Skip to main content

33 medale zdobyli zawodnicy z naszych klubów na 99. PZLA Mistrzostwach Polski. Dwa złote medale Natalii Kaczmarek!

W dniach 27-29 lipca w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się 99. PZLA Mistrzostwa Polski. Startowało ponad 600 zawodników ze 135 klubów z całego kraju. W tym gronie nie brakowało największych gwiazd polskiej lekkoatletyki z medalistami olimpijskim, świata i Europy na czele. Dla nich ta impreza to najważniejszy przystanek przed sierpniowymi mistrzostwami świata w Budapeszcie, dla innych ostatni moment by uzyskać wyniki kwalifikujące do tych mistrzostw. Niestety zawodnicy startujący pierwszego dnia zawodów mieli pecha — padał deszcz i było chłodno, co nie sprzyjało uzyskiwaniu dobrych wyników.

Zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS zdobyli na nich łącznie 33 medale — 15 złotych, 8 srebrnych i 10 brązowych. Rewelacyjnie spisała się Natalia Kaczmarek z KS Podlasie Białystok, która wywalczyła dwa złote medale — w swojej koronnej konkurencji, co nie było dla nikogo niespodzianką, ale stanęła także na starcie biegu na 200 metrów i tu też okazała się najlepsza bijąc rekord życiowy 22.86. To ósmy wynik w historii polskiej lekkoatletyki. Brązowy medal na 200 m zdobyła Martyna Kotwiła RLTL Optima Radom. Na ostatnich metrach zwycięstwo na 100 m zapewnił sobie Dominik Kopeć z KS Agros Zamość, lider krajowych tabel, brązowy medal ku uciesze miejscowych kibiców wywalczył Łukasz Żok z ALKS AJP Gorzów Wlkp. W biegu na 1500 m brązowy medal wywalczyła Eliza Megger z LKS Pszczyna. Niestety nie udało się stanąć na podium powracającej po kontuzji Sofii Ennaoui, wychowance naszego klubu LKS Lubusz Słubice, która w tym biegu zajęła czwarte miejsce. W biegu na 3000 metrów z przeszkodami wystartowały dwie siostry Konieczek, Alicja, która reprezentuje OŚ AZS Poznań i młodsza Aneta zawodniczka naszego klubu WMLKS Nadodrze Powodowo. One dwie oraz Kinga Królik stoczyły walkę o złoty medal, na finiszu najlepsza okazała się Aneta Konieczek, jej siostra zdobyła brązowy medal. Zawodnicy w rzucie dyskiem walczyli z mokrym kołem i zimnym wiatrem. W tych warunkach brązowy medal zdobył Jakub Lewoszewski z KS Agros Zamość.

Wicemistrzem w trójskoku został Dawid Krzemiński z RLTL Optima Radom, bijąc rekord życiowy. Konkurs w pchnięciu kulą kobiet rozgrywał się przy dużych opadach deszczu, co nie przeszkodziło złotej medalistce Klaudii Kardasz z KS Podlasie Białystok uzyskać najlepszy wynik w sezonie — 17.83. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Maślana z MLKL Płock, która reprezentować będzie nasz kraj na zbilżających się Mistrzostwach Europy U20. Tak przedstawiał się bilans medalowy pierwszego dnia mistrzostw.

