Skip to main content

Mistrzostwa Polski w kolarstwie gravelowym — 10 medali zawodników z klubów naszego Zrzeszenia

W dniach 8-9 lipca w Popielowie odbyły się drugie w historii Mistrzostwa Polski w kolarstwie gravelowym. Kolarze i kolarki ścigali się po pięknym terenie Szwajcarii Połczyńskiej. Mistrzostwa Polski rozegrano zgodnie z kalendarzem Polskiego Związku Kolarskiego i Międzynarodowej Unii Kolarskiej, a za organizacją krajowego czempionatu stała Fundacja Promowania Sportu z Jarosławem Maryczem na czele — siedmiokrotnym kolarskim mistrzem Polski i wicemistrzem Europy w kolarstwie szosowym. Kolarstwo gravelowe staje się w Polsce coraz popularniejsze. Co to jest? To nowy rodzaj kolarstwa przełajowego — jeździ się po bezdrożach na specjalnych rowerach, a dystans do przejechania jest znacznie dłuższy niż ten w MTB i klasycznych przełajach.

Zawodnicy z naszych klubów zdobyli na tych mistrzostwach 10 medali. Młodzicy ścigali się na trasie o długości 21.4 km. Brązowy medal wywalczył Maciej Kukowski z CCC Copernicus Toruń. Juniorki młodsze miały do przejechania po bezdrożach, podobnie jak juniorzy młodsi, 32 km. Mistrzynią została Julia Majkowska z MLKS Baszta Bytów. Juniorki rywalizowały na trasie o długości 61,8 km. Wicemistrzynią kraju została Antonina Jackowiak z CCC Copernicus Toruń, brązowy medal zdobyła Nina Wasij LKS POM Strzelce Krajeńskie. Juniorzy ścigali się na trasie 92,6 km. Mistrzem został Wiktor Staniewski UKS TFP Jedynka Kórnik, wicemistrzem Kacper Doppke KS Klif Chłapowo. Wśród orliczek — trasa 61,8 km — brązowy medal wywalczyła Laura Wójcik z LKS Atom Boxmet Dzierżoniów, wśród orlików całe podium dla zawodników z naszych klubów — pierwszy był Aleksander Krukowski GKS Cartusia Kartuzy Bike Atelier, drugi Jakub Żurek KS Pogoń Mostostal Puławy, trzeci Kacper Skoneczny MLKS Baszta Bytów. Przejechali 92,6 km.

Mistrzem Polski elity został Adam Żuber z Cross Cartel, a tytuł mistrzyni obroniła Barbara Borowiecka Appetiteforsport, Bike Poznań.

Warto dodać, że w mistrzostwach rywalizowali także zawodnicy i zawodniczki bez licencji PZKol. W kategorii kobiet open zwyciężyła Maja Włoszczowska.

Może za rok czy dwa warto wprowadzić do programu naszych Ogólnopolskich Igrzysk jako imprezę pokazową właśnie kolarstwo gravelowe?

Fot. Fundacja Promowania Sportu Facebook