Skip to main content

Podsumowanie roku 2022 w Białowieży — najlepsze kluby i wojewódzkie zrzeszenia w sporcie wyczynowym

11 grudnia w „Hotelu Białowieskim” w Białowieży Krajowe Zrzeszenie LZS podsumowało swoją działalność za rok 2022. W sportowej gali udział wzięli działacze, trenerzy, zawodnicy i goście. Uroczystość prowadził wiceprezes RG KZ LZS Krzysztof Piasek. Na uroczystej gali obecni byli: prezes RG KZ LZS, poseł Mieczysław Kazimierz Baszko, członkowie Zarządu KZ LZS — wiceprezesi Józef Poterucha i Jacek Kucybała, skarbnik Anna Kocińska-Scholz, członkowie: Andrzej Cywiński i Jerzy Kula i pozostali członkowie Rady Głównej oraz członkowie Głównej Komisji Rewizyjnej z jej przewodniczącą Katarzyną Choroś na czele. Na nasze uroczyste podsumowanie przybyli także goście m.in.: wiceminister sportu i turystyki, poseł Arkadiusz Czartoryski, członek Zarządu Województwa Podlaskiego Marek Malinowski, wicewojewoda podlaski dr Bogusława Szczerbińska, zastępca dyrektora Departamentu Sportu Wyczynowego w MSiT Robert Juchniewicz, starosta hajnowski Andrzej Skiepko i wójt gminy Białowieża Albert Waldemar Litwinowicz, wiceprezes Polskiego Związku Zapaśniczego Ryszard Niedźwiecki.

Gośćmi uroczystości byli m.in. wiceminister sportu i turystyki, poseł Arkadiusz Czartoryski oraz wicewojewoda podlaski dr Bogusława Szczerbińska

Po przywitaniu wszystkich gości wiceprezes Krzysztof Piasek odczytał listę tych, którzy „odeszli do Dobrego Pana, na niebiańskie areny” — obecni uczcili ich pamięć minutą ciszy.

Jako pierwszy zabrał głos prezes KZ LZS, poseł Mieczysław Kazimierz Baszko, który przywitał wszystkich zebranych i gości, a następnie w dużym skrócie przedstawił działalność naszego stowarzyszenia w 2022 roku. Powiedział m.in.: — Dla mnie był to rok szczególny, przez pełne 12 miesięcy kierowałem naszym stowarzyszeniem. Podejmowałem szereg ważnych i mniej ważnych decyzji. Na mojej kartce rozliczeniowej w rubryce plus wypisuję to, że nauczyłem się patrzeć na naszą organizację, jako na całość, a nie jedynie dobrowolny związek 16 stowarzyszeń. Dzięki rozmowom z wieloma osobami poszerzyłem swoją wiedzę o Zrzeszeniu oraz nabyłem nowe kompetencje.

Następnie zwrócił uwagę na to, że w mijającym roku Krajowe Zrzeszenie LZS zrealizowało szereg programów i projektów, w tym kilka nowych. Przypomniał, że zostaliśmy operatorem krajowym Rządowego Programu Klub, przekonaliśmy MSiT do reaktywowania bardzo potrzebnego małym środowiskom programu „Organizator Sportu w środowisku wiejskim’’, powstał nowy program „Aktywna Wieś”. Nawiązaliśmy współpracę partnerską z PZU S.A i Totalizatorem Sportowym Sp. z o.o. — Dzięki temu zwiększymy zasięg naszego działania — powiedział prezes Baszko — co da nam również możliwość wzmożenia promocji i upowszechniania aktywności sportowej i rekreacyjnej.

Wybitne osiągnięcia sportowe mają nasze kluby — kontynuował prezes — co pokazuje ilość punktów uzyskanych we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez MSiT — 37 702 pkt. System szkolenia, który od lat funkcjonuje w Zrzeszeniu, przynosi efekty. Sport wyczynowy, szczególnie młodzieżowy, zawsze może liczyć na nasze wsparcie. Na zakończenie swojej wypowiedzi podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, ministrowi Kamilowi Bortniczukowi i władzą samorządowym wszystkich szczebli za współpracę i to, że doceniają działalność Ludowych Zespołów Sportowych. Podziękował także członkom Krajowego Zrzeszenia LZS — sportowcom, trenerom, działaczom — za pracę włożoną w działalność stowarzyszenia. Zapewnił, że z całych sił będzie dbać o dalszy rozwój organizacji.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy podkreślali znaczenie i rolę jaką odgrywa Krajowe Zrzeszenie LZS w polskim sporcie. Po ich wystąpieniach przyszła kolej na zdanie relacji z efektów Rządowego Programu Klub, którego Krajowe Zrzeszenie LZS jest operatorem krajowym. Program kończy się 31 grudnia. O efektach tego programu i doświadczeniach jakie nabyliśmy w trakcie jego realizacji mówili koordynator krajowy Programu Wojciech Lembrych i kierownik projektu Wojciech Kudlik.

Kolejnym punktem uroczystości było uhonorowanie laureatów konkursu „Promowanie i upowszechnianie aktywności fizycznej poprzez wyróżnienie najlepszych projektów realizowanych w środowisku wiejskim”. O wynikach zarówno samego konkursu jak i współzawodnictwa sportowego, które miało miejsce w Białowieży dzień wcześniej informujemy w oddzielny tekście.

Wracamy do gali sportu wyczynowego. Pucharami nagrodzono trzy najlepsze klubu w sportach wiodących w Zrzeszeniu oraz po jednym klubie w 12 innych sportach — podstawą jak zwykle były wyniki uzyskane we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży prowadzonym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. W tym roku w tym współzawodnictwie uczestniczyło 891 naszych klubów, które uzyskały łącznie 37 702,80 pkt. Najwięcej punktów zdobył WLKS Nowe Iganie, następnie KS Sobieski Poznań, KK Ziemia Darłowska Darłowo, ALKS Stal Grudziądz, KS Agros Zamość, GKS Cartusia Kartuzy, w pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze kluby: MULKS Grupa Oskar Tomaszów Lubelski, LKS Łucznik Żywiec, MKS Czechowice-Dziedzice i UKS Copernicus Toruń.

Nagrodzono też wojewódzkie zrzeszenia za współzawodnictwo w imprezach mistrzowskich KZ LZS oraz w sporcie młodzieżowym.

Uwaga!!! Nie są to wyniki ostateczne, gdyż wszystkie wyróżnienia przyznano na stan z dnia 30 listopada — ostateczne wyniki będą tak naprawdę znane na początku przyszłego roku, kiedy Instytut Sportu odpowiedzialny za System Sportu Młodzieżowego naliczy wszystkie punktu. My zweryfikowane wyniki przekażemy pod koniec stycznia.

Kluby nagrodzone w sportach wiodących w LZS:

Kolarstwo

 1. KK Ziemia Darłowska Darłowo
 2. ALKS Stal Grudziądz
 3. UKS Copernicus Toruń

W pierwszej „10” najlepszych klubów we współzawodnictwie sportowym młodzieży w kolarstwie jest aż 9 klubów LZS — okupują sześć pierwszych miejsc. W tym sporcie punktowały 74 kluby z naszego Zrzeszenia, uzyskały łącznie 4149,11 pkt.

Lekkoatletyka

 1. KS Stal LA Ostrów Wlkp.
 2. KS Podlasie Białystok
 3. LKS Vectra Włocławek

W pierwszej „10” są 2 kluby LZS. W tym sporcie punktowało 177 klubów Zrzeszenia, uzyskały łącznie 7532,33 pkt.

Łucznictwo

 1. LKS Łucznik Żywiec
 2. UKS Talent Wrocław
 3. MLKS Czarna Strzała Bytom

W pierwszej „10” jest 7 klubów LZS. W tym sporcie punktowało 31 klubów Zrzeszenia, uzyskały łącznie 1257,94 pkt.

Narciarstwo klasyczne

 1. MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski
 2. WSS Wisła
 3. LKS Markam Wiśniowa-Osieczany

W pierwszej „10” jest 7 klubów LZS. W tym sporcie punktowało 16 klubów Zrzeszenia, uzyskały łącznie 1598,50 pkt.

Podnoszenie ciężarów

 1. CLKS Mazovia Ciechanów
 2. LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl
 3. WLKS Nowe Iganie

W pierwszej „10” jest 7 klubów LZS. W tym sporcie punktowało 58 klubów Zrzeszenia, uzyskały łącznie 3217,50 pkt.

Zapasy kobiet

 1. WLKS Nowe Iganie
 2. MKS Cement Gryf Chełm
 3. MULKS Junior Dzierżoniów

W pierwszej „10” jest 9 klubów LZS. W tym sporcie punktowało 71 klubów Zrzeszenia, uzyskały łącznie 2189,31 pkt.

Zapasy styl wolny M

 1. LKS Mazowsze Teresin
 2. WLKS Nowe Iganie
 3. LMKS Krasnystaw

W pierwszej „10” jest 8 klubów LZS. W tym sporcie punktowało 69 klubów Zrzeszenia, uzyskały łącznie 2189,31 pkt.

Zapasy styl klasyczny M

 1. RCSZ Olimpijczyk Radom
 2. KS Sobieski Poznań
 3. AKS Piotrków Trybunalski

W pierwszej „10” jest 7 klubów LZS. W tym sporcie punktowało 61 klubów Zrzeszenia, uzyskały łącznie 1745,43 pkt.

Tenis stołowy

 1. UKS Dojlidy Białystok
 2. KS Bogoria Grodzisk Maz.
 3. MLKS Ostródzianka Ostróda

W pierwszej „10” są 4 kluby LZS. W tym sporcie punktowały 93 kluby Zrzeszenia, uzyskały łącznie 1539,80 pkt.

Kluby nagrodzone w innych sportach:

 • Badminton — SKB Suwałki
 • Biathlon — UKN Melafir Czarny Bór
 • Boks — KKB Rushh Kielce
 • Kajakarstwo Klasyczne — MKS Czechowice-Dziedzice
 • Sporty saneczkowe — UKS Nowiny Wielkie
 • Sumo — LKS Spartakus Pyrzyce
 • Szachy — MUKS Stoczek 45 Białystok
 • Taekwondo ITF — MKS Lewart AGS Lubartów
 • Taekwondo olimpijskie — UKS Andros Puławy
 • Unihokej — SKS Olimpia Osowa Gdańsk
 • Piłka nożna kobiet — KS SWD Wodzisław Śląski
 • Piłka siatkowa kobiet — UKS Pomorzanie Pogodno Szczecin

Kolejność wojewódzkich zrzeszeń, gdzie pod uwagę bierze się wyniki osiągnięte przez kluby we współzawodnictwie dzieci i młodzieży. W sumie kluby naszego zrzeszenia uzyskały w tym współzawodnictwie 37 702,80pkt.

 1. Wielkopolskie
 2. Dolnośląskie
 3. Lubelskie
 4. Śląskie
 5. Mazowiecki
 6. Łódzkie
 7. Kujawsko-Pomorskie
 8. Zachodniopomorskie
 9. Pomorskie
 10. Podlaskie
 11. Warmińsko-Mazurskie
 12. Małopolskie
 13. Lubuskie
 14. Opolskie
 15. Świętokrzyskie
 16. Podkarpackie

Kolejność we współzawodnictwie wojewódzkich zrzeszeń, gdzie pod uwagę bierze się punkty zdobyte przez zawodników w imprezach mistrzowskich KZ LZS, była następująca:

 1. Wielkopolskie
 2. Lubelskie
 3. Kujawsko-pomorskie
 4. Łódzkie
 5. Mazowieckie
 6. Zachodniopomorskie
 7. Pomorskie
 8. Podlaskie
 9. Dolnośląskie
 10. Śląskie
 11. Warmińsko-Mazurskie
 12. Opolskie
 13. Małopolskie
 14. Lubuskie
 15. Świętokrzyskie
 16. Podkarpackie

Fot. Stanisław Wrzesiński