
24 sierpnia na stadionie lekkoatletycznym BOSiR w Białymstoku odbyło się otwarcie XXVI Ogólnopolskie Igrzyska LZS Białystok 2023, nad którymi honorowy patronat sprawują: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki i Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski. Do stolicy Podlasia przyjechało ok. 1500 uczestników z całego kraju, by rywalizować w trzech blokach Igrzysk: sportowym, rekreacyjnym i integracyjnym. W uroczystym otwarciu udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, delegacje wojewódzkich zrzeszeń, kibice i działacze. Wśród gości byli m.in.: Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, wiceminister sportu i turystyki Arkadiusz Czartoryski, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, wicemarszałkowie Marek Olbryś i Sebastian Łukaszewicz oraz członek Zarządu Marek Malinowski, wicewojewoda podlaska Bogusława Szczerbińska, Beata Giera, dyrektor Biura KZS LZS wraz z pracownikami, Janusz Kochan przewodniczący Podlaskiej Rady Olimpijskiej, zastępca dyrektora Departamentu Sportu Wyczynowego MSiT Robert Juchniewicz, dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB, prorektor ds. kształcenia Politechniki Białostockiej, Krzysztof Gołaszewski, burmistrz Łap oraz Wojciech Nowickiego, aktualny wicemistrza świata w rzucie młotem, zawodnik KS Podlasie Białystok.

Uroczystość rozpoczęła się od wkroczenia na bieżnię stadionu pocztu sztandarowego Krajowego Zrzeszenia LZS, który stanowili: Anna Kocińska-Scholz, skarbnik RG KZ LZS, wiceprezes RG KZ LZS Krzysztof Piasek i członek Zarządu Andrzej Cywiński oraz 16 wojewódzkich Zrzeszeń LZS. Na czele pochodu szła, przygrywając skoczne marsze, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół w Suchowoli pod kierownictwem Jarosława Szczerby. Następnie wiceprzewodniczący Podlaskiego Zrzeszenia LZS Tomasz Dąbrowski zgłosił prezesowi Rady Głównej KZ LZS Mieczysławowi Kazimierzowi Baszko gotowość organizatorów do rozpoczęcia uroczystości i igrzysk.
Kolejnym elementem uroczystości było odśpiewanie polskiego hymnu i wciągnięcie naszej flagi narodowej na maszt. Zaszczytu tego dostąpili zawodnicy sekcji zapaśniczej UAKS Podlasie Białystok Mateusz i Marcin Kasjaniuk oraz Marcin Choroszucha. Następnie prowadzący uroczystość przywitał gości, sportowców, sędziów i kibiców.

Na takiej uroczystości nie może zabraknąć flagi Ludowych Zespołów Sportowych. Na maszt, przy dziękach wszystkim dobrze znanego sygnału radiowego „Sportowcy wiejscy na start…” wciągnęli ją przedstawiciele LZS Szypliszki z powiatu suwalskiego: Dominika Waśniewska, Nikola Cwalina i Szymon Mażejko. Następnie zapalono znicz olimpijski. W tym roku dokonała tego swoista „sztafeta pokoleń”, składająca się z dwóch byłych i jednej obecnej zawodniczki KS Podlasie Białystok — Krystyny Danilczyk-Zabawskiej, czterokrotnej olimpijki, wicemistrzyni świata w pchnięciu kulą, Kamili Lićwinko, dwukrotnej finalistka igrzysk olimpijskich, halowej mistrzyni świata w skoku wzwyż oraz Małgorzaty Karpiuk, nadziei olimpijskiej w biegach długodystansowych.



Antyczni zawodnicy przysięgali pod groźbą karą chłosty i grzywny, że będą uczciwie walczyć w igrzyskach. Pierwsze słowa przysięgi olimpijskiej napisał twórca nowożytnych igrzysk Piere de Cubertain. Przysięgę w imieniu zawodników startujących w Białymstoku złożyła zawodniczka KS Podlasie Białystok, oszczepniczka Gabriela Andrukonis. Ślubowanie w imieniu sędziów złożył Mateusz Sierba, sędzia lekkoatletyki.
Po zakończeniu ceremoniału olimpijskiego rozpoczęły się wystąpienia gości. List do uczestników skierował premier Mateusz Morawiecki. Odczytał go minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Premier napisał w nim m.in.: …życzę, aby sportowa rywalizacja wyzwoliła najlepsze cechy charakteru, niech nikomu nie zabraknie woli walki; pamiętajcie, że samo podjęcie rywalizacji jest swoistym zwycięstwem, jest to zwycięstwo nad samym sobą, które nie tylko wzmacnia nasze poczucie pewności, ale dostarcza również cennych informacji na temat naszych rzeczywistych możliwości. Niech duch fair play oraz spontaniczna radość ze sportowej walki towarzyszą wszystkim uczestnikom odbywających się w najbliższych dniach zawodów oraz dopingującym ich kibicom. Jestem przekonany, że udział w Ogólnopolskich Igrzyskach LZS jest wydarzeniem, które na stałe pozostanie w pamięci widzów i sportowców. Zawodnikom wszystkich dyscyplin życzę powodzenia, niech wasze marzenia zostaną przekute w realne sukcesy i pozwolą wam sięgać jeszcze wyżej.

