Skip to main content

XXIII Otwarte Mistrzostwa Polski Zrzeszenia LZS juniorów i młodzików w kajakarstwie. Ogólnopolskie Regaty Kajakowe Dzieci o Puchar Ziemi Wolsztyńskiej — Wolsztyn 2023

Po raz kolejny Wolsztyn gościł Mistrzostwa Polski Zrzeszenia LZS juniorów i młodzików w kajakarstwie. Zawody, które odbyły się w dniach 15-16 września miały otwartą formułę, startowali także zawodnicy z klubów niezrzeszonych w LZS. Już tradycyjnie w Wolsztynie mistrzostwom towarzyszyły Ogólnopolskie Regaty Kajakowe Dzieci o Puchar Ziemi Wolsztyńskiej. Pogoda sprzyjała więc zawody przeprowadzono szybko i sprawnie. W mistrzostwach wzięli udział zawodnicy z 10 klubów Zrzeszenia reprezentujących 6 województw. Klasyfikację klubową wygrali gospodarze UMKS Zryw Wolsztyn zdobywając 166 punktów, drugie miejsce zajął KST Włókniarz Chełmża 90 pkt, trzecie MKS Czechowice-Dziedzice 72 pkt. Klasyfikację wojewódzką wygrało wielopolskie, przed kujawsko-pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i dolnośląskim. Klasyfikację klubową w Ogólnopolskich Regatach Kajakowych Dzieci o Puchar Ziemi Wolsztyńskiej wygrał UMKS Zryw Wolsztyn przed G’Power Gorzów i MOSW Choszczno — w sumie w regatach uczestniczyły dzieci z 12 klubów. W mistrzostwach udział wzięło kilkoro zawodników, którzy mają na swoim koncie już sporo sukcesów na mistrzostwach Polski, na OOM czy też na ostatnich międzynarodowych zawodach „Nadziei olimpijskich”, które kilka dni temu odbyły się w Poznaniu, na Malcie. Należą do nich m.in. Mateusz Nieborak, Kacper Jastrząb z UMKS Zryw Wolsztyn, Igor Puzoń, Jakub Matulewicz, Patryk Stanoch z MKS Czechowice-Dziedzice, Zofia Więcławska, Jagoda Stodulska z KST Włókniarz Chełmża.

Organizatorem mistrzostw i regat byli Krajowe Zrzeszenie LZS i Wielkopolskie Zrzeszenie LZS przy współpracy Powiatowego Zrzeszenia LZS w Wolsztynie, klubu UMKS Zryw Wolsztyn, Burmistrza Wolsztyna, Powiatu Wolsztyńskiego, Wielkopolskiego Związku Kajakowego. Partnerem wydarzenia było PZU S.A. — Dobra Drużyna PZU — partner strategiczny KZ LZS. Impreza została dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Puchary i medale wręczali zawodnikom m.in. starosta wolsztyński Jacek Skrobisz, Tomasz Spiralski zastępca burmistrza Wolsztyna, Marek Szymankiewicz, prezes UMKS Zryw Wolsztyn oraz Robert Skrzypczak, sekretarz Rady PZ LZS w Wolsztynie. Relację z mistrzostw przedstawiła TVP3. Poniżej wyniki mistrzostw.

Junior, juniorka

Wyścig juniorów K1 na 1000 m wygrał Jakub Mińczuk UKS Koszałek-Opałek Węgorzewo i został mistrzem Zrzeszenia, wicemistrzem został Kacper Jastrząb UMKS Zryw Wolsztyn, który przypłynął na trzeciej pozycji, brązowy medal wywalczył Emil Juchtowski Włókniarz Chełmża — na mecie 6. Startowało 12 zawodników, w tym 7 z klubów LZS.

W wyścigu K2 juniorów na 1000 m uczestniczyły 4 osady, w tym 3 z naszych klubów. Mistrzami zostali Kacper Jastrząb i Filip Kujawa UMKS Zryw Wolsztyn, wicemistrzami Michał Matwiejczyk i Jakub Mińczuk UKS Koszałek Węgorzewo (na mecie trzecie miejsce), brązowy medal wywalczyli Emil Juchtowski i Dominik Zieliński Włókniarz Chełmża.

