Skip to main content

Horowska, Granaszewska, Romaszko, Śmiech, Wosztyl, Olejniczak z medalami XXI Letniej Uniwersjady w Chengdu

8 sierpnia w Chengdu (Chiny) zakończyła się XXI Letnia Uniwersjada, która trwała od 28 lipca. Polska akademicka reprezentacja przywiozła z niej 43 medale, w tym 15 złotych, 16 srebrnych i 12 brązowych. Najwięcej przypadło lekkoatletom (6-6-4) i pływakom (6-7-2). Taka ilość medali pozwoliła Polsce zająć piąte miejsce w klasyfikacja medalowej — z krajów europejskich wyprzedziły nas tylko Włochy, na podium stanęły reprezentacje Chin — 178 medali, Japonii — 93 i Korei Południowej — 58. Wśród studentów reprezentujących nasz kraj znalazła się grupa 18 zawodników, którzy są członkami klubów naszego Zrzeszenia. Wywalczyli on łącznie 6 medali. Wszystkie zdobyli lekkoatleci. Jedną z lekkoatletycznych gwiazd była Nikola Horowska (AJP Gorzów Wlkp., ALKS AJP Gorzów Wlkp.), która zdobyła indywidualnie złoty medal w skoku w dal i w biegu na 200 m oraz srebrny medal w sztafecie 4×100 m, w tej samej sztafecie biegła też Monika Romaszko (PL Lublin, KS Agros Zamość) oraz Marlena Granaszewska, bardziej znana pod nazwiskiem Gola (PB Białystok, Podlasie Białystok), która zdobyła srebrny medal w biegu na 200 m, była też członkiem sztafety 4×400, która zdobyła złoty medal — biegła w eliminacjach, w tej sztafecie w eliminacjach biegła też inna nasza zawodniczka Natalia Wosztyl (UTH Radom, RLTL Optima Radom). Brązowy medal w rzucie młotem wywalczyła Aleksandra Śmiech (SGH Warszawa, Agros Zamość). W eliminacjach męskiej sztafety 4×400 m biegał też Jakub Olejniczak (AWF Kraków, Wieliczanka Wieliczka).

Ponadto w lekkoatletyce wystąpili jeszcze następujący reprezentanci naszych klubów: Gabriela Andrukonis (oszczep, PB Białystok, Podlasie Białystok), Izabela Smolińska (400 m ppł, SGGW Warszawa, RLTL Optima Radom), Andrzej Kowalczyk (1500 m, UJ Kraków, Kraków Athletics Team), Patryk Wykrota (100/200/4×100 m, AWF Poznań, Stal LA Ostrów Wlkp.), Łukasz Żok (100/200m, AJP Gorzów Wlkp., ALKS AJP Gorzów Wlkp.). W badmintonie byli to: Anastasiya Khomich (PG Gdańsk, SKB Suwałki), Kornelia Marczak (AWF Katowice, UKS Plesbad Pszczyna), Robert Cybulski (WSEwS Warszawa, SKB Suwałki), Mikołaj Szymanowski (AWF Katowice, SKB Suwałki), w łucznictwie: Klaudia Płaza (UŚ Katowice, LKS Łucznik Żywiec), Sylwia Zyzańska (UJ Kraków, LKS Łucznik Żywiec) i Arkadiusz Smoliński (UWSB Toruń, ULKS Zryw Dobrcz).