mieczysław Kazimierz Baszko, prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, starosta zamojski Stanisław Grześko oraz wójtowie gmin, w których usytuowano lotne premie, konsul Ukrainy, wiceprezes KZ LZS, przewodniczący Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Lublinie Józef Poterucha — gospodarz imprezy, Wacław Słomkowski, kierownik wyścigu. W swoim wystąpieniu prezes M.K. Baszko, przypomniał zebranym, że wyścig orlików to jedna z najstarszych kolarskich imprez w kraju i dodał, że wśród gości jest legenda tego wyścigu Lucjan Stefanek, który towarzyszy mu od pierwszej edycji — najpierw jako kolarz, potem trener, a od kilkunastu lat jako działacz LZS. Powiedział również, że cieszy go niezmiernie, że po latach nieobecności do peletonu wrócili zawodnicy z Ukrainy, mimo wojny jaka toczy się w ich kraju. Zapewnił, że zawsze mogą liczyć na nasze wsparcie w walce z rosyjskim najeźdźcą. Życzył zawodnikom, by spełniły się ich sportowe marzenia. Następnie wspólnie z Józefem Poteruchą wypowiedzieli „magiczną formułkę” — 66. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Orlików Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej uważamy za otwarty! Spod Hotelu Jubilat ruszył na start ostry cały peleton.

Partnerami wydarzenia było PZU S.A i Totalizator Sportowy Sp. z o.o.

Pierwszy etap liczył 148 km długości. Trasa prowadziła z Zamościa do Szczebrzeszyna. Wygrał go 18-letni Piotr Maślak z KK Tarnovia Tarnowo Podgórne. Po zwycięstwo sięgnął finiszując z dużego, 72-osobowego peletonu. Drugie miejsce zajął Przemysław Kotulski z czeskiego Cyklo Tym Havirov, a jako trzeci metę przekroczył Karol Wawrzyniak z KS Pogoń Mostostal Puławy. Spośród przedstawicieli Ukrainy najlepiej spisał się Matwiej Uszakow, który zajął 8. miejsce. Piotr Maślak został też mistrzem Krajowego Zrzeszenia LZS w jeździe ze startu wspólnego, tytuł wicemistrza wywalczył Karol Wawrzyniak, a brązowy medal zdobył Patryk Dąbski LUKS Trójka Piaseczno (na mecie finiszował jako 5).

Drugi etap liczący 18 km był jazdą indywidualną na czas. W nim świetnie zaprezentowali się zawodnicy HRE Mazowsze Serce Polski — tak jak na tegorocznych Mistrzostwach Polski po wygraną sięgnął Kacper Gieryk, który nieznacznie pokonał Mateusza Gajdulewicza. W minucie straty do zwycięzcy zmieścili się jeszcze tylko dwaj kolarze KK Tarnovia Tarnowo Podgórne — Igor SękJakub Musialik — ten pierwszy został mistrzem Krajowego Zrzeszenia LZS, ten drugi wicemistrzem, piąty na mecie Kamil Szymacha z LKS Baszta Golczewo wywalczył brązowy medal.

Tego samego dnia rozegrano także trzeci etap liczący 125 km. Wyższość młodszych kolegów musieli uznać wszyscy obecni w stawce orlicy — wygrał będący jeszcze juniorem Paweł Więczkowski (SMS Świdnica) przed Bartoszem Marutem (SMS Świdnica). Trzeci był Przemysław Kotulski z Cyclo Team Havirov.

Czwarty etap liczył 125 km. Znowu na metę przyjechał cały peleton. Najszybciej finiszował Igor Sęk z KK Tarnovia Tarnowo Podgórne, drugi był Mateusz Gajdulewicz z HRE Mazowsze Serce, trzeci Szymon Pomian GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier.

Po tym etapie na czele klasyfikacji generalnej był Mateusz Gajdulewicz, 11 sekund tracił do niego Igor Sęk, 27 sekund Patryk Gieryk. Następni zawodnicy mieli już ponad minutę straty.

Piąty etap zakończył się zwycięstwem juniora Pawła Więczkowskiego, drugie miejsce zajął Patryk Gieryk, a trzecie Karol Wawrzyniak.

Zwycięzcą całego wyścigu został Mateusz Gajdulewicz, drugie miejsce zajął Igor Sęk, a trzecie Kacper Gieryk. Najlepszy zawodnik z Ukrainy Andrii Pidhainyi zajął 33 miejsce. Wyścig ukończyło 75 kolarzy.

Klasyfikację drużynową wygrało HRE Mazowsze Serce Polski przed KK Tarnovia Tarnowo Podgórne i GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier.

Klasyfikację punktową wygrał Paweł Więczkowski z SMS Świdnica, najlepszym góralem wyścigu okazał się jego kolega klubowy Szymon Maciejewski, klasyfikację najaktywniejszych kolarzy wygrał Marcin Zarębski KS Pogoń Mostostal Puławy.

Organizatorami wyścigu było Krajowe Zrzeszenie LZS i Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Lublinie przy współpracy m.in.: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Miasta Zamość, PZKol i LZKol, Ukraińskiej Federacji Kolarskiej oraz samorządów lokalnych.