Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS młodzików i juniorów młodszych w kolarstwie szosowym — Koźminek 2022

W ciągu tych dwóch dni — 2-3 września — Koźminek był niewątpliwie stolicą polskiego kolarstwa. Odbyła się tu X edycja Pucharu Polski oraz Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS młodzików i juniorów młodszych. W Pucharze Polski rywalizowano od kategorii żak do Elity (kobiety i mężczyźni) — zawody zgromadziły ok. 270 kolarzy i kolarek. Organizatorem mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS oraz UKS Koźminianka Koźminek, Gmina Koźminek, Starostwo Powiatowe w Kaliszu i WZKol.

W kategorii młodzik w jeździe indywidualnej na czas rywalizowało 38 zawodników z klubów Zrzeszenia. Mistrzem Zrzeszenia został Igor Mitoraj z WMKS Olsztyn, który 17 sekund wyprzedził Jana Bajdora z PTC Pabianice/DSV i o niecałe 21 sekund Mateusza Błaszaka UKS TFP Jedynka Kórnik. Wśród juniorów młodszych rywalizowało w tej konkurencji 56 kolarzy. Mistrzem Zrzeszenia został Adam Bronakowski z WMKS Olsztyn, drugie miejsce zajął Miłosz Szwed z PTC Pabianice/DSV — 11 sekund straty, trzecie Dawid Lewandowski z LKS POM Strzelce Krajeńskie.

W wyścigu ze startu wspólnego na dystansie 34,2 km o tytuł mistrza Zrzeszenia walczyło 62 młodzików. Najszybciej z kilkunastoosobowej grupy finiszował Jakub Śledziński z UKS Copernicus Toruń SMS, drugi był Igor Juszczak z UKS Koźminianka Koźminek, trzeci Mateusz Jabłoński UKS Wygoda Białystok. Juniorzy młodsi mieli do pokonania dystans 85.6 km. Startowało 85 zawodników. Z siedmioosobowej grupy, która nad pozostałymi zawodnikami miała ponad 2 minuty przewagi najszybszy był Marcin Włodarski z UKS Koźminianka Koźminek, drugie miejsce zajął Kacper Chudy z PTC Pabianice/DSV, trzecie Antoni Biłyk z KK Tarnovia Tarnowo Podgórne.