Skip to main content

Anhelina Łysak brązową medalistką MŚ w zapasach

18 września w Belgradzie zakończyły się Mistrzostwa Świata w zapasach kobiet oraz mężczyzn w stylu wolnym i klasycznym. Polska reprezentacja wraca z nich z 3 brązowymi medalami — wszystkie wywalczyły kobiety. W kategorii 57 kg brązowy medal zdobyła Anhelina Łysak zawodniczka MKS Cement Gryf Chełm, pozostałe dwa — w kat. 59 kg Jowita Wrzesień (CSiR Dąbrowa Górnicza) i w kat. 50 kg Anna Łukasik (AZS AWF Warszawa).

Anhelina Łysak to wielokrotna medalistka imprez juniorskich i młodzieżowych, mistrzyni świata do lat 23, wicemistrzyni Europy seniorek. Nasza zawodniczka przegrała w ćwierćfinale z Heleną Maroulis, złotą medalistką mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich, ale jej przeciwniczka awansowała dalej i zgodnie z oczekiwaniami, pozwoliło to Łysak na występ w repasażu, w którym pokonała zawodniczki z Kazachstanu i Mongolii. Podobną drogę przeszły dwie pozostałe medalistki.

W kat. 55 kg Roksana Zasina (ZTA Zgierz) przegrała w ćwierćfinale i nie dostała szansy występu w repasażu. Pozostałe zapaśniczki: Katarzyna Krawczyk z MKS Cement Gryf Chełm (kat. 53 kg,), Natalia Strzałka Slavia Ruda Śląska (kat. 68 kg) oraz Patrycja Sperka z Unii Racibórz (kat. 72 kg) przegrały swoje pierwsze walki i odpadły z rywalizacji.

Rozczarował występ zapaśników w stylu klasycznym. Aż trzech — Szymon Szymonowic z MKS Cement Gryf Chełm (kat. 87 kg), Andrzej Krajewski Legia 1926 Warszawa (kat. 130 kg) oraz Tadeusz Michalik z KS Sobieski Poznań (kat. 97 kg) — przegrali swoje pierwsze walki. Szczególnie niespodziewana i przykra była porażka na tak wczesnym etapie tego ostatniego, bowiem niecały rok temu cieszył się on ze dobycia brązowego medalu igrzysk olimpijskich w Tokio. Michał Tracz z WKS Śląsk Wrocław (kat. 60 kg) odpadł w 1/8 finału, również jedną walkę udało się wygrać Gevorgowi Sahakyanowi z GKS Cartusia Kartuzy (kat. 72 kg), który w ćwierćfinale uległ późniejszemu brązowemu medaliście Selcukowi Canowi, najlepiej spośród biało-czerwonych specjalistów od stylu klasycznego zaprezentował się Mateusz Bernatek AKS Piotrków Trybunalski (kat. 67 kg) — po dwóch wygranych pojedynkach dotarł do 1/4 finału, gdzie przegrał z późniejszym mistrzem świata.

Żadnego krążka nie udało się także zdobyć polskim wolniakom, choć dwóch z nich stoczyło bezpośrednią walkę o brąz — byli to Sebastian Jezierzański LKS Dąb Brzeźnica (kat. 86 kg) oraz Radosław Marcinkiewicz LKS Orzeł Namysłów (kat. 92 kg), przegrali swoje walki i zajęli 5 miejsce. Dla zawodnika z Namysłowa były to czwarte mistrzostwa świata, a to piąte miejsce jest jego najlepszym osiągnięciem. Eduard Grigorev LKS Mazowsze Teresin (kat. 61 kg), jego kolega klubowy Kamil Rybicki (kat. 74 kg) oraz Robert Baran LKS Ceramik Krotoszyn (kat. 125 kg) przegrali swoje pierwsze walki. Niewiele lepiej spisał się Krzysztof Bieńkowski AKS Białogard (kat. 65 kg) — po wygranej w kwalifikacjach uległ w 1/8 finału dużo niżej notowanemu Mongołowi.

Warto zauważyć, że w liczącej 13 zapaśników i 7 zapaśniczek reprezentacji Polski — 2 zawodniczki i 11 zawodników to członkowie klubów Zrzeszenia.

Fot. PZZ Facebook. Na zdjęciu walka Anheliny Łysak o brązowy medal (nasza zawodniczka w czerwonym kostiumie)