Od kilku miesięcy we wszystkich województwach realizowany jest program pn. Aktywna Wieś — to festyny sportowo-rekreacyjne dla wszystkich chętnych mieszkańców wsi, ze szczególnym uwzględnieniem członków Ludowych Zespołów Sportowych. Towarzyszą im występy zespołów ludowych, dzieci z kółek zainteresowań w gminnych ośrodkach kultury, wystawy rękodzieła, promocja zdrowego stylu życia czy konkursy kulinarne. W organizację imprez zaangażowane są oprócz naszych klubów, wojewódzkich, gminnych i powiatowych zrzeszeń LZS także Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne i lokalne samorządy. We wrześniu tuż przed II Ogólnopolskimi Igrzyskami Aktywna Wieś w Augustowie (15-17 września) imprezy lokalne odbyły się m.in. w Tucholi, woj. kujawsko-pomorskie, Wiśniowej, woj. małopolskie, Dobrzeniu Wielkim, woj. opolskie, Biewrzniku, woj. zachodniopomorskie i Nowej Bystrzycy, woj. dolnośląskie. Poniżej krótkie relacje z tych imprez.
Wiśniowa
W dniach 9-10 września w Wiśniowej obył się IV Festiwal Sportowy im. Kazimierza Bubuli, którego istotnym elementem były zawody z cyklu Aktywna Wieś. Zmarły w 2002 roku Kazimierz Bubula zapisał się w pamięci lokalnej społeczności jako znakomity trener, nauczyciel i wychowawca, założyciel klubu LKS Markam Wiśniowa Osieczany, który z wielką pasją propagował sport wśród dzieci i młodzieży. By uczcić jego pamięć i utrwalić dokonania Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wiśniowej oraz Jego rodzina przy współpracy wielu instytucji i organizacji organizuje co roku pełen atrakcji festiwal sportowy. Podobnie było i w tym roku. W różnego rodzaju zawodach wzięło udział ponad 800 osób, a były to turnieje: piłkarski, tenisa stołowego, szachowy, siatkówki, biegi przełajowe dla dzieci i dorosłych, cross biegowy, ekstremalny bieg z przeszkodami dla dzieci czy zawody na nartorolkach. Dla osób dorosłych w ramach Aktywnej Wsi przeprowadzono 5 konkurencji rekreacyjnych — slalom taczką z kostką słomy, s z oponą samochodową, bieg z workiem ziemniaków (30 kg), rzut podkową oraz kręgle.
Tuchola
W dniach 2-3 września Tuchola gościła uczestników Wojewódzkich Igrzysk Sportowo-Rekreacyjnych „Aktywna Wieś 2023”. Pierwszego dnia, po zakwaterowaniu i odprawie technicznej odbył się spacer po mieście z przewodnikiem Markiem Wolskim. Uczestnicy poznali historię Tucholi od okresu przed krzyżackiego, jego lokacji, udziału w wielkiej wojnie polsko-krzyżackiej 1409-1411, zaborów, I wojny światowej — niemiecki obóz jeniecki oraz osób zasłużonych w jego historii. Drugiego dnia już od rana mieli możliwość zapoznania się i wykonania strzałów z łuku bloczkowego, sportowego oraz broni pneumatycznej (rewolwer, wiatrówka z lunetą). Następnie rozegrano 7 konkurencji rekreacyjnych. W sadzeniu ziemniaków do kopca najlepsza okazała się gmina Osie i Gąsawa, w jeździe na hulajnodze — Gąsawa, w slalomie z taczką słomy — gmina Osie i Gąsawa, w rzucie podkową Sępólno i Łysomice, w strzelaniu karnych — Osie, w corn hole — Osielsko, w rzucie lotką — Gąsawa i Ostromecko.
