Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Łucznictwie — Dąbrowa Tarnowska 2022

By 13 września 202214 września, 2022Aktualności KZ Ludowych Zespołów Sportowych

W dniach 10-11 września w Dąbrowie Tarnowskiej odbyły się Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Łucznictwie. O tytuły i medale rywalizowano w kategoriach: młodzieżowiec, junior, junior młodszy. W zawodach wzięło udział 152 zawodników z 18 klubów. Klasyfikację klubową wygrał LKS Łucznik Żywiec przed KS Stella Kielce i MLKS Czarna Strzała Bytom. Klasą dla siebie byli łucznicy z Żywca, którzy zdobyli komplet złotych medali, zwycięzcy zawodów w Dąbrowie Tarnowskiej są aktualnymi mistrzami Polski w swoich kategoriach wiekowych z lipcowych Mistrzostw Polski, rozegranych w Krakowie i w Łodzi. W trakcie mistrzostw odbyło się także oficjalne otwarcie, po modernizacji, obiektu „Grupa Azoty Arena Łucznicza im. Gerarda Borsy”.

Organizatorem mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS przy współudziale Małopolskiego Zrzeszenia LZS, Małopolskiego Związku Łuczniczego oraz MLKS Dąbrovia Dąbrowa Tarnowska.

Mistrzynią Zrzeszenia w kategorii młodzieżówek została Karina Kozłowska z LKS Łucznik Żywiec, srebrny medal zdobyła jej koleżanka klubowa Yelyzaveta Sikalo, brązową medalistką została Dominika Nowak z KS Społem Łódź. Wśród młodzieżowców mistrzem Zrzeszenia został zawodnik LKS Łucznik Żywiec Oskar Kasprowski, wicemistrzem Maciej Wojtyś z KS Stella Kielce, brązowy medal wywalczył jego kolega klubowy Wiktor Borusiński.

Mistrzynią Zrzeszenia wśród juniorek została Klaudia Płaza z LKS Łucznik Żywiec, wicemistrzynią Natalia Michalska z MLKS Czarna Strzała Bytom, brązowy medal zdobyła Joanna Bargiel z LKS Łucznik Żywiec. Wśród juniorów najlepszy okazał się Jakub Bąk z LKS Łucznik Żywiec, drugie miejsce zajął Wiktor Kutyła z ULKS Tramp Jarosław, trzeci był Łukasz Nowak z KS Społem Łódź.

W kategorii juniorek młodszych tytuł mistrzyni Zrzeszenia wywalczyła Oleksandra Reznichenko z LKS Łucznik Żywiec, wicemistrzynią została Małgorzata Gebauerz ULKS Grot Ruda Śląska, brązowy medal wywalczyła Izabella Kawończyk z Sokole Oko Zawadka. Wśród juniorów młodszych mistrzem Zrzeszenia został Maksymilian Wider z LKS Łucznik Żywiec, wicemistrze jego kolega klubowy Yurii Rusinko, brązowy medal wywalczył Karol Rokita z KS Stella Kielce.

Na podium szefowie najlepszych klubów

Dekoracji zwycięzców dokonali: prezes Małopolskiego Zrzeszenia LZS Jacek Doniec, starosta dąbrowski Lesław Wieczorek, burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski oraz przedstawiciel Zarządu MLKS Dąbrovia Dawid Kot. Dla najlepszych sportowców urząd miejski oraz starostwo powiatowe ufundowali pakiety okolicznościowe, a medale i puchary sfinansowało Krajowe Zrzeszenie LZS.

Jak informowaliśmy już wyżej na podczas mistrzostw odbyło się oficjalne otwarcie „Grupa Azoty Arena Łucznicza im. Gerarda Borsy”. W uroczystości wzięli udział m.in.: Zofia Borsa żona śp. Gerarda, jego syn Michał, poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, poseł na Sejm RP Piotr Sak, burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek, wiceprezes PZŁ Dawid Michalski oraz wiceprezes Klubu Dąbrovia Tomasz Kapka, a całość imprezy prowadzi Dawid Kot. Po przemówieniach gości i symbolicznym przecięciu wstęgi, zawody były kontynuowane. W tym dniu jedynie zawiodła tylko pogoda, ale mimo to na gościach nowy obiekt zrobił wrażenie.

Równo rok temu dzięki wsparciu posła Wiesława Krajewskiego i funduszom z Grupy Azoty rozpoczęły się prace związane z przebudową terenu: zostały usunięte i wykarczowane stare drzewa, przeprowadzono roboty ziemne, polegające na umocnieniu gruntu od strony rzeki oraz nawiezieniu dużej ilości materiału do wyrównania terenu, usypano około 30 metrowy wał ochronny. Dzięki wsparciu Gminy Dąbrowa Tarnowska zbudowano sieć energetyczną, przez co obiekt jest oświetlony.

Kim był śp. Gerard Borsa? Urodził się 7 listopada 1932 r. Od najmłodszych lat interesował się sportem. W jego życiu wielką rolę odegrała lekkoatletyka, którą zaczął uprawiać w barwach Cracovii, a najlepsze rezultaty osiągał w biegu na 400 metrów i trójskoku. Grał w siatkówkę, podnosił ciężary, zajmował się szermierką. Jednak pasją jego życia było łucznictwo. Do miana legendy urosła opowieść o tym, jak to w 1951 r. w budynku powiatowej agendy „Służby Polsce” natknął się na porzucony drewniany łuk, który zabrał do domu i od tego to się zaczęło. Wkrótce zdobył uprawnienia instruktorskie. Gdy wydawało się,że wszystko układa się po myśli przyszły kłopoty finansowe, problemy ze sprzętem. Doszło do sytuacji zawieszenia działalności sekcji łuczniczej aż do 1971 r. Później było już tylko lepiej, a największym sukcesem trenerskim Borsy było wywalczenie w 1979 r. Drużynowego Mistrzostwa Polski Mężczyzn. — Pan „Gietek”, bo jak pamiętają starsi zawodnicy i działacze tak się zwracano do Pana Gerarda, trafnie wybrał swoją życiową drogę, nie zrezygnował z niej, mimo ogromnych trudności z jakimi nieraz się spotykał, bo była to osobowość nietypowa. Społecznik, działacz z prawdziwego zdarzenia, trener i zawodnik w jednej osobie. Dla niego praca społeczna była chlebem powszednim. Niestety zbyt wczesna śmierć odebrała mu marzenia i plany. 22 marca 1988 r. w drodze ze stadionu „Dąbrovii” zasłabł. Nie pomogła reanimacja. Odszedł na zawsze. Czy spełniły się jego marzenia? Mam nadzieję, że tak. Wierzę, że spogląda na nas z wielką dumą, że jego pasja jest kontynuowana, a łucznictwo dąbrowskie i cała Dąbrovia tak się rozwija — powiedział na uroczystości Dawid Kot.