Ze swej strony minister Jacek Sasin powiedział m.in.: Długo i piękna jest historia Ludowych Zespołów Sportowych. Wiele można by mówić o sukcesach sportowców, było wiele gwiazd, które rozpoczynały karierę w Ludowych Zespołach Sportowych, ale po co mówić o historii, ona toczy się na naszych oczach, wystarczy wspomnieć medale Wojciecha Nowickiego i Natalii Kaczmarek na toczących się mistrzostwach świata w lekkoatletyce. Życzę wszystkim sportowcom, aby poszli w ślady tych wspaniałych zawodników. Życzę wszystkim sportowcom, aby na tej arenie, podczas tych zawodów sukcesów było jak najwięcej, abyśmy mogli oklaskiwać wspaniałych mistrzów, podziwiać wspaniałe wyniki i osiągnięcia, żebyśmy mogli być dumni, a jestem przekonany, że tak właśnie będzie. Niech ta arena stanie się areną wspaniałych zmagań sportowych.

Następnie głos zabrali inni zaproszeni goście.
— Jest mi niezmiernie miło być tu z wami — stwierdził minister sportu i turystyki Adam Czartoryski. — Widzę tu, na tym otwarciu dużo młodzieży, co raduje moje serce — polska młodzież garnie się do sportu. W ostatnich latach Ludowe Zespoły Sportowe ogromnie się zaktywizowały, serdecznie za to dziękuję. Realizujecie wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystki szereg ważnych i ciekawych programów — organizator sportu, aktywna wieś, program Klub. Rząd polski i spółki skarbu państwa, jak nigdy przedtem zaangażowały się w budowę infrastruktury sportowe, szczególnie w małych miejscowościach. Zależy nam na rozwoju małych klubów. Podziękował prezesowi Mieczysławowi Kazimierzowi Baszko za zaproszenie i działalność na rzecz sportu. Wręczył mu także przyznany przez Ministra Sportu i Turystyki medal „Razem tworzymy polski sport”, na zakończenie swojego wystąpienia przeczytał fragment listu przysłanego przez ministra Kamila Bortniczuka.
— Wszyscy wiemy, że sport to zdrowie i uparte dążenie do celu, wytrwała praca, wszechstronny rozwój — powiedziała Bogusława Szczerbińska, wicewojewoda podlaska. Dodała, że Ludowe Zespoły Sportowe są widoczne, prężnie działają, a to wielka zasługa prezesa Mieczysława Kazimierza Baszko.
— To wielki zaszczyt, że możemy was gościć tutaj w Białymstoku, w stolicy naszego województwa. Życzę wam wielu sukcesów, co najmniej tylu medali, ile ma na swoim koncie obecny tutaj Wojciech Nowicki. Życzę wspaniałej rywalizacji i udanego pobytu w naszym regionie — podkreślał z kolei marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Marszałek przypomniał także, że łącznie z przyszłym rokiem na inicjatywy sportowe w Podlaskiem za kadencji obecnego zarządu przeznaczono 70 mln zł. To rekordowa kwota. — Bo sport to jest nasze dobro narodowe, nasze dziedzictwo, to, co mamy najlepsze — akcentował.
Jako ostatni głos zabrał prezes RG KZ LZS Mieczysław Kazimierz Baszko, który po przywitaniu gości, powitał również wszystkie delegacje wojewódzkich zrzeszeń LZS, sportowców i działaczy. Podziękował wszystkim za przybycie, a działaczom za przygotowanie swoich ekip do udziału w igrzyskach. Podkreślił, że bez ich zaangażowania, poświęcenia, polski sport byłby uboższy. Na zakończenie wygłosił tradycyjną formułę otwarcia igrzysk.

Ostatnim punktem programu było wręczenie pucharów i listów gratulacyjnych klubom LZS, które w tym roku obchodzą jubileusz 115-lecia, 110-lecia i 100-lecia. Piłka nożna to najpopularniejszy sport w Zrzeszeniu, większość kół LZS, które powstały w 1946 roku właśnie od tego sportu zaczynało swoją działalność. Wiele z nich istniało przed II wojną światową i po jej zakończeniu reaktywowało swoją działalność jako Ludowe Zespoły Sportowe. Na scenie w Białymstoku pojawili się przedstawiciele 24 wyróżnionych klubów. Oto lista nagrodzonych klubów:
115-lecie obchodzą:
- LKS 1908 Nędza, LKS Zabełków (woj. śląskie)
110-lecie obchodzi:
- GKS Zamek Gołańcz (woj. wielkopolskie)
100-lecie obchodzą:
- LKS Naprzód Jabłonowo Pomorskie (woj. kujawsko-pomorskie);
- LZS Polonia Nowe Kramsko (woj. lubuskie)
- LKS SOKÓŁ Dąbrówka Wielkopolska (woj. lubuskie)
- LKS Agrotex Milanów, ŁKS Orlęta Łuków, KS Wisła Puławy, TKS Tomasovia Tomaszów Lubelski, MKS Lewart Lubartów, MLKS Włodawianka Włodawa (wszystkie woj. lubelskie);
- LKS Czarnochowice, LKS Jordan Jordanów, LKS Słomniczanka Słomniki, MKS Kalwarianka Kalwaria, Zebrzydowska (wszystkie woj. małopolskie)
- LKS Błażowianka Błażowa (woj. podkarpackie)
- GKS Cartusia Kartuzy, KS Sokół Zblewo (oba woj. pomorskie)
- MKS Fortuna Wieleń, LKS Korona Bukowiec, KS Sokół Szamocin, GLKS Stella Białośliwie (wszystkie woj. wielkopolskie)
- BKS Tur Bielsk Podlaski (woj. podlaskie)
Fot. Piotr Januszewicz WMWP i Sylwia Krasowska Polskie Radio Białystok