Nowa Bystrzyca
W dniach 1-3 września w Nowej Bystrzycy w powiecie kłodzkim Dolnośląskie Zrzeszenie LZS zorganizowało Samorządowo-Sołecki Rekreacyjny Turniej Wsi „Aktywna Wieś — Sportowe Weekendy na Wsi”. Swoje reprezentacje przysłało 20 powiatów, w ich skład wchodzili radni, sołtysi, przedstawiciele rad sołeckich, pracownicy samorządu lokalnego, członkowie gminnych i powiatowych rad Zrzeszenia LZS i ich rodziny. Warto nadmienić, że turnieje środowiskowe, powiatowe i strefowe odbyły się w terminach, miejscach i według regulaminów opracowanych przez lokalnych organizatorów. W Nowej Bystrzycy odbył się finał wojewódzki tych zmagań. Rywalizowano w takich konkurencjach jak: kręgle, strzelanie z wiatrówki, rzut lotką do tarczy, strzały na bramkę, chód na nartach 4-osobowych i rzut frisbee. Klasyfikację generalną wygrała drużyna PZ LZS Lwówek Śląski przed Gminą Jeżów Sudecki i Gminą Oława. Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe puchary w punktacji generalnej i w poszczególnych konkurencjach, zwycięskie zespoły otrzymały również medale.
Biewrznik
2 września w Biewrzniku w parku gminnym odbyła się trzecia w woj. zachodniopomorskim impreza pod hasłem „Aktywna Wieś”. Był to XI Dożynkowy Turniej Sołectw „Koła Gospodyń Wiejskich na start” O Złote Radło. Turniej odbywał się podczas gminnych dożynek… kapuścianych. To był dzień pełen atrakcji. Wszystko zaczęło się od mszy świętej w intencji pomyślnych plonów i wszystkich rolników. Po niej i obrzędzie dożynkowym korowód z wieńcami prowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie przeniósł się do parku gminnego w Bierzwniku, gdzie były występy wspomnianego wyżej zespołu oraz lokalnych artystek i zaproszonych zespołów. Dla uczestników była strefa bezpłatnych zabaw dla najmłodszych: dmuchańce, malowanie twarzy, animacje ruchowe; strefa gastronomiczna, lokalni wystawcy, stoiska z zabawkami, wyroby handmade. Nie zabrakło sektora, gdzie każdy miał możliwość degustacji potraw przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Wieczorną atrakcją była zabawa taneczna.
Wielu kibiców i uczestników zgromadziły też zawody sportowe. Skoro były to dożynki kapuściane, to zdrowe warzywo musiało pojawić się w konkurencjach rekreacyjnych — był więc transport kapusty i zwóz kapusty, a także bieg w spodniach, rzut podkową, strzelanie z wiatrówki, obieranie jabłka czy rozładunek ziemniaków po rynienkach. Najlepsze sołectwa otrzymały puchary oraz bony towarowe.
Organizatorami imprezy byli m.in.: Gminne Centrum Sportu i Rekreacji, Gminny Ośrodek Kultury, Gmina Bierzwnik oraz Zachodniopomorskie Zrzeszenie LZS, a głównym szefem był Witold Wajda z zespołem.
Dobrzeń Wielki
2 września w Dobrzeniu Wielkim, odbyła się druga impreza..Aktywna Wieś” w woj. opolskim — pierwsza miała miejsce w Racławicach Śląskich w powiecie prudnickim. Organizatorzy zapewnili uczestnikom mnóstwo atrakcji. Przeprowadzono 10 konkurencji rekreacyjnych, takich jak: slalom z taczką słomy, rzut podkową do celu, kręgle, slalom z oponą samochodową, bieg z workiem ziemniaków, labirynt, „Jak Wojtek został strażakiem”, nowe źródło finansowania (wybieranie monet z koryta), czy rzuty karne. We wszystkich konkurencjach za miejsca 1-3 uczestnicy otrzymali medale, chętni, którzy wzięli udział we wszystkich konkurencjach otrzymali dyplom. Z kolei zwycięzcy konkurencji nr. 8, czyli nowe źródło finansowania, otrzymali pamiątkowe puchary oraz tytuły „Mistrzyni Mistrzyń” i „Mistrz Mistrzów” festynu „Aktywna Wieś 2023”. Wszystkim czas umilała orkiestra Select-Band, wystąpiły także mażoretki.
To wydarzenie rozpoczęło się już w zasadzie wczoraj, ponieważ odbył się turniej piłki siatkowej na trawie. Było to preludium do dzisiejszego dnia — powiedział lokalnej prasie Gerard Halama, przewodniczący Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Opolu. — Uważam, że Dobrzeń Wielki to najpiękniejsze miejsce do organizowania takich inicjatyw. Jest to dla nas podwójny powód do świętowania, ponieważ w tym roku, jako Gminne Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Dobrzeniu Wielkim, obchodzimy swoje 45-lecie.
Impreza dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki