Skip to main content

Mistrzostwach Świata U23 w zapasach — srebrne: Gil, Chołuj i Głodek, brązowy Szymonowicz

W dniach 15-24 października w hiszpańskiej Pontevedrze odbyły się Mistrzostwa Świata U23 w Zapasach kobiet i mężczyzn. Polskę reprezentowało siedemnaścioro zapaśników i zapaśniczek — w stylu klasyczny 7 zawodników — 5 z klubów Zrzeszenia, w stylu wolnym 3 — wszyscy z klubów Zrzeszenia, w zapasach kobiet 7 zawodniczek — 5 z klubów Zrzeszenia. Przywieźli oni z Hiszpanii 4 medale — wszystkie zdobyli zawodnicy z naszych klubów. Trzy polskie zapaśniczki wywalczyły tytuły wicemistrzowskie, brązowy medal wywalczył Szymon Szymonowicz w stylu klasycznym

Srebrne medale wywalczyły Patrycja Gil WLKS Iganie Nowe (57 kg), Magdalena Głodek KS Bloczek TEAM Pelplin (59 kg) i Wiktoria Chołuj AKS Białogard (72 kg).

Najbardziej wyrównaną walkę finałową stoczyła rywalizująca w kategorii 59 kg Magda Głodek. Polka co prawda niezbyt dobrze rozpoczęła decydujące starcie z Japonką Himeką Tokuharą, przegrywała już 0:3, potem jednak odrobiła dwa punkty i niewykluczone, że gdyby starcie potrwało nieco dłużej, przechyliłaby szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Pozostałe dwie finałowe walki z udziałem Polek miały jednostronny przebieg, bo też nasze zawodniczki miały znakomite przeciwniczki. Patrycja Gil mierzyła się z Japonką Sae Nanjo, która w 2021 roku wywalczyła brązowy medal seniorskich mistrzostw świata. Patrycja przegrała przez przewagę techniczną. W taki sam sposób Amerykance Amit Elor uległa Wiktoria Chołuj, mająca na koncie m.in. tytuł młodzieżowej mistrzyni Europy. Rywalka Wiktorii zaledwie miesiąc wcześniej została mistrzynią świata wśród seniorów. Nie powiodła się walka o brązowy medal Paulinie Danisz ZKS Slavia Ruda Śląska, która przegrała z Kanadyjką Aną Godinez Gonzalez.

Brązowy medal w stylu klasycznym w kat. 87 kg zdobył Szymon Szymonowicz z MKS Cement Gryf Chełm, który pokonał Gruzina Bekę Melelaszwiliego. Dla 22-letniego zapaśnika to nie pierwszy międzynarodowy sukces. Brązowe krążki zdobywał także w ubiegłorocznej edycji młodzieżowych mistrzostw świata, a także w tegorocznych młodzieżowych mistrzostwach Europy. Można powiedzieć, że Szymon ma pecha, bo w najważniejszym momencie turnieju trafił na Węgra Istvana Takacsa. Jedynej porażki w Hiszpanii doznał w półfinale właśnie z Węgrem, który w ostatecznym rozrachunku sięgnął po złoty medal. Ten sam zapaśnik pozbawił Szymona szansy walki o złoty medal także podczas marcowych młodzieżowych mistrzostw Europy.

Fot. PZZ Facebook