14 medali zdobyli zawodnicy z naszych klubów na Górskich Szosowych Mistrzostwach Polski

W dniach 26-28 sierpnia w Walimiu odbyły się Górskie Szosowe Mistrzostwa Polski. Zawodnicy i zawodniczki z klubów Zrzeszenia LZS zdobyli łącznie 14 medali — 5 złotych, 5 srebrnych i 4 brązowe.

Pierwszego dnia mistrzostw rozdano medale wśród elity kobiet, orliczek, a także juniorek i juniorek młodszych. Zawodniczki rywalizowały na pokonywanej kilkukrotnie, 15-kilometrowej rundzie o przewyższeniu 354 metry. Wyścig elity kobiet, podobnie jak przed rokiem, zakończył się zwycięstwem Moniki Brzeźnej (ATOM Deweloper Posciellux.pl Wrocław), która przyjechała na metę ponad 5 minut przed Alicją Ulatowską (LK UKS Pszczyna). Na trzecim miejscu uplasowała się Antonina Białek z Warszawskiego Klubu Kolarskiego. Najlepszą orliczką okazała się Kamila Mróz (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier), która również obroniła tytuł mistrzyni Polski. Podium w tej kategorii uzupełniły Sara Prusińska (KK LARK Ziemia Darłowska) oraz Maja Wróblewska (TKK Pacific Toruń Nestle Fitness Cycling Team).

W kategorii juniorek triumfowała Malwina Mul (KLKS Azalia Brzóza Królewska), która również obroniła ubiegłoroczny tytuł. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Barbara Cywińska (Medisept Mayday Team) i Agata Kowalska (UKS Copernicus Toruń / ATOM Deweloper Posciellux.pl Wrocław), która od 5 sierpnia jest stażystką jedynej polskiej ekipy UCI.

Wśród juniorek młodszych zwyciężyła Weronika Wąsaty (Stargardzkie Towarzystwo Cyklistów), która w końcówce była szybsza od Aleksandry Stawiraj (UKS Koźminianka Koźminek) i Alicji Matuły (Warszawski Klub Kolarski).

Drugiego dnia o medale walczyli juniorzy i juniorzy młodsi. Jako pierwsi na trasę wyjechali juniorzy, którzy mieli do pokonania dystans 81 kilometrów. Spośród 85 zawodników, którzy stanęli na starcie, najlepszy okazał się Szymon Maciejewski, ścigający się w barwach Medisept Mayday Team, który na finiszu pokonał Huberta Grygowskiego (UKS Copernicus Toruń — SMS Toruń) oraz Pawła Wróblewskiego (Stajnia Rowerowa Intercars Team).

Juniorzy młodsi ścigali się na dystansie 66 kilometrów. Złoty medal wywalczył Mikołaj Langer z Warszawskiego Klubu Kolarskiego. Podium uzupełnili Ksawery Adaszak (Akademia Kolarska Bonecki Team) i Szymon Ilski (UKS TFP Jedynka Kórnik), finiszujący kilkanaście sekund za zwycięzcą.

Mistrzostwa zakończyła rywalizacja Elity i orlików. Trwa dobra passa zwycięzcy tegorocznego wyścigu Przyjaźni Polsko Ukraińskiej Mateusza Gajdulewicza (HRE Mazowsze Serce Polski), który wygrał wyścig Elity i był najlepszy w U23. Srebrny medal wśród Elity wywalczył jego kolega klubowy Tomasz Budziński, na najniższym stopniu podium stanął Michał Podlaski (LUKS Trójka Piaseczno). Wicemistrzem U23 został Kamil Szymacha (LKS Baszta Golczewo), brązowy medal zdobył Konrad Czabok, ścigającego się w barwach Warszawskiego Klubu Kolarskiego.