
Finał Centralny Olimpiady odbył się w dniach 4 — 6 listopada 2022 r. w sali konferencyjnej OSW Parzenica oraz hali sportowej COS OPO w Zakopanem. Tematem przewodnim Olimpiady były „Polska — Czechy — Unia Europejska”. W olimpiadzie wzięli udział przedstawiciele powiatów z 10 województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, wielkopolskiego, śląskiego i zachodniopomorskiego — łącznie 150 osób, w tym osoby towarzyszące, opiekunowie, goście oraz organizatorzy i wolontariusze.
Na finał składały się eliminacje pisemne w formie testu zawierającego 60 pytań z zakresu wiedzy: o Polsce i Karpatach, Czechach, Unii Europejskiej, historii sportu polskiego i eliminacje sportowe w 6 konkurencjach sportowo-rekreacyjnych — 6 osób z największą liczbą punktów uzyskanych z obydwu eliminacji awansowało do finału ścisłego.
Organizatorami Olimpiady było Krajowe Zrzeszenie LZS przy współudziale Małopolskiego Zrzeszenia LZS. Finał zorganizowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz sponsora strategicznego PZU S.A. i partnera głównego Totalizatora Sportowego Sp. z.o.o.
W Finale Centralnym uczestniczyli m.in.: przedstawicielka Ministerstwa Sportu i Turystyki Grażyna Felczak, wiceprezes RG KZ LZS Jacek Kucybała, przewodnicząca GKR RG KZ LZS Katarzyna Choroś, wiceprzewodniczący GKR RG KZ LZS Zdzisław Wawrzewski, przewodniczący Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Łodzi Marek Mazur, dyrektor Biura KZ LZS Beata Giera, kierownik Rządowego Programu KLUB Wojciech Kudlik oraz pracownicy biura KZ LZS i wolontariusze. Sędzią głównym finału była Elżbieta Skalimowska, wiceprzewodnicząca Podlaskiego Zrzeszenia LZS, drugim sędzią Maria Glazik, reprezentująca Kujawsko-Pomorskie Zrzeszenie LZS. Sędzią zawodów sportowo-rekreacyjnych Robert Marszałkowski wraz z zespołem. Finał prowadził, jak zwykle od wielu lat Tadeusz Rożej, przyjaciel LZS.
Do finału głównego awansowało 6 zawodników, w tym trójka z województwa łódzkiego. W teście najlepszy był Marek Wolski, w zawodach sportowo-rekreacyjnych Alan Miksa. W finale każdy zawodnik odpowiadał na 10 pytań — po trzy z Polski i Czech, po dwa z Unii Europejskiej i historii sportu polskiego.
Kolejność finału:
- Michał Lewiak, woj. łódzkie
- Marek Wolski, woj. kujawsko-pomorskie
- Katarzyna Lewiak, woj. łódzkie
- Jacek Galla, woj. wielkopolskie
- Alan Miksa, woj. łódzkie
- Joanna Suleja, woj. zachodniopomorskie
Finalistom wręczono nagrody indywidualne w postaci sprzętu turystycznego, dyplomy i puchary. Najlepszych sześć reprezentacji powiatowych — Łódzki Wschodni, Wolsztyński, Stargardzki, Szamotulski i Tucholski — i 10 wojewódzkich (czyli wszystkie uczestniczące) otrzymało puchary i dyplomy. Wszyscy uczestnicy otrzymali znaczki i koszulki okolicznościowe.
Dodatkowo ufundowano wyróżnienia specjalne dla najlepszych rodzin, które otrzymali:
- Rodzina Lewiaków zwoj. łódzkiego (rodzice Katarzyna i Paweł, syn Michał z żoną Justyną i 3 miesięczną córeczką Zosią);
- Rodzina Gallów z woj. wielkopolskiego (Jacek z żoną Agatą i siostrą Katarzyną);
- Rodzina Wolskich z woj. kujawsko-pomorskiego (rodzice Grażyna i Marek, z córką Natalią z mężem Andrzejem);
- Rodzina Gajowniczków z woj. lubelskiego (ojciec Wiesław z córkami Pauliną, Patrycją i synem Oskarem).
Do zobaczenia na XL Jubileuszowej Olimpiadzie!

Impreza dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki