Skip to main content

Zmarł Jan Gomoła, niegdyś „pierwszy turysta” LZS, wieloletni kierownik Wydziału Turystyki Rady Głównej Zrzeszenia LZS

Z przykrością informujemy, że 19 października 2022 roku zmarł w wieku 83 lat Jan Gomoła wieloletni kierownik Wydziału Turystyki Rady Głównej Zrzeszenia LZS. Pogrzeb Ś.P. Jana odbył się 22 października. Jan Gomoła pracował w Radzie Głównej w latach 1973-1999, ale nawet po przyjściu na emeryturę utrzymywał kontakt z organizacją zawsze służąc radą i pomocą. Był człowiekiem niezwykle ciepłym z dużym poczuciem humoru. Jego pasją była historia. Nie należał do tych co lubią siedzieć za biurkiem, jeździł na wiele imprez ogólnopolskich, które organizował Wydział Turystyki. Jednego nie znosił — „pracy papierkowej”.

Jak mówił, przyszedł do pracy w Radzie Głównej Zrzeszenia LZS, w najlepszym czasie dla elzetesowskiej turystyki. Gdy został głównym specjalistą w Wydziale Turystyki w Zrzeszeniu działało ponad 14 tysięcy sekcji turystycznych, które skupiały ponad 300 tysięcy członków, a Rada Główna organizowała kilkanaście wielkich finałów centralnych imprez, które na stałe zapisały się w historii LZS. Jego zdaniem i nie tylko, ten „złoty czas” elzetesowskiej turystyki skończył się na początku lat 90. XX wieku.

Powszechnie uchodzi za „ojca chrzestnego” Olimpiady Wiedzy Krajoznawczo-Turystycznej LZS. W zasadzie od początku jej istnienia był autorem pytań testowych, które były i są najważniejszym elementem tej imprezy. Układał je nawet po przejściu na emeryturę — do 2015 roku. Jednorazowo tych pytań było ok. 200 — łatwo więc policzyć, że ułożył ich ponad 6 tysięcy! Jak twierdzili najlepsi uczestnicy olimpiady pytania były trudne, chętnie wykorzystywano je w różnego rodzaju imprezach na szczeblu gminnym, wojewódzkim i przede wszystkim w szkołach.

„Pierwszy turysta” LZS miał w całym kraju liczne grono przyjaciół, którzy jak się spotykali na rajdach, złazach i innych imprezach, potrafili o Jasiu i jego przygodach turystycznych opowiadać godzinami. Już to świadczy o tym, jak był ceniony w tym środowisku.

Żegnaj Janie, spoczywaj w pokoju.
Cześć Jego Pamięci!

Żonie oraz Rodzinie Ś.P. Jana Gomoły składamy wyrazy szczerego współczucia.

Prezes Krajowego Zrzeszenia LZS Mieczysław Kazimierz Baszko oraz pracownicy Biura RG KZ LZS