W wyścigu juniorek K1 na 1000 m startowało 5 zawodniczek, w tym 3 z klubów LZS. Mistrzynią została Zofia Więcławska Włókniarz Chełmża, wicemistrzynią Zuzanna Wojciechowska UKS Koszałek-Opałek Węgorzewo, brązowy medal wywalczyła Wiktoria Piasecka Włókniarz Chełmża.

W wyścigu K2 juniorek na 1000 m startowały tylko 2 osady. Wyścig wygrały Wiktoria Piasecka i Zofia Więcławska Włókniarz Chełmża, drugie miejsce zajęły Julia Seliwańska i Wiktoria Konopska G’Power Gorzów.

Junior młodszy, juniorka młodsza

W wyścigu K1 juniorów młodszych na 1000 m uczestniczyło 20 zawodników, w tym 13 z naszych klubów. Mistrzem został Mikołaj Kaźmierczak UMKS Zryw Wolsztyn (na mecie drugi), wicemistrzem jego kolega klubowy Tomasz Nieborak (na mecie 6), brązowy medal zdobył Patryk Stanoch MKS Czechowice-Dziedzice (na mecie 7). Wyścig wygrał Mateusz Kubalski z G’Power Gorzów.

W wyścigu juniorów młodszych C2 na 1000 m startowały tylko dwie osady — wygrali zawodnicy z MKS Czechowice-Dziedzice Jakub Matulewicz i Igor Puzon.

W wyścigu K2 na 1000 m juniorów młodszych startowało 7 osad, w tym 5 z klubów Zrzeszenia. Mistrzami zostali Patryk Stanoch i Bartosz Witoszek MKS Czechowice-Dziedzice (3 miejsce na mecie), wicemistrzami Wojciech Przybyła i Mateusz Nieborak UMKS Zryw Wolsztyn (4 miejsce), brązowy medal wywalczyli Dawid Miński i Szymon Wawrzyniak UKS Błyskawica Rokietnica (5 miejsce). Wyścig wygrali Mateusz Kubalski i Paweł Szot G’Power Gorzów.

W wyścigu K2 juniorek młodszych na 1000 m starowały 2 osady, obie z klubów Zrzeszenia. Wygrały zawodniczki UKS Copal Trzcianka Karolina Zapała i Julia Piasecka, drugie miejsce zajęły Natalia Szczepaniak i Anastazja Safarova UMKS Zryw Wolsztyn.

W wyścigu K1 juniorek młodszych na 1000 m startowało 6 zawodniczek, z czego 5 z klubów LZS. Mistrzynią została Natalia Szczepaniak UMKS Zryw Wolsztyn, wicemistrzynią Zuzanna Przybył MOSW Choszczno, brązowy medal wywalczyła jej koleżanka klubowa Maria Wasielewska.

Wyścigu C1 juniorek młodszych startowały tylko trzy zawodniczki, w tym jedna z klubu LZS. Mistrzynią zrzeszenia została Jagoda Stodulska, która na mecie była druga, wyścig wygrała Amelia Turczyk z KKS Nowa Sól.

W wyścigu juniorów młodszych C1 na 1000 m startowało 6 zawodników, w tym 4 z naszych klubów. Mistrzem został Igor Puzon MKS Czechowice-Dziedzice, wicemistrzem jego kolega klubowy Jakub Matulewicz (na mecie trzeci), brązowy medal wywalczył Bartosz Tryba WKSW Wrocław.

Młodzik, młodziczka

W wyścigu C1 młodzików (rocz. 2009) na 1000 m startowało 6 zawodników, w tym jeden z LZS i to zwycięzca — Bartosz Osiński Włókniarz Chełmża.

W wyścigu K1 młodzików (rocz. 2009) na 1000 m startowało 19 zawodników, w tym 14 z naszych klubów. Mistrzem został Jakub Derda UKS Zalew Jerzykowo (trzeci na mecie), wicemistrzem Szymon Witkowski MKS Czechowice-Dziedzice (4 na mecie), brązowy medal wywalczył Leonid Liuliajew UKS Błyskawica Rokietnica (5 na mecie). Wyścig ten wygrał Maciej Bargiel z G’Power Gorzów.

W wyścigu młodzików (rocz. 2009-2011) C1 na 1000 m startowało 7 zawodników, wygrał go Wojciech Miśkiewicz Posania Poznań, jedyny przedstawiciel LZS Norbert Wiśniewski Włókniarz Chełmża zajął 5 miejsce zostając mistrzem.

Wyścig młodziczek (rocz. 2009) K1 na 1000 m wygrała Kinga Chojnacka z UMKS Zryw Wolsztyn, druga była jej koleżanka klubowa Martyna Kowalska, na podium mistrzostw LZS stanęła także trzecia zawodniczka Zrywu Zuzanna Tomys, która na mecie była szósta. Startowało 11 zawodniczek, w tym 8 z naszych klubów.

W wyścigu młodziczek (rocz. 2009-2011) C1 na 1000 m startowały 4 zawodniczki, w tym tylko jedna z naszego klubu Anna Silivalenko WKSW Wrocław.

W wyścigu młodziczek (rocz. 2010) K1 na 1000 m startowało aż 17 zawodniczek, w tym 10 z klubów Zrzeszenia. Pierwsze miejsce zajęła Antonina Pańczyszyn UMKS Zryw Wolsztyn, druga była jej koleżanka klubowa Maja Szczepaniak, na podium stanęła jako brązowa medalistka mistrzostw LZS Natalia Przybyła również z Wolsztyna, która przypłynęła jako czwarta.

W wyścigu młodzików (rocz. 2009-2011) C2 na 1000 startowało 5 osad, w tylko jedna z LZS — byli to Norbert Wiśniewski i Bartosz Osiński z Włókniarza Chełmża. Wyścig wygrali Ivan Mielnychuk i Kacper Ratajczak Posania Poznań.

W wyścigu młodzików (rocz. 2011) K1 1000 m startowało 15 zawodników, w tym 8 z klubów LZS — mistrzem został Artur Świerkot MKS Czechowice-Dziedzice (w wyścigu drugi), wicemistrzem Olaf Dorniak UKS Copal Trzcianka, brązowy medal wywalczył Kellner Fronczewski UKS Błyskawica Rokietnica (na mecie szósty), wyścig wygrał Mikołaj Kleist G’Power Gorzów.

Wyścig młodziczek (rocz. 2011) K1 na 1000 m wygrała Anna Zapała UKS Copal Trzcianka, druga była Shila Darmetko UKS Zalew Jerzykowo, trzecia Julia Makuracka Włókniarz Chełmża. Startowało 14 zawodniczek, w tym 9 z klubów Zrzeszenia.

W wyścigu młodzików (rocz. 2010) K1 na 1000 m startowało aż 30 zawodników, w tym 17 z klubów Zrzeszenia. Wyścig wygrał Maciej Klukowski Włókniarz Chełmża, drugi był Stanisław Niegolewski UKS Zalew Jerzykowo, na trzecim stopniu podium w mistrzostwach stanął Jakub Wardowicz z UKS Błyskawica Rokietnica, który na metę przypłynął czwarty.

W wyścigu K2 młodziczek (rocz. 2009-2011) na 1000 m startowało 18 osad, w tym 11 z klubów Zrzeszenia. Wygrały zawodniczki UMKS Zryw Wolsztyn Kinga Chojnacka i Martyna Kowalska, wicemistrzyniami zostały ich koleżanki klubowe Natalia Przybyła i Maja Szczepaniak (na mecie czwarte), brązowy medal zdobyły Zuzanna Tomys i Stanisława Tomiak, również z Wolsztyna (na mecie piąte).

W wyścigu K2 młodzików (rocz. 2009-2011) na 1000 startowały 23 osady, w tym 16 z naszych klubów. Mistrzami zostali Jakub Derda i Antoni Mielcarzewicz UKS Zalew Jerzykowo (na mecie drugie miejsce), wicemistrzami Natan Kociołek i Szymon Witkowski (trzecie miejsce na mecie), brązowy medal wywalczyli Igor Kulczyński i Leonid Liuliajew UKS Błyskawica Rokietnica. Wyścig wygrali zawodnicy G’Power Gorzów Bartosz Kulpa i Maciej Bargieł.

Impreza dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki