
Zawody rekreacyjne oraz integracyjne rozgrywane na igrzyskach LZS zawsze budzą dużo emocji. Każda drużyna i każdy zawodnik reprezentujący swoje województwo daje z siebie wszystko, a nawet więcej. Zawody osób z niepełnosprawnością odbyły się w 25-26 sierpnia na stadionie BOSiR, a rekreacyjne na obiekcie sportowym MOSP. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w 9 konkurencjach, a osoby z niepełnosprawnościami w 4 konkurencjach lekkoatletycznych i w trzech rekreacyjnych.
W zawodach rekreacyjnych swoje reprezentacje wystawiły wszystkie wojewódzkie zrzeszenia LZS. Klasyfikację punktową wygrało woj. lubelskie, które o 5,5 punktów wyprzedziło woj. łódzkie, trzecie miejsce na podium zajęło woj. pomorskie, tracąc do lidera 10,5 punktów, a do drugiego miejsca 5 punktów. W pierwszej szóstce znalazły się jeszcze woj. śląskie, podlaskie i mazowieckie. Klasyfikację medalową również wygrało woj. lubelskie zdobywając 6 medali — 5 złotych i 1 srebrny, drugie było woj. łódzkie — 5 medali — 3 złote i 2 srebrne, trzecie woj. pomorskie także 5 medali — 2 złote, 2 srebrne i 1 brązowy. W sumie medale zdobyły wszystkie województwa.
Blok integracyjny wygrało woj. łódzkie przed śląskim i wielkopolskim, czwarte miejsce zajęło woj. podlaskie, a piąte woj. opolskie. Najwięcej medali wywalczyli zawodnicy z woj. łódzkiego — 13, do domu zawodnicy z woj. śląskiego zabrali 10 medali. Medale i upominki zawodnikom wręczała m.in. znakomita niegdyś kulomiotka Krystyna Danilczyk-Zabawska.
Do zobaczenia za rok! Gdzie? Wkrótce się dowiemy.
Piłka nożna 5-osobowa
Do turnieju kobiet zgłoszono 9 drużyn. Podzielono je we wstępnej fazie na dwie grupy — w grupie A było 5 zespołów, w grupie B 4. Grupę A wygrało woj. łódzkie wygrywając wszystkie mecze, drugie było woj. warmińsko-mazurskie. W grupie B triumfowało woj. małopolskie, które wygrało dwa mecze a jeden zremisowało, drugie miejsce zajęło woj. dolnośląskie, które również wygrało dwa mecze i jeden zremisowało (zadecydował lepszy stosunek bramek). Te cztery drużyny trafiły do półfinałów. Z rywalizacji odpadło woj. wielkopolskie, które zajęło 5 miejsce w grupie A i w całym turnieju zajęło 5 miejsce. W meczu o 7 miejsce zmierzyły się woj. podlaskie i lubelskie — 1:0 wygrało podlaskie, w meczu o 5 miejsce woj. opolskie pokonało 1:0 woj. mazowieckie.
W pierwszym półfinale województwo łódzkie wygrało z woj. dolnośląskim 3:0, w drugim warmińsko-mazurskie pokonało małopolskie 1:0. W meczu o trzecie miejsce i brązowy medal drużyna woj. małopolskiego w składzie: Dominika Kulpa, Katarzyna Chronowska, Izabela Janiczek, Wiktoria Rzepka, Gabriela Stalmach, Justyna Zelek, Gabriela Bienias i Paulina Waligóra pokonały 2:0 woj. dolnośląskie, w drużynie tej grały: Ilona Ozga, Renata Mieszkuć, Aleksandra Pawlos, Natalia Kapuścik, Agata Kacprzak, Joanna Seroka i Alicja Gadecka. W finale woj. łódzkie w składzie: Daria i Patrycja Dąbrowskie, Klementyna Kowalczyk, Karolina Rzepka, Julia Nejman, Karolina Grzywacz i Joanna Sieczkrek pokonało 6:2 woj. warmińsko mazurskie — Angelika Stanicka, Laura Białobrzeska, Alicja Chaberska, Julita Schodowska, Weronika Godlewska, Karolina Biernam, Dżesika Gutowska i Natalia Gołkowska.

Do turnieju mężczyzn zgłosiło się 13 drużyn, podzielono je na 4 grupy — trzy grupy po trzy drużyny i jedna z 4 zespołami. Grupę A wygrało woj. śląskie przed wielkopolskim, grupę B mazowieckie przed podlaskim, grupę C łódzkie przed warmińsko-mazurskim i grupę D świętokrzyskie przed pomorskim. W ten sposób wyłoniono ćwierćfinalistów, pozostałe drużyny grały o miejsca 9-12, a drużyna, która w grupie A zajęła 4 miejsce uplasowała się w całym turnieju na 13 miejscu.
W ćwierćfinale woj. śląskie pokonało podlaskie 2:1, mazowieckie po rzutach karnych wygrało z wielkopolskim, rzuty karne rozstrzygnęły także mecz pomiędzy woj. opolskim i małopolskim, lepsze okazało się małopolskie, w czwartym meczu woj. podkarpackie pokonało lubelskie. W półfinałach woj. łódzkie wygrało 5:2 z mazowieckim, a warmińsko-mazurskie 2:1 ze śląskim. W meczu o trzecie miejsce po bardzo emocjonującym meczu woj. mazowieckie w składzie: Krzysztof Jankowski, Konrad Sieciński, Bartosz Śmigrodzki, Kamil Witkowski, Jakub Turowski, Jakub Zawadzki, Jakub Konic i Robert Kwiatkowski pokonało po rzutach karnych woj. śląskie — Konrad Galant, Oskar Duda, Maciej Szymczyk, Michał Hogza, Maciej Niezabitowski, Jan i Damian Kowalczyk oraz Tomasz Gęsiar. W finale woj. łódzkie — Jakub Paduch, Michał Budzyński, Wojciech Pęczek, Filip Mierzyński, Piotr Wrzesiński, Wiktor Kaczmarczyk, Tobiasz Krzysztofik — pokonało również po rzutach karnych woj. warmińsko-mazurskie w składzie: Daniel Busk, Romuald i Mateusz Ogonowski, Bartosz Kolanko, Krzysztof Kostrzewa, Patryk Markiewicz, Paweł Banasiak i Marcin Masłowski.
Piłka siatkowa 3-osobowa
Do turnieju kobiet zgłoszono 10 drużyn, podczas odprawy technicznej przyjęto następujący system rozgrywek: najpierw każdy z każdym w dwóch grupach 5 drużynowych, do półfinałów awansuję dwie pierwsze drużyny z grupy i grają A1:B2 i B1:A2. Drużyny, które zajmą trzecie miejsca w grupie grają o 5 miejsce, czwarte miejsce w grupie grają o 7 miejsce, a piąte miejsce w grupie grają o 9 miejsce.
Grupę A wygrało woj. lubelskie, drugie miejsce zajęło woj. śląskie, w grupie B najlepsze było woj. zachodniopomorskie przed dolnośląskim. W pierwszym półfinale woj. lubelskie pokonało woj. dolnośląskie 2:0, w drugim woj. zachodniopomorskie wygrało z woj. śląskim 2:1. W meczu o trzecie miejsce po bardzo zaciętym meczu Aleksandra Staniewska, Aneta Grabińska, Aleksandra Deska i Wiktoria Kozik z woj. śląskiego pokonały 2:1 drużynę z woj. dolnośląskiego grającą w składzie: Elżbieta Talarska, Alicja Gaik, Kamila Regnowska i Anna Mieczkowska. W finale siatkarki z woj. lubelskiego — Marta Chwała, Justyna Tyska, Aleksandra Tabaczuk i Diana Romaszko — bez problemów wygrały 2:0 z reprezentantkami woj. zachodniopomorskiego — Agnieszka Brzostek, Karolina Lasak, Maria Wolak i Karolina Bielak-Majchrzak.

Do turnieju mężczyzn zgłosiło się 12 drużyn, postanowiono, że zespoły zostaną podzielone na cztery grupy 3 drużynowe, w których rozegrają mecze systemem każdy z każdym. Z każdej grupy wychodzą 2 pierwsze drużyny, które następnie rozegrają turniej systemem play-off. Drużyny które zajmą 3 miejsca w grupie grają o miejsca 9-12.
W grupie A dwa pierwsze miejsca zajęły zespoły w woj. mazowieckiego i śląskiego, w grupie B były to drużyny z woj. podlaskiego i opolskiego, w grupie C — łódzkiego i pomorskiego, w grupie D — wielkopolskiego i dolnośląskiego. W pierwszym meczu ćwierćfinałowym woj. opolskie po bardzo zaciętym meczu pokonało woj. mazowieckie 2:1, w drugim meczu również zakończonym wynikiem 2:1 woj. podlaskie pokonało śląskie, w trzecim woj. łódzkie wygrało 2:0 z dolnośląskim a w ostatnim ćwierćfinale woj. wielkopolskie również wygrało 2:0 z pomorskim. W meczach półfinałowych dwa razy padły wyniki 2:0 — w pierwszym meczu woj. opolskie pokonało łódzkie, w drugim podlaskie wygrało z wielkopolskim. W meczu o trzecie miejsce spotkały się drużyny z woj. łódzkiego i wielkopolskiego, wygrało woj. łódzkie 2:0 grając w składzie: Hubert Boguś, Kamil Nowakowski, Adam Głowacki i Oskar Pałubski, w drużynie przeciwnej grali: Szymon Kowalski, Kacper Laskowski i Kamil Kaźmierczak. W meczu o pierwsze miejsce rywalizowały dnu woj. podlaskiego i opolskiego. Ku uciesze miejscowych kibiców, po bardzo emocjonującym meczu wygrali gospodarze igrzysk 2:1, którzy grali następującym składzie: Andrzej Gilewski, Marcin Skutnik, Paweł Wołkowski i Marcin Andrzejewicz, woj. opolskie reprezentowali — Grzegorz Włodarczyk, Sebastian Banaś, Krzysztof Taraszkiewicz i Łukasz Klepacki.
Koszykówka drużyn 3-osobowaych
Do turnieju kobiet zgłoszono tylko 5 drużyn, obowiązywał więc system każdy z każdym. Pierwsze miejsce zajęła drużyna woj. pomorskiego wygrywając wszystkie mecze, grała w składzie: Estera Głuszek-Lewandowska, Agnieszka Saidowska, Dorota Hibner i Agnieszka Wanta. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z woj. śląskiego, która wygrała trzy mecze, grała w składzie: Julia Rek, Agata Kotonowicz, Ewelina Stefani i Klaudia Rama. Na podium stanęła też drużyna z woj. mazowieckiego w składzie: Zyta Tomasik, Olga Wąsicka i Zuzanna Kwiecień. Czwarte miejsce zajęła drużyna z woj. łódzkiego, a piąte podlaskiego.
W turnieju mężczyzn startowało 7 drużyn, jego przebieg był nieco inny niż u kobiet. Drużyny najpierw podzielono na dwie grupy. W grupie A gdzie grały trzy drużyny najlepsza okazała się reprezentacja woj. śląskiego, drugie miejsce zajęło woj. mazowieckie, w grupie B czterozespołowej wygrała reprezentacja woj. lubelskiego przed opolskim. W pierwszym meczu półfinałowym dość wyraźnie woj. lubelskie pokonało mazowieckie, a w drugim po zaciętym boju opolskie wygrało ze śląskim tylko jednym punktem. W meczu o trzecie miejsce śląskie w składzie: Michał Skalik, Paweł Gałka, Janusz Sośniak i Tomasz Nogalski pokonało woj. mazowieckie — Igor Suliński, Jakub Karaszewski, Rafał Lewandowski i Jakub Wolski. W finale woj. lubelskie — Damian Staskiewicz, Michał Okupny, Filip Przednówek i Paweł Siewk zdecydowanie wygrało z woj. opolskim — Michał Wąsik, Sebastian Górecki, Dominik Wieczorek i Paweł Szwonder.

Przeciąganie liny
Konkurencję rozegrano systemem pucharowym, mecz do dwóch wygranych. Obowiązywało obuwie sportowe o płaskich podeszwach. Uczestnicy nie mogli używać żadnego rodzaju rękawiczek. Drużyna liczyła 5 osób. Rywalizacja ta na każdych igrzyskach wzbudza największe emocje i ściąga wielu kibiców.
W turnieju kobiet startowało 8 drużyn. Po raz, już trudno zliczyć który, konkurencję tę wygrało woj. lubelskie w składzie: Agnieszka Gajda, Sylwia Serba, Wiesława Jurkiewicz, Beata Lewandowska i Małgorzata Szozda. Drugie miejsce zajęło województwo pomorskie — Klaudia Cholewińska, Wiesława Sampolska, Estera Głuszek, Agnieszka Hoeft i Magdalena Lilla. Na najniższym stopniu podium stanęły zawodniczki z woj. śląskiego Małgorzata Zając, Teresa Kubat, Patrycja Kiedryn, Beata Wodyńska i Karina Cynkowska.
W turnieju mężczyzn rywalizowało 11 drużyn. I tu podobnie jak u kobiet wygrało woj. lubelskie, które od lat dominuje na igrzyskach. W tym roku w skład drużyny wchodzili: Krzysztof Majdański, Andrzej Panasiński, Dariusz Koprowski, Mariusz Bondyra i Michał Żuk. Drugie miejsce zajęło woj. pomorskie — Daniel Kamela, Rafał Głodowski, Grzegorz Stemplowski, Piotr Markowski i Tomasz Pułturzycki. Na trzecim stopniu podium stanęła drużyna woj. podlaskiego — Łukasz Baranowski, Antonie Pieczulas, Tomasz Niedźwiedzki, Karol Sawicki i Mariusz Tarasiewicz.

Trójbój władz
W tej konkurencji drużyna wojewódzka składała się z trzech osób — pracownik samorządowy (gminy, powiatu, województwa), członek Rady Wojewódzkiej Z LZS, działacz samorządowy (radny gminy, powiatu, województwa lub parlamentarzysta). Rywalizowali w strzałach na bramkę, rzutach lotką do celu i strzelaniu z wiatrówki. O miejscu drużyny decydowała łączna suma punktów zdobytych przez 3 zawodników we wszystkich konkurencjach (nie punktują oddzielnie pojedyncze konkurencje). W każdej konkurencji drużyna mogła zdobyć maksymalnie 150 pkt.
Startowało 16 drużyn. Na najwyższym stopniu podium stanęli reprezentanci woj. lubuskiego — Kazimierz Milanowski, Piotr Zalisz i Jarosław Sadowski uzyskując razem 364 punkty, tylko o 3 mniej zdobyli zawodnicy z woj. kujawsko-pomorskiego w składzie: Jerzy Wysoki (prezes K-P Zrzeszenia LZS), Marcin Chojnicki i Sebastian Lewandowski. Trzecie miejsce zajęli reprezentanci woj. łódzkiego — Andrzej Gudzio, Konrad Gwóźdź i Zdzisław Wawrzewski (dwaj ostatni to wiceprzewodniczący Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Łodzi) zdobywając 350 punktów.
W rzutach lotką do celu najlepsza okazała się drużyna z woj. pomorskiego w składzie: Janusz Sampolski, Karol Lipski i Jan Trofimowicz (wiceprzewodniczący Pomorskiego Zrzeszenia LZS). Strzały na bramkę najlepiej wykonywali zawodnicy z woj. lubuskiego. Strzelanie z wiatrówki wygrało woj. lubelskie — Dariusz Piwoński, Tomasz Łukasiak, Wojciech Lembrych.

Wyciskanie odważnika kobiet
Konkurencję rozegrano w kategorii wagowej do 70 kg i + 70 kg. Przeprowadzono ją w pozycji siedząc na taborecie. Zawodniczki wyciskały lewą lub prawą ręką odważnik na wyprostowane ramię, drugą rękę trzymały na kolanie. Odważnik ważył 10 kg. O kolejności decydowała ilość zaliczonych podniesień. W kategorii wagowej do 70 kg rywalizowało 9 zawodniczek. Najlepsza okazała się Alicja Banaś z woj. wielkopolskiego, która wycisnęła odważnik 29 razy, 25 razy uczyniła to Inez Szymańska z woj. dolnośląskiego, 23 wyciśnięcia zaliczyła Magdalena Janczak z woj. pomorskiego. W kategorii +70 kg startowało 8 zawodniczek. Rewelacyjny wynik uzyskała prawdziwa „siłaczka” Anita Rygał z woj. Śląskiego, która wycisnęła odważnik 80 razy! Drugie miejsce zajęła Barbara Bochniak z woj. dolnośląskiego — 47 wyciśnięć, trzecie Danuta Chylicka z woj. mazowieckiego — 35.

Wyciskanie odważnika mężczyzn
Konkurencja rozegrano w kategorii wagowej do 85 kg i + 85 kg. W tej pierwszej rywalizowało 10 zawodników. Pierwsze miejsce zajął Adam Kozyra woj. lubelskiego — 67 wyciśnięć, drugi był Radosław Paciejewski z woj. zachodniopomorskiego — 41 (syn wiceprezesa Zachodniopomorskiego Zrzeszenia LZS Tomasza, którego ojciec mocno dopingował, a upust swojej radości dał na Facebook’u), trzecie miejsce zajął Łukasz Czajkowski z woj. opolskiego — 40 wyciśnięć. Rywalizacja tych dwóch ostatnich zawodników wysoko podniosła emocje kibiców.
W drugiej kategorii wagowej kandydat do zwycięstwa był jeden — siłacz z Pomorza Marian Dorawa. Wszyscy wiedzieli, że będzie to ponad 100 wyciśnięć, ale ile dokładnie? Uczynił to 120 razy i oczywiście wygrał. Drugie miejsce zajął Grzegorz Kozyra z woj. lubelskiego — też dobry wynik 85 wyciśnięć, trzeci był Mariusz Labiszak z woj. dolnośląskiego — 68 wyciśnięć.

Konkurs wiedzy o województwie podlaskim
Jeszcze całkiem niedawno jednym z bloków na igrzyskach była turystyka, jednak od kilku lat rozgrywany jest tylko konkurs wiedzy o województwie, na terenie którego odbywają się igrzyska. W tegorocznym konkursie startowało 14 zawodników (po jednym z województwa) — swojego przedstawiciela nie miało woj. opolskie, a woj. podlaskie było wyłączone z konkursu. Uczestnicy odpowiadali pisemnie na 20 pytań, mieli na to 20 minut. Konkurs wygrał Paweł Lewiak z woj. łódzkiego (dobrze znany z Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Krajoznawczo-Turystycznej, którą wygrał nie jeden raz), drugie miejsce zajął Tadeusz Lis z woj. podkarpackiego (również uczestnik tej olimpiady), trzecia była Anna Steckiewicz z woj. świętokrzyskiego (także stała uczestniczka naszej ogólnopolskiej olimpiady).
Blok integracyjny
W bloku integracyjnym startują osoby z niepełnosprawnością intelektualną. W tym roku na igrzyska swoje reprezentacje przywiozło 5 województw: łódzkie, opolskie, śląskie, wielkopolskie oraz podlaskie. Dla uczestników przygotowano cztery konkurencje lekkoatletyczne i 3 rekreacyjne.

Lekkoatletyka
Pierwsza konkurencja to bieg na 60 m oddzielnie kobiet i mężczyzn. W biegu kobiet najszybsza okazała się Agnieszka Janota z woj. wielkopolskiego, drugie miejsce zajęła Marta Telesz z woj. opolskiego, a trzecie Karina Kniła z woj. wielkopolskiego. W biegu mężczyzn najlepszy był Łukasz Poluszczyk z woj. łódzkiego, drugie miejsce zajął Bożydar Stolarczyk z woj., śląskiego, trzecie Daniel Przybyła z woj. opolskiego.
W biegu na 400 m kobiet zwyciężyła Marta Telesz z woj. opolskiego, druga była Magdalena Zawodzińska, trzecia Anna Drzazga — obie z woj. łódzkiego. Wśród mężczyzn wygrał Daniel Przybyła z woj. opolskiego, drugi był Łukasz Poluszczyk, trzeci Miłosz Sadziński — obaj woj. łódzkie.
Skok w dal kobiet wygrała Agnieszka Janota, druga była Marta Telesz, trzecia Joanna Gołuch z woj. śląskiego. W skoku w dal mężczyzn najlepszy był Bożydar Stolarczyk, drugie miejsce zajął Łukasz Poluszczyk, trzecie Robert Droziński z woj. podlaskiego.
Ostatnią konkurencją był rzut piłką lekarską. Wśród kobiet najlepiej poradziła sobie Katarzyna Pawlus woj. śląskie, druga była Magdalena Zawodzińska, trzecia Jadwiga Drzazga z woj. łódzkiego. Wśród mężczyzn wygrał Łukasz Poluszczyk, drugi był Ireneusz Kąkol z woj. śląskiego, trzeci jego kolega z drużyny Marcin Socha.

Rekreacja
Pierwszą konkurencją był rzut do kosza. Wśród kobiet najlepsza była Katarzyna Pawlus, drugie miejsce zajęła Magdalena Zawodzińska, trzecie Jolanta Robotnikowska z woj. wielkopolskiego. Wśród mężczyzn wygrał Mariusz Zawadzki, drugi był Kamil Wronowski, trzeci Jacek Prokorym — wszyscy woj. podlaskie.
W drugiej konkurencji — rzut lotką — wśród kobiet wygrała Joanna Gołuch, drugie miejsce zajęła Marta Telesz, trzecie Magdalena Zawodzińska, wśród mężczyzn najlepszy był Witold Pawlak z woj. wielkopolskiego, drugie miejsce zajął Paweł Zakrajda z woj. łódzkiego, trzecie Paweł Ulichnowski z woj. wielkopolskiego.
Ostatnią konkurencję, rzut ringo wygrała Katarzyna Janik z woj. woj. śląskiego, druga była Magdalena Zawodzińska, trzecia Agnieszka Janota, wśród mężczyzn najlepszy był Kamil Wronowski, drugie miejsce zajął Grzegorz Piktel z woj. podlaskiego, trzecie Marcin Socha z woj. śląskiego.


Impreza dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki