Skip to main content

31 medali zdobyli zawodnicy z naszych klubów na Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych

26 listopada w Oleśnie, woj. opolskie odbyły się Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych, w których o medale walczyli biegacze i biegaczki w kategoriach U18, U20, U23 i seniorów na krótszych i dłuższych dystansach. Zawodnicy w klubów naszego Zrzeszenia wywalczyli łącznie 15 medali. Tegoroczne mistrzostwa były jednocześnie kwalifikacjami do mistrzostw Europy w przełajach, które odbędą się w Turynie już 11 grudnia br. — pojedzie na nie trójka naszych zawodników: Katarzyna Napiórkowska z LKS Maków Mazowiecki, Konrad Pogorzelski z klubu Adam Draczyński Running Team Nowa Sól i Mateusz Gos z RLTL Optima Radom.

Pogoda nie rozpieszczała zawodników, szczególnie uczestników młodszych kategorii wiekowych. Na trasie początkowo zalegała mgła, a momentami siąpił przelotny deszcz. Trasa była stosunkowo płaska, dość stabilna (bez większego błota) i raczej sprzyjająca do szybkiego biegania. Jedynym większym utrudnieniem były umieszczone pod koniec 1-kilometrowej pętli, położone w poprzek trasy bale drewna. Zdarzały się oczywiście upadki, ale i one stanowią kwintesencję przełajowej rywalizacji.

U18

W biegu kobiet U18 n dystansie 2 km srebrny medal zdobyła Lena Suchowolak z UKS Filipides Teresin, a brązowy Roksana Piechowska z ULKS-u Talex Borzytuchom. Na dłuższym, 3-kilometrowym dystansie mistrzynią Polski została znana już w biegowym świecie Eliza Galińska z UKS Filipidesa Teresin, która bardzo szybko wyszła na czoło stawki i nie dała dziś żadnych szans rywalkom. Na dystansie 3 km mężczyzn startowało aż 69 zawodników. Wszystkie medale zdobyli zawodnicy z naszych klubów — złoty Wiktor Janduła z RLTL Optima Radom, który prowadził praktycznie od startu do mety, srebrny Maksymilian Zawiślak z LKS Omega Kleszczów a podium uzupełnił Wojciech Kozłowski z LKS Orkan Ostrzeszów. Podobnie było na dłuższym 5-kilometrowym dystansie — mistrzem Polski został Karol Armuła z Kraków Athletics Team, wicemistrzem Krzysztof Zieliński z ULKS-u Talex Borzytuchom, brązowy medal wywalczył Jakub Abramczyk z RLTL Optimy Radom.

U20

Na dystansie 2 km srebrny medal zdobyła Maja Peryt z KLKS Juventy-Cerrad Starachowice a brązowy Wiktoria Wróbel z WLKS Nowe Iganie. Na dystansie 4 km całe podium dla zawodniczek z naszych klubów — złoty medal zdobyła Martyna Krawczyńska z KS Prefbet-Sanarol, która o 3 sekundy wyprzedziła Katarzynę Napiórkowską z LKS Maków Mazowiecki, brązowy medal wywalczyła Małgorzata Karpiuk z KS Podlasie Białystok. Wśród mężczyzn na dystansie 3 km na podium zabrakło naszych zawodników, czwarte miejsce wywalczył Michał Gajda z WMLKS Pomorza Stargard, za to na dłuższym dystansie świetnie spisał się Konrad Pogorzelski z klubu Adam Draczyński Running Team Nowa Sól, który wywalczył srebrny medal — jego rywalizacja z Maciejem Megierem z AZS-AWFiS-u Gdańsk była niezwykle zacięta o złotym medalu decydował… fotofinisz.

U23

Biegi młodzieżowców odbywały się wspólnie z seniorami i seniorkami. Na krótszym dystansie 4 km złoty medal zdobyła Natalia Bielak z KS SMS Szklarska Poręba, srebrny Beata Niemyjska z LKS Zantyr Sztum, na dłuższym dystansie 6 km srebro wywalczyła Monika Dubiella z LLKS Ziemi Kociewskiej Skórcz, a brąz Weronika Mikołajewska z GKS Żukowo. Wśród młodzieżowców na dystansie 4 km złoty medal wywalczył Daniel Kryzel z UKS Talex Borzytuchom (12:02), a brąz Wiktor Antosz z Kraków Athletics Team, na dłuższym dystansie 8 km srebrny medal zdobył Mateusz Gos z RLTL Optima Radom.

Seniorki i seniorzy

Na krótszym dystansie 4 km wśród kobiet złoty medal zdobyła nasza doskonała milerka — Eliza Megger z LKS-u Pszczyna, brązowy Natalia Bielak z KS SMS Szklarska Poręba. W biegu na 6 km srebrny medal zdobyła Anna Bańkowska (z domu Gosk) z KS Podlasie Białystok. Wśród mężczyzn na 4 km złoty medal wywalczył Dawid Borowski zKS Stal LA Ostrów Wielkopolski), który sprawił niemałą niespodziankę, pokonując bardziej utytułowanych rywali. Na dystansie 8 km srebrny medal zdobył Mateusz Gos z RLTL Optima Radom.

W klasyfikacji drużynowej (klubowej) wśród pań wygrał KS Prefbet-Sonarol (32 pkt.) w składzie: Ewa Jagielska, Iwona Wicha i Sylwia Walczak, a brązowy medal trafił do UMKS Nadir Jędrzejów (45 pkt.) w składzie: Małgorzata Czarnota, Dominika Łukasiewicz i Klaudia Szmigiel. W tej klasyfikacji im mniej punktów, tym lepiej, bo przyznawane były one za zajęte miejsca.

U panów złoto powędrowało również do KS Prefbet-Sonarol Łomża (27 pkt.) w składzie Mateusz Niemczyk, Damian Świerdzewski i Piotr Łobodziński.

Wśród młodzieżowców złote medale powędrowały do zawodników klubu Kraków Athletics Team (34 pkt.) w składzie: Wiktor Antosz, Adam Zimnicki, Wiktor Skimina (zgłoszony był tylko jeden klub).

Niestety biegi przełajowe od kilku lat tracą na popularności, co było widać po niższej frekwencji i mniejszym zainteresowaniu wielu czołowych zawodników tymi mistrzostwami.