Skip to main content

60 medali zdobyli zawodnicy z naszych klubów na OOM — Mistrzostwach Polski U18 w lekkoatletyce

W dniach 7-9 lipca na stadionie w Chorzowie odbyła się 29. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży będąca jednocześnie 55. PZLA Mistrzostwami Polski U18. Startowało kilkuset zawodników i zawodniczek z ponad 200 klubów. Medale zdobywali przedstawiciele 60 klubów. Klasyfikację medalową wygrał MOS CSiR Dąbrowa Górnicza przed RLTL Optima Radom i KS Stal LA Ostrów Wlkp., punktową AML Słupsk przed KS Stal LA Ostrów Wlkp. Zawodnicy z naszych klubów zdobyli łącznie 60 medali — 16 złotych, 22 srebrne i 22 brązowe. W czasie mistrzostw pobito mnóstwo rekordów życiowych, padły też dwa rekordy Polski U18 — w 10-boju rekord ustanowił Hubert Trościanka z ULKS Uczniak Szprotawa, który uzyskał 7412 punktów. Poprzedni rekord pochodził aż z 2006 roku i należał do Szymona Czapiewskiego z Zawiszy Bydgoszcz i wynosił 7266 pkt. Drugi rekord ustanowił w rzucie oszczepem Roch Krukowski KS Warszawianka Warszawa — 81.60.

Medalistki MP U18 z klubów Zrzeszenia

Srebrne medale w biegach na 100 i 200 m zdobyła Maja Woźniak z LKS Vectra Włocławek, w biegu na 100 m pobiła rekord życiowy 11.80. W biegu na 400 m brązowy medal wywalczyła Wiktoria Gajosz TKS Tomasovia Tomaszów Lubelski również bijąc rekord życiowy. W biegu na 800 m brązowy medal wywalczyła z nowym rekordem życiowym Jagoda Bochenek z MKS-MOSM Bytom. Kolejny brąz zawisł na szyi Gabriela Kopeć SMKS Parasol Wrocław w biegu na 1500 m (mistrzyni Zrzeszenia LZS na 1500 m i wicemistrzyni na 800 M) — ona też poprawiła rekord życiowy. W biegu na 3000 m brązowy medal zdobyła Małgorzata Szubert KS SMS Szklarska Poręba bijąc rekord życiowy. W biegu na 100 m ppł srebrny medal podobnie jak w ubiegłym roku wywalczyła Wiktoria Gadajska RLTL Optima Radom, za to w biegu na 400 m ppł była najlepsza, brązowy medal na 400 m ppł wywalczyła Michalina Mucha AML Słupsk z nowym rekordem życiowym (brązowa medalistka mistrzostwa LZS na 100 ppł i 400 ppł).

W biegu na 1500 m przez przeszkody dwa medale wywalczyły nasze zawodniczki — srebrny Amelia Tyczyńska UKS Achilles Leszno (mistrzyni LZS na 800 m i 1500 przez przeszkody), brązowy Weronika Kunicka LUKS Start Nakło (mistrzyni LZS na 400 m). W chodzie na 5000 m najlepsza była Paulina Tomaszewska UKS 12 Kalisz, srebrny medal zdobyła Aleksandra Drozdowska MKS Czechowice-Dziedzice.

W skoku wzwyż srebrny medal wywalczyła Aleksandra Dobkowska OKLA Elektro-Energetyka Ostrołęka. W skoku w dal najlepsza była Olga Szlachta KS Stal LA Ostrów Wlkp., srebrny medal wywalczyła jej koleżanka klubowa Lena Kanicka z nowym rekordem życiowym 5.92. Drugi złoty medal Olga Szlachta wywalczyła w trójskoku — w obu konkurencjach obroniła ubiegłoroczne tytuły. Tytuł wicemistrzyni w trójskoku obroniła również Maja Murach z UKS Atos Woźnice, brązowy medal w trójskoku zdobyła jej koleżanka klubowa Wiktoria Wądołowska.

W pchnięciu kulą srebrny medal zdobyła Klaudia Kucińska LKS Lubawa, brąz Magdalena Kata TKS Tomasovia Tomaszów Lubelski z rekordem życiowym. W rzucie dyskiem srebrny medal zdobyła bijąc rekord życiowy Marcelina Nowicka LUKS Orkan Września.

W rzucie młotem całe p[odium dla zawodniczek z naszych klubów — złoto Maria Pracharczyk LKLA Krokus Astromal Leszno z rekordem życiowym, srebro Aneta Orzechowska LKS Vectra Włocławek ubiegłoroczna mistrzyni, brąz Izabela Rosłanowska ALKS AJP Gorzów Wlkp. z rekordem życiowym (mistrzyni LZS). W rzucie oszczepem mistrzynią została Magdalena Kata TKS Tomasovia Tomaszów Lub., srebrny medal zdobyła Cecylia Łyszyk z AML Słupsk z rekordem życiowym (mistrzyni LZS).

W 7-boju brązowy medal wywalczyła Zuzanna Kozan NKS Start Namysłów z nowym rekordem życiowym. W sztafecie 4×100 m brązowy medal zdobyła drużyna TKS Tomasovia Tomaszów Lubelski, biegaczki z tego klubu wywalczyły także srebro w sztafecie 4×400 m.

Medaliści MP U18 z klubów Zrzeszenia

W biegu na 100 m srebrny medal wywalczył Tomasz Bajraszewski LKS Vectra Włocławek, brązowy Jakub Szakoła MLKS Agros Żary z rekordem życiowym 10.70 (mistrz Zrzeszenia na 100 m i 200 m). Na 200 m Tomasz Bajraszewski był trzeci. Mistrzem kraju w biegu na 110 ppł został Jakub Zachara z MULKS Juvenia Głuchołazy broniąc ubiegłoroczny tytuł i bijąc nowy rekord życiowy. Brązowy medal w biegu na 400 m zdobył Stanisław Strzelecki MKS Bolesłavia Bolesławiec z rekordem życiowym (mistrz Zrzeszenia LZS). W biegu na 400 m ppł srebrny medal wywalczył Aleksander Nurkowski LKS Jantar Ustka bijąc rekord życiowy. W biegu na 800 m wicemistrzem Polski został Bartłomiej Kisiel KS SMS Szklarska Poręba. W biegu na 1500 m wszystkie medale dla naszych zawodników — złoty Mikołaj Olejnik UKS Filipides Teresin, srebrny Oliwier Skorupiński MKS Bolesłavia Bolesławiec, brązowy Hubert Brudło KS Stal LA Ostrów Wlkp. z rekordem życiowym. W biegu na 3000 m złoty medal wywalczył Jakub Abramczyk z RLTL Optima Radom, brązowy Karol Łaba z LKS Znicz Biłgoraj z rekordem życiowym (wicemistrz LZS). W biegu na 2000 m przez przeszkody złoty medal zdobył Mateusz Nijakowski UKS Skoczek Władysławów, bijąc rekord życiowy, srebrny Piotr Abramczyk z RLTL Optima Radom, brązowy Kajetan Kosicki AML Słupsk z rekordem życiowym (mistrz Zrzeszenia). W chodzie na 10 000 m najlepszy był Przemysław Jasiński WLKS Nowe Iganie, brązowy medal wywalczył Mateusz Margiel MLKS Nadwiślanin Chełmno.

W skoku w dal srebrny medal zdobył Emilian Mikuśkiewicz NKS Start Namysłów bijąc rekord życiowy 7.01. (mistrz Zrzeszenia), brązowym medalistą został Jakub Wilczewski AML Słupsk. W trójskoku srebrny medal wywalczył Szymon Wziątek Z AML Słupsk, brązowy Emilian Mikuśkiewicz — obaj po bili rekordy życiowe.

W pchnięciu kulą najlepszy był Jakub Rodziak LUKS Orkan Września z rekordem życiowym, srebrny medal wywalczył Dominik Amstrong z LKS Ziemi Puckiej Puck również z rekordem życiowym (mistrz Zrzeszenia LZS). W rzucie dyskiem również triumfował Jakub Rodziak, brązowy medal w tej konkurencji zdobył Dylan Karczewski ULKS Uczniak Szprotawa bijąc rekord życiowy. W rzucie młotem złoty medal zdobył Wiktor Kruszwic MUKS Park Zduńska Wola, srebrny Jan Pracharczyk LKLA Krokus Astromal Leszno (wicemistrz Zrzeszenia LZS). W rzuci oszczepem brązowy medal wywalczył bijąc rekord życiowy Marek Kościelniak ULKS Sprinter Zielona Góra.

W 10-boju mistrzem został Hubert Trościanka ULKS Uczniak Szprotawa, który wynikiem 7412 punktów ustanowił rekord Polski U18. W sztafecie 4×400 m złoty medal wywalczyła drużyna STS Pomerania Szczecin.

Fot. PZLA Facebook