Drugi dzień rozpoczęli chodziarze. W chodzie kobiet na 5000 m mistrzynią została Olga Chojecka (z domu Niedziałek) z WLKS Nowe Iganie bijąc rekord życiowy i pokonując zdecydowanie ubiegłoroczną mistrzynię Katarzynę Zdziebło z LKS Stal Mielec, dwukrotną wicemistrzynię świata i wicemistrzynię Europy. Chojecka poprawiła rekord życiowy o blisko minutę. To równocześnie piąty czas w historii polskiej lekkoatletyki. Wicemistrzem w biegu na 400 m został Igor Bogaczyński z MKL Jarocin, który o mało co nie sprawił sensacji — przegrał bowiem z Karolem Zalewskim o jedną setną sekundy! Pokonał natomiast Kajetana Duszyńskiego. W biegu na 400 m ppł tytuł mistrzyni obroniła Izabela Smolińska z RLTL Optima Radom. Wśród mężczyzn w tej konkurencji wicemistrzem został Jakub Olejniczak z TS Wieliczanka Wieliczka, który w ubiegłym roku w Suwałkach zajął trzecie miejsce, brązowy medal wywalczył Sebastian Urbaniak z LKS Vectra Włocławek. Skok wzwyż kobiet nie stał na wysokim poziomie, po zakończeniu kariery przez Kamilę Lićwinko, nie ma zawodniczki, która skacze regularnie ponad 190 cm. Srebrny medal wywalczyła Aneta Rydz z RLTL Optima Radom, skacząc 178 cm. Niespodziewanie tylko brązowy medal wywalczyła liderka krajowych list Wiktoria Miąso. Podobnie było w skoku wzwyż mężczyzn — wciąż czekamy by najlepszy dziś na krajowym podwórku Norbert Kobielski regularnie zaczął skakać 230 cm. Tym razem zdobył tytuł mistrzowski skacząc tylko 224 cm. Brązowy medal w tej konkurencji zdobył 20-letni Jakub Nielub z AML Słupsk, bijąc rekord życiowy 212 cm.

Świetną serię w finale rzutu młotem zanotował Wojciech Nowicki KS Podlasie Białystok rzucając w pięciu próbach ponad 79 metrów, najlepsza to 79.96 i oczywiście był najlepszy. Im bliżej mistrzostw świata tym dalej rzuca Paweł Fajdek, wychowanek KS Agros Zamość — w Gorzowie Wielkopolskim uzyskał najlepszy rezultat w sezonie — 78.10 i wywalczył srebro. W rzucie młotem kobiet na tron powróciła Anita Włodarczyk KS AZS AWF Katowice, tuż za nią uplasowały się dwie nasze zawodniczki — srebrny medal zdobyła Malwina Kopron z KS Wisła Puławy, która w trzeciej kolejce rzuciła 70.54 i dopiero w piątej kolejce Włodarczyk osiągnęła 70,91, brązowy medal wywalczyła Aleksandra Śmiech z KS Agros Zamość — 69,26.

Dwa medale w sztafetach 4×100 m wywalczyły zespoły naszych klubów — mistrzyniami Polski zostały sprinterki RLTL Optima Radom, a brązowy medal wywalczyli sprinterzy KS Stal LA Ostrów Wlkp.

Do ciekawego pojedynku doszło w biegu na 200 m. Tytułu bronił Łukasz Żok z miejscowego ALKS AJP Wlkp., który miał już na koncie brązowy medal na 100 m, jego najpoważniejszym przeciwnikiem był Albert Komański z Resovii Rzeszów, medalista igrzysk europejskich. Podopieczny Tomasza Saski obronił mistrzowski tytuł uzyskując czas 20.73, lepszy zaledwie o 0.01 sekundy od wyniku drugiego na mecie Komańskiego. Brązowy medal zdobył Patryk Wykrota z KS Stal LA Ostrów Wlkp.

Bieg kobiet na 5000 metrów wygrała Paulina Kaczyńska z WMLKS Pomorze Stargard. Wśród mężczyzn w tej konkurencji mistrzem został Mateusz Gos z RLTL Optima Radom. W finałowym biegu na 110 metrów przez płotki przez większość dystansu równo biegli Damian Czykier KS Podlasie Białystok i Krzysztof Kiljan KS AZSF Warszawa. Lepszą końcówkę miał rekordzista Polski. Czykier wygrał, uzyskał czas 13.57 i obronił tytuł mistrza Polski. Faworytka w skoku w dal była Nikola Horowska z ALKS-u AJP Gorzów Wielkopolski i nie zawiodła. Prowadziła od pierwszej kolejki, w której uzyskała 6.58. Później poprawiła się jeszcze na 6.60 i zdobyła złoto.

W rzucie oszczepem nie startowała Maria Andrejczyk, za to po przerwie macierzyńskiej wróciła Marcelina Witek-Konofał AML Słupsk i po raz czwarty zdobyła tytuł mistrzyni kraju. Srebrny i brązowy medal wywalczyły młode zawodniczki KS Podlasie Białystok — Gabriela AndrukonisAngelika Antoniak. Duży sukces zanotował 23-letni Dawid Wegner LUKS Start Nakło zdobywając tytuł wicemistrza Polski w rzucie oszczepem.

Fot. PZLA